کد خبر: ۷۸۹۸۰
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
تداوم جنگ تجاری در جهان و تشدید تنش میان آمریکا و هند باعث شد تا روپیه هند به پایین‌ترین نرخ برابری خود در برابر دلار سقوط کند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،‌به نقل از اسپوتنیک، دولت هند به رهبری نارندرا مودی، با نمایان شدن نقطه‌ضعف‌های اقتصادی این کشور، تحت فشار قرار گرفته است؛ قیمت نفت بالاتر رفته است و تداوم جنگ تجاری در جهان، باعث شده تا روپیه هند به پایین‌ترین رکورد خود سقوط کند.

پول ملی هند، روپیه به پایین‌ترین رکورد خود، ۶۹.۱۰ روپیه به ازای هر دلار رسید و از رکورد پایینِ قبلی خود که در ۲۸ آگوست ۲۰۱۳ به آن رسیده بود (۶۸.۸۲ روپیه به ازای هر دلار)، هم پایین‌تر رفت. سقوط ارزش روپیه ، پول ملی هند باعث شد تا انتظارات از رشد اقتصادی بهتر و تولید اشتغال برای میلیون‌ها جوان هندی، افت کند.

اقتصاددان جی‌پی‌مورگان، ساجد چینوی، معتقد است افت ارزش روپیه هند در نتیجه جنگ تجاری بین چین و آمریکا بوده است. چینوی گفت: ۶ مورد از ارزهایی که بدترین عملکرد را در ۱۰ روز اخیر در برابر دلار داشته‌اند، آسیایی هستند. بنابراین سقوط روپیه نیز ، افت منطقه آسیا از جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکا را منعکس می‌کند.

از سوی دیگر روند بالا رفتن قیمت نفت نیز آینده شرکت‌های هندی را تهدید می‌کند، چراکه در آینده هزینه ورودی شرکت‌ها را بالا خواهد برد. در شرایطی که آمریکا به خریداران آسیایی در مورد قطع خرید نفت از ایران هشدار داده است، موقعیت هند بدتر هم خواهد شد.

منابع آگاه به اسپوتنیک خبر دادند که وزارت انرژی هند به پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی هشدار داده است که خود را برای کاهش شدید واردات نفت از ایران، آماده کنند.

هند حدود ۱۱ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می‌کند که به علت نوع نفت خام این کشور که سنگین است و همچنین هزینه حمل‌ونقل پایین‌تر، نسبت به کشورهای دیگر ارزان‌تر است.
برچسب ها: روپیه هند ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

شهردار تهران گفت: شهرداری از دولت برای خرید تجهیزات مترو و نردبان‌های آتش نشانی درخواست دلار 4200 تومانی کرده است. دولت با نربان ها موافقت کرده و در حال بررسی تجهیزات مترو است. البته معتقدم باید شرایط کشور را درک کنیم.
تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

افشانی در مراسم افتتاح تونل آرش-اسفندیار که مسیر شرق بزرگراه مدرس را به بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی متصل می‌کند، گفت: این پروژه 220 میلیارد تومان هزینه مصرف داده است.