کد خبر: ۷۸۹۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
یک اقتصاددان در گفت‌وگو با شهر فردا تشریح کرد
یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
مهدی تقوی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: نوسانات نرخ ارز تابع هیچکدام از تئوری‌های اقتصادی نیست و تنها ناظر بر سیاستگذاری‌های نادرست بانک مرکزی است که باید اصلاح شود.

وی افزود: رشد قیمت دلار تا پایه 8000 تا 9000 تومان نشان دهنده افت یکباره ارزش پول ملی است که می تواند اقتصاد کشور را تا مرز ورشکستگی ببرد و هیجانت بازار سکه و ارز نشان دهنده نگرانی مردم از کاهش ارزش پول است.

این استاد دانشگاه همچنین تاکید کرد: کاهش عرضه دلار توسط بانک مرکزی و معیوب ساختن چرخه عرضه وتقاضا ، کاهش نرخ سود بانکی و خارج کردن پول از بانکها و تبدیل آن به ارز و سکه توسط سرمایه گذاران و همچنین نامناسب بودن وضعیت تجاری ایران در ماههای گذشته از مهمترین دلایل افزایش نرخ دلار است.

تقوی همچنین گفت: در کنار عوامل ذکر شده مشکلات بانکی برای تامین ارز بویژه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال 2018 در دبی و خارج کردن صرافان از گردونه چرخش ارز را باید از دیگر عوامل اثرگذار دانست.

این استاد دانشگاه همچنین تاکید کرد: در شرایط حاضر به رسمیت شناختن بازار غیررسمی و اعلام قیمت تعادلی ارز راه حل کنترل بازار به شمار می رود هرچند مسئولان بانک مرکزی ابزارهای لازم را در اختیار دارند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
انتقاد تند عضو شورا از انتصاب شبانه افشانی

انتقاد تند عضو شورا از انتصاب شبانه افشانی

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران به انتصابات شهردار تهران واکنش نشان داد.
افشانی امروز شهرداری را ترک می کند

افشانی امروز شهرداری را ترک می کند

مشاور پارلمانی شهردار تهران با بیان اینکه طبق قانون 26 آبان ماه باید بازنشستگان محل کار خود را ترک کنند، گفت:‌محمدعلی افشانی شهردار تهران امروز بهشت را ترک می‌کند.