کد خبر: ۷۸۹۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
یک اقتصاددان در گفت‌وگو با شهر فردا تشریح کرد
یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
مهدی تقوی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: نوسانات نرخ ارز تابع هیچکدام از تئوری‌های اقتصادی نیست و تنها ناظر بر سیاستگذاری‌های نادرست بانک مرکزی است که باید اصلاح شود.

وی افزود: رشد قیمت دلار تا پایه 8000 تا 9000 تومان نشان دهنده افت یکباره ارزش پول ملی است که می تواند اقتصاد کشور را تا مرز ورشکستگی ببرد و هیجانت بازار سکه و ارز نشان دهنده نگرانی مردم از کاهش ارزش پول است.

این استاد دانشگاه همچنین تاکید کرد: کاهش عرضه دلار توسط بانک مرکزی و معیوب ساختن چرخه عرضه وتقاضا ، کاهش نرخ سود بانکی و خارج کردن پول از بانکها و تبدیل آن به ارز و سکه توسط سرمایه گذاران و همچنین نامناسب بودن وضعیت تجاری ایران در ماههای گذشته از مهمترین دلایل افزایش نرخ دلار است.

تقوی همچنین گفت: در کنار عوامل ذکر شده مشکلات بانکی برای تامین ارز بویژه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال 2018 در دبی و خارج کردن صرافان از گردونه چرخش ارز را باید از دیگر عوامل اثرگذار دانست.

این استاد دانشگاه همچنین تاکید کرد: در شرایط حاضر به رسمیت شناختن بازار غیررسمی و اعلام قیمت تعادلی ارز راه حل کنترل بازار به شمار می رود هرچند مسئولان بانک مرکزی ابزارهای لازم را در اختیار دارند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

نقش شهرهای کوچک در تعادل منطقه‌ای

در کشورهای در حال توسعه،الگوی استقرار جمعیت و کانون‌های زیستی از نظام بهره‌گیری متناسب با ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود تبعیت نمی‌کند و همچنین سیمای اسکان جمعیت، تصویر نامتعادلی را به تصویر میکشد.
آخرین نرخ طلا و سکه

آخرین نرخ طلا و سکه

امروز در بازار طلای 18 عیار به ارزش گرمی367هزار و200 تومان و دلار با ارز11هزار و 850تومان معامله شد.