کد خبر: ۷۸۷۳۴
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
شهرفردا از طرح جامع مدیریت شهری گزارش می‌دهد
یک کارشناس حقوق شهری گفت: مهمترین بخش طرح جامع مدیریت شهری بخش تامین درآمدهای پایدار شهری است که باید یا بصورت مستقل بررسی شود یا بر اساس ظرفیتهای قانونی کنونی تعیین تکلیف شود ؛چراکه با تغییرات کنونی شهرداریها با کسرری 80 درصدی بودجه روبرو خواهند بود.
سید جعفر موسوي، قائم مقام دبيرخانه شهرداري‌هاي کلانشهرهاي کشور در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به اعلام وصول لایحه مدیریت شهری در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین بخش این طرح که می تواند اثرگذارترین قسمت آن باشد تامین درآمدهای پایدار شهری است که هنوز تعین تکلیف نشده است.

وی افزود: به نظر می رسد مجلس بنا دارد وضعیت درآمدی شهرداریها را در جریان بررسی لایحه ارزش افزوده تعیین تکلیف کند، هرچند طرح مستقلی به نام درآمد پایدار شهرداریها نیز در حال تدوین است.

این کارشناس حقوقی ادامه داد: طی 110 سال گذشته شهرداریها به عنوان نهادهای غیر دولتی دارای استقلال مالی و حقوقی بودند به این معنی که قوانین و وظایف شهرداری و محل هزینه کرد آن مشخص بود و با قوانین محاسبات و مفاسا دولت متفاوت بود.

وی خاطرنشان کرد: طی سالهای اخیر در جریان لایحه ششم توسعه و بودجه بخشی از منابع درآمد پایدار شهرداریها از دست رفته که می‌تواند پروژه های شهری را با چالش روبرو کند.

موسوی تاکید کرد: در سال 1362 قانونی به تصویب رسید که براساس آن شهرداری‌ها را موظف می کرد ظرف سه سال با تدوین لایحه‌ای خودکفا شده و بدون نیاز به دولت شهرها را اداره کنند این قانون همچنان به قوت خود باقی است.

وی همچنین گفت: در ماده 174 برنامه 6  توسعه نیز مجلس شوراها را موظف کرد ظرف یکسال لایحه درآمد پایدار شهرداریها و نظام جامع درآمدی را تدوین کنند.

موسوی ادامه داد: اکنون با دستخوش تغییر قراردادن درآمدهای پایدار شهرداری‌ها منابع درآمدی کلانشهرها به گونه ای خواهد شد که با کسری 80 درصدی بودجه روبرو می شود.

به گفته این کارشناس حقوقی اگر پروژه مصلی امام خمینی در یک سیکل 40 ساله برای بهره‌برداری قرار دارد و هیچکس مدیر این پروژه را مواخذه نمی کند، چون همگی اجماع دارند که باید منابع درآمدی دولت برای پروژه تزریق شود، اما برای راه اندازی پروژه پل صدر یا تونل نیایش همه شهرداری را مواخذه می کنند چرا که طولانی شده پروژه بر کیفیت زندگی اهالی و شهروندان اثر سوء به جا خواهد گذاشت.

قائم مقام دبيرخانه شهرداري هاي کلانشهرهاي کشور همچنین با اشاره به ادغام وظایف 23 دستگاه به شهرداری برای یکپارچه سازی مدیریت شهری گفت: بر اساس قانون اساسی دولت همواره وظیفه حاکمیتی و نظارتی خود را داراست و آنچه باید به مدیریت محلی واگذار شود مدیریت اجرائی است.

وی ادامه داد: در جریان این واگذاری نیز باید منابع مالی آن نه در قالب بودجه عمومی دولت بلکه در ردیف مستقل دیده شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

حریق گسترده یک منزل مسکونی در خیابان فلاح/ مصدومیت شدید 4 تن

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق گسترده در یک منزل مسکونی در خیابان فلاح خبر داد و گفت: متاسفانه 4 تن دز این حادثه به شدت دچار سوختگی از نواحی مختلف بدن شده اند.
تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

تقدیم لایحه بودجه ۹۸ شهرداری تهران به شورا/ افزایش بودجه حمل و نقل عمومی

شهردار تهران صبح امروز لایحه بودجه ۱۳۹۸ را تقدیم مجلس کرد.