کد خبر: ۷۸۷۹۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۸
به گفته رئیس شورای برنامه‌ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، در صورت موفقیت برنامه‌های این سازمان در سال ۲۰۱۹ میلادی تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران از ۶ مورد فعلی به ۹ مورد افزایش می‌یابد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از ایرنا ، ویدا توحدی در شورای برنامه‌ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی کشور از اقدام این سازمان برای ثبت دو شهر و یک روستا در فهرست شهرهای جهانی سازمان یونسکو در سال آینده میلادی خبر داد. وی تصریح کرد: «این شهرها شامل یزد به عنوان شهر جهانی زیلو و آباده به عنوان شهر جهانی منبت و روستای خراشاد به عنوان روستای جهانی حوله‌بافی هستند.» توحدی با بیان اینکه ثبت شهرها و روستاها در فهرست آثار جهانی صنایع‌دستی با بالقوه کردن پتانسیل‌های آنها انجام می‌شود، افزود: «در این زمینه به دنبال ایجاد پتانسیل‌های جدید در شهرها نیستیم؛ چرا که اگر دارای شرایط نباشند در فهرست جهانی به ثبت نمی‌رسند.» به گفته رئیس شورای برنامه‌ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، سازمان متبوعش با کمک بخش خصوصی فعال در عرصه صنایع‌دستی شهرها و روستاهای ملی و جهانی به دنبال آن است که بتواند از پتانسیل‌های موجود هر شهر در راستای ایفای نقش صنایع‌دستی در توسعه همان شهرها و روستاها و اقتصاد هنرمندان آن نقش‌آفرینی کند.

توحدی یادآور شد که ایران مقام اول در ثبت شهرهای جهانی را دارد و تاکنون ۶ شهر و یک روستای آن در فهرست شورای جهانی صنایع‌دستی به ثبت رسیده است. وی خاطرنشان کرد: «تداوم این راه نیازمند همکاری و مشارکت بخش دولتی و خصوصی است که دولت در برنامه ششم توسعه برای استفاده از این منابع تاکید دارد و دستگاه‌های اجرایی می‌توانند با توجه به ماموریت خود در ارائه خدمات با تخصیص اعتبارهای ویژه کمک حال معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در بالقوه کردن پتانسیل شهرها و روستاهای جهانی باشند.» این مقام مسوول در پایان اظهار کرد: «بخش خصوصی که بیشتر متشکل از هنرمندان و صنعتگران هنرهای دستی هستند نیز در این بین باید در راستای برنامه‌های تداوم راه جهانی شدن با استفاده از حمایت‌های دولت و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خود در این مسیر نقش ایفا کنند.»
منبع: ایرنا
برچسب ها: صنایع دستی ، شهر فردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

رییس شورای شهر تهران اظهار کرد که حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن‌ماه دو پیام داشت که یکی خطاب به دشمنان خارجی و دیگری خطاب به مسئولان و مدیران کشور است.
چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

معاون مالی اداری سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟ گفت: شهروندان از دو کد دستوری، شماره تلفن 1420 و وب سایت DI.Tamin.ir/sabadkala از نحوه پرداخت سبد حمایتی دولت به حسابشان مطلع می شوند.