کد خبر: ۷۸۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
گزارش شهرفردا از طرح یک مصوبه در شورای شهر
رییس شورای شهر از تدوین طرحی برای کاهش عوارض ساخت وساز در مناطق کم برخوردار خبر داده است ،مناطقی که در لیست پر مشتری منوهای فروش نیستند و کارشناسان معتقدند اثر چندانی بر بازار ملک ندارد.
پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»-رییس شورای شهر ،  از تدوین طرح کاهش  عوارض ساخت وساز را در مناطق کم برخوردار  و ارائه آن بزودی در صحن علنی شورا سخن گفت ، طرحی که به نظر می رسد  با هدف کنترل قیمت مسکن  و افزایش سرعت نوسازی در بافت های فرسوده صورت گرفته باشد.

 مناطق کم برخوردار به تعبیر رییس شورای شهر تهران عمدتا در جزئ مناطق با ارزش افزوده بالا لحاظ نشده و انبوه سازان و سرمایه گذاران کمتر تمایل به سرمایه گذاری درآنها دارند.

مهدی سلطان محمدی ،عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با خبرنگارپایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»با اشاره به طرح کاهش عوارض می گوید: تدوین این طرح ناظر بر تشویق ساکنین این مناطق بر نوسازی بافتهاست، هر چند دولت و شهرداری نمی توانند بدون خواست و اراده ساکنین مناطق آسیب پذیر برای تغییر بافت و نوسازی و حتی ایمن سازی اقدام کنند اما مشوق های اینچنینی می تواند در افزایش رقبت ساکنین برای تغییر بافت و افزایش ساخت و ساز موثر باشد. 

وی  با اشاره به اثرات احتمالی این طرح در سمت و سوی بازار مسکن ، می افزاید: به نظر نمی رسد که تاثیر شگرفی در بازار مسکن به جا بگذارد واقعیت آن است که بیشترین سهم قیمت مسکن را زمین و مصالح ساختمانی تشکیل می دهند و عوارض ناشی از ساخت و ساز سهم کوچکی در هزینه های بزرگ مسکن دارد؛لذا تاثیر قابل توجهی بر بازار ندارد .اما نمی توان منکر آن شد ،که با افزایش عرضه در ساخت و ساز و تولید واحدهای بیشتر برای متقاضیان در دراز مدت بازار مسکن از ازدحام تقاضا برای خرید و اجاره رها خواهد شد. 

سلطان محمدی ،همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این تصمیم می تواند به نوعی تراکم فروشی باشد یا خیرتاکید می کند : در همه دنیا برای نوسازی بافت های فر سوده مشوق هایی در نظر گرفته می شود تراکم فروشی زمانی معنا و مفهوم می یابد که در مناطق تجاری با ارزش افزوده بالا چنین تسهیلاتی قائل شود این در حالی است که مناطق کم برخوردار اصولا جزء مناطق با ارزش افزوده بالا نبوده و در حال تغییر کاربری از مسکونی به تجاری هستند،لذا تسهیلات شهرداری برای ساخت واحد مسکونی بدون عوارض در مناطق کم برخوردار تراکم فروشی نیست.


نوسازی بافت فرسوده که خود مشمول مناطق کم برخوردار نیز می شود از ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم و سپس بصورت پررنگ تر در دولت دوازدهم مورد توجه قرار گرفت و در آن بسته های حمایتی نظیر کاهش نرخ سود بانکی تسهیلات ساخت وساز در مناطق فرسوده و همچنین مشوق هایی نظیر تراکم مثبت یک دیده شد ،با این همه هنوز تغییرات محسوسی در مناطق فرسوده پایلوت دیده نشده است .

مصطفی خسروی مدیر عامل اتحادیه مشاوران املاک همچنین در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»با اشاره به طرح کاهش عوارض ساخت وساز در مناطق کم برخوردار می گوید  پیشنهاد شورای شهر مبتنی بر حذف عوارض ساخت و ساز در مناطق کم برخوردار هر چند می تواند به سرعت ساخت و ساز و افزایش رغبت سرمایه گذاران در مناطق فرسوده منجر شود ،باید آن را در کنار بسته های ویژه مناطق فرسوده و طرح های نوسازی دید. 

وی می افزاید :با وجود کاهش سود تسهیلات بانکی و یک رقمی شدن آن به علت رکود موجود در بازار و ارزش افزوده زمین مناطق کم برخوردار سرمایه گذاران رغبتی به تولید انبوه ندارند. 

این کارشناس بازار مسکن معتقد است :هر چند افزایش ساخت و ساز و تراکم در این مناطق نیز می تواند ازدحام مناطق یاد شده را افزایش داده و اثر معکوس داشته باشد. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا این تصمیم تاثیری در بازار مسکن دارد یا خیر گ تاکید می کند: : معمولا پس از یک دوره رکود دوره رونق مسکن با شیب واحدهای مسکونی آغاز می شود و همواره با چنین بسته هایی تلاش می شود عرضه مسکن نسبت به تقاضا متعادل شود. اما از زمان تصمیم گیری تا زمان اجرا پروسه ای حدود 2 تا 3 سال و گاهی بیشتر در شرایط رکود زمان می برد تا عرضه واحدهای مسکونی در منوی فروش تاثیرگذار باشد بنابراین به جز اثر روانی محدود در حال حاضر اثر چندانی در بازار نخواهد داشت. 

به گفته  پدر املاک ایران ، تراکم فروشی در مناطق کم برخوردار مطرح نیست و تنها در برج سازیها و مناطقی که دارای ارزش افزوده بالا هستند مفهوم پیدا می کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق گسترده در یک منزل مسکونی در خیابان فلاح خبر داد و گفت: متاسفانه 4 تن دز این حادثه به شدت دچار سوختگی از نواحی مختلف بدن شده اند.
تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

شهردار تهران صبح امروز لایحه بودجه ۱۳۹۸ را تقدیم مجلس کرد.