کد خبر: ۷۹۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی:
مدیرکل محیط‌زیست خراسان شمالی با اشاره به کاهش شدت آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان گفت: بر اساس برآوردهای اولیه بیش از ۳۰۰ هکتار از مناطق جنگلی و مرتعی این پارک دچار حریق شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سید علی‌اصغر مطهری در گفتگو با خبرنگاران در بجنورد با اشاره به وقوع و اقدام جهت عملیات اطفا حریق در پارک ملی گلستان اظهار کرد: آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان که از روز گذشته آغاز شد با تلاش نیروهای مردمی و عوامل دستگاه‌های اجرایی همچون محیط‌زیست، منابع طبیعی و نیروهای نظامی به‌صورت بسیار گسترده کاهش‌یافته است.

وی از عدم رؤیت آتش در مناطق این پارک خبر داد و افزود: در بخش‌هایی همچنان وجود دود قابل‌رؤیت است که احتمال وجود کانون‌هایی از آتش را می‌دهد.

مدیرکل محیط‌زیست خراسان شمالی همچنین از کاهش سرعت وزش باد و همچنین تغییرات زیست‌محیطی در هنگام شب براثر فتوسنتز درختان را عاملی در راستای کاهش و خفگی آتش برشمرد و ادامه داد: با آغاز شدن روز و بازگشت شرایط عادی فتوسنتز احتمال بروز مجدد آتش‌سوزی در مناطق مختلف وجود دارد که نیروهای مستقر آمادگی اقدامات لازم را دارند.

وی میزان برآورد اولیه حجم آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان طی روز اخیر را بیش از ۳۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان در محدوده خراسان شمالی بوده است و در استان گلستان این موضوع مشاهده نمی‌شود.

مطهری همچنین با اشاره به برگزاری نشست مدیریت بحران در شب گذشته توسط معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی از اعزام نیروها و تأمین تجهیزات لازم برای مقابله با این آتش‌سوزی خبر داد و گفت: اعتباراتی برای دستگاه‌های اجرایی مربوط به مقابله با آتش‌سوزی منابع طبیعی و جنگل‌ها بایستی وجود داشته باشد تا بدون دغدغه در این خصوص اقدامات لازم در جهت مبارزه و مقابله بهتر و سریع‌تر را انجام داد.

وی بر اساس شکل آتش‌سوزی این اتفاق را با عامل انسانی معرفی کرد و ادامه داد: مسافران و عشایر و چوپانان در هنگام حضور در مراتع و جنگل‌ها بایستی مراقبت‌های لازم را برای جلوگیری از وقوع این‌چنین اتفاقاتی داشته باشند.

مدیرکل محیط‌زیست خراسان شمالی در پایان از اعزام ۱۵۰ نفر نیروی نظامی به منطقه آتش‌سوزی و همچنین حضور نزدیک به ۲۰۰ نیروی مردمی و اجرایی خبر داد و تصریح کرد: این تعداد نیرو از خراسان شمالی در محل آتش‌سوزی مستقرشده‌اند و نیروهایی نیز از استان گلستان برای کمک به اطفا حریق در منطقه حضور دارند.

گفتنی است آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان از عصر روز گذشته آغاز شد و تا پاسی از شب ادامه یافت که بر اساس اظهارات مسئولان این آتش به‌شدت کاهش‌یافته است.

لازم به ذکر است پارک ملی گلستان با گستره ۹۰۰ کیلومترمربع مساحت از شرق استان گلستان آغاز و تا غرب استان خراسان شمالی کشیده شده است و به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو با ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری ثبت‌شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

رییس شورای شهر تهران اظهار کرد که حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن‌ماه دو پیام داشت که یکی خطاب به دشمنان خارجی و دیگری خطاب به مسئولان و مدیران کشور است.
چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

معاون مالی اداری سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟ گفت: شهروندان از دو کد دستوری، شماره تلفن 1420 و وب سایت DI.Tamin.ir/sabadkala از نحوه پرداخت سبد حمایتی دولت به حسابشان مطلع می شوند.