کد خبر: ۷۸۶۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
در گفت وگوی شهر فردا با مدرس دانشگاه وین مطرح شد
استاد دانشگاه وین با اشاره به دیدگاه برخی از اندیشمندان و محققان غربی در خصوص نوسازی و بهسازی بافت قدیمی گفت: مرمت بافت‌های قدیمی در گرو بکارگیری دانش کافی و هوشمندی در ایجاد ارزش افزوده اجتماعی – اقتصادی - زیست محیطی در محله و شهر است و نه صرفا یک اقدام فیزیکی.
دکتر محمدرضا هل فروش در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره به برگزاری نشست تخصصی بین المللی در خصوص معماری، شهر و جهانی شدن در مرکز معماری شهر وین اظهار کرد: در شرایط کنونی دنیا، چالش اصلی که پیش روی معماران و شهرسازان می باشد این است که چگونه محصولاتی را برای شهر و محله ها ارائه دهیم که از یکسو پاسخگوی پیچیدگی و پویایی کنونی معماری-شهرسازی باشد که در سطح جهانی مطرح است و از سوی دیگر همسو با نیازهای بومی و قابلیتهای منطقه ای و ارزش افزوده های اقتصادی منتج از آن می باشد. همچنین باید بدانیم در چه بخشهایی از این معادله هوشیار باشیم خصوصا زمانی که ضروری است تجدید و ترمیم فضاها و بافت های شهری و معماری با دانش جهانی و بومی گره بخورد.

وی با بیان اینکه در این نشست آقای Teddy Cruz و خانم Fonna Forman از دانشگاه کالیفرنیا، آقای Rahul Mehrotra از دانشکده معماری دانشگاه هاروارد، خانم Vyjayanthi Rao از موسسه Terraform نیویورک، خانم Irit Rogoff از موسسه Goldsmiths  لندن و آقای Adbumaliq Simone از موسسه ماکس پلانکت انستیتو گوتینگن حضور داشتند، اظهار کرد: در این نشست معماران و شهرسازان مدعو مسیر فکری خود را با ارائه پروژه های انجام شده تبیین کردند.

مدرس دانشگاه وین بیان کرد: یکی از موضوعات جالب توجهی که در این نشست توسط آقای کروز و خانم فرمن ارائه شد مرزبندی در ترمیم و ساخت فضاهای شهری از کارافتاده که در ایران به غلط به آن بافت فرسوده می گویند، بود.

وی افزود: در این بخش نمونه های پروژه های انجام شده و ایده پردازی‌ها تبیین شده و نمونه موردی آن در شهر‌های مرزی آمریکا و مکزیک به صورت تفصیلی ارائه شد. تمرکز اصلی این پروژه‌ها بر روی همسویی فرهنگی - اجتماعی در شهر بود. آنها در پروژه‌های خود تلاش می کنند که از معماری به عنوان یک ابزار برای حل مشکلاتی استفاده کنند که مابین فرهنگ‌های مختلف در یک جامعه شهری وجود دارد. خصوصا راه حل‌هایی که سیاست گزاران شهری نتوانستند در این فرآیند موفق شوند.

هل فروش با بیان اینکه در این راستا از معماری به عنوان یک هماهنگ کننده و همسو کننده فرهنگ در شهر یاد می شود، اضافه کرد: در کتابی که در پاییز 2018 میلادی از سوی انتشارات Hatje Gantz تحت عنوان Top Down - Bottom up توسط این دو استاد دانشگاه چاپ و منتشر خواهد شد، نویسندگان، پیشنهاد‌های عملی خود را برای توسعه شهر با رویکرد معماری به عنوان ابزار اصلی در کنار هنر، ساماندهی فضای شهری، فعالیت‌های اجتماعی و سیاست گزاری ارائه خواهند داد. 

وی با بیان اینکه ممکن است در ابتدای امر تحقیقات آقای کروز و خانم فرمن بصورت مشخص در برگیرنده مشکلات فعلی شهرها و معماری ایران نباشد، یادآور شد: چنانچه مشکلات شهرهای ایران و پیچیدگی‌های آنها خصوصا در مرزبندی‌های اجتماعی با زیرمجموعه‌های آن مانند وضعیت مالی و فرهنگی با پروژه‌های تحقیقاتی مسئله محور بررسی شود اهمیت تحقیقات این مدرسین دانشگاه روشن‌تر خواهد شد.

استاد دانشگاه وین تاکید کرد: در خصوص این نگرش می توان به مسائل مهم دیگری مانند دستورالعمل‌های ساخت بنا در طرح‌های جامع و تفصیلی در ایران و میزان تراکم و ارتفاع آنها اشاره کرد که مطابق با نیازهای اجتماعی و تاثیرات اقتصادی آینده آنها شکل نگرفته است و مشکلات عدیده ای برای جامعه در ارزش‌های اجتماعی، توسعه محله‌ها و ارزش افزوده اقتصادی (حباب گونه) پدید آورده است. به عبارت دیگر از دست دادن سرمایه‌های اجتماعی- فرهنگی در پی قوانین و دستورالعمل‌های نسنجیده، قابل قیاس با از دست دادن سرمایه‌های اقتصادی برای بخش دولتی - خصوصی است و برای آینده شهر اهمیت ویژه ای دارد. 

وی خاطرنشان کرد: از دید آقای کروز و خانم فرمن نوسازی و مرمت بافت‌های قدیمی در گرو بکارگیری دانش کافی و هوشمندی در ایجاد ارزش افزوده اجتماعی – اقتصادی - زیست محیطی در محله و شهر است و نه صرفا یک اقدام فیزیکی. 

هل فروش با بیان اینکه در ادامه این نشست خانم Rogoff از لندن به ارائه تحقیقات و پروژه‌های اجرایی خود که بر ایده "فرهنگ قابل نمایش" یا Virtual Culture استوار بود پرداخت خاطرنشان کرد: این محقق و پژوهشگر معتقد است اینکه چگونه فرهنگ جهانی شدن و موضوعهای مکانی-محلی به یکدیگر گره بخورند کار ساده ای نیست و نیاز به دانش گسترده ای دارد. خانم روگوف اعتقاد دارد که این دانش در گرو طرح صحیح مسئله با مخاطبین و بازخورد آن از دل جامعه است که نتایج آن در نهایت بصورت یک نمایشگاه و یا نمایش شهری قابل ارائه است. به عبارت دیگر این نوع نگرش در مشارکت مردمی و یا به عبارت دیگر مشارکت نخبگان از دید خانم روگوف کار بسیار سختی است و باید خصوصا محصولات فرهنگی که از طرح موضوع صحیح منتج می شود قابلیت این را داشته باشد که یک آموزش عمومی به جامعه بدهد و ایجاد اندیشه کند. 

وی با بیان اینکه ایده‌های خانم روگوف می تواند به درستی پژوهشگران، معماران و شهرسازان ایرانی را به خلاقیت در شهرهای ایران دعوت کند یادآور شد: نخبگان و اندیشمندان جامعه باید در ابتدا از دانش کافی برای طرح مسئله برخوردار باشند. این دانش از طریق پروژه‌های تحقیقاتی کسب می شود و باید کاملا هدفمند از دل تحقیقات استخراج شود. مهمترین بخش کار و دشواری آن نیز همین است. بخش دوم انعکاس آن در مشارکت مردمی است و قرار است فرهنگ تصویری شده و برای آموزش عمومی بکار گرفته شود که یک بازخورد هنری از موضوع بوده و به مراتب سهل تراست.

استاد دانشگاه وین اضافه کرد: برای روشن شدن موضوع می توانیم فرض کنیم اگر طرح مسئله که از داخل تحقیقات استخراج شده است مثلا این باشد که "مرزشکنی اجتماعی و تعلق مکان باعث رونق اقتصادی و فضایی شهر تبریز شده است"، سوال اصلی در اینجا این است که خروجی‌هایی که از این عبارت منتج می شود اگر هم صحیح باشد چه بازخورد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برای نسل آینده خواهد داشت؟ به عبارت دیگر اثبات این موضوع و متدولوژی آن، محور اصلی پژوهش است. اینکه بازخورد آن در شهر به‌صورت فراخوان هنری به چه محصولاتی ختم شود، یک نتیجه گیری از نمایش اجتماعی آن است که می تواند برای نیروی جوان شهر تبریز و نسل آینده ایجاد انگیزه کند و سازنده جامعه سالم باشد. 

وی با اشاره به اینکه در ادامه این نشست خانم RAO که یک محقق هندی الاصل از نیویورک است، به ارائه تحقیقات خود درباره جهانی شدن پرداخت، گفت: در تحقیقات اخیر او یکپارچه نگری سیستمی دیده می شود که با ابزارهایی مانند برنامه ریزی شهری، طراحی، هنر، تعرض و سودجویی مطرح شده است. خانم رائو موضوعات مورد نظرش را به همراه نمونه‌های تطبیقی از مومبای (بمبئی قدیم) و نیویورک در دانشگاه Duke و در سال 2015 تحت عنوان Essays and Artwork به چاپ رسانده است. 

هل فروش خاطرنشان کرد: روش بهینه کاوی و مقایسه شهرهای جهان با یکدیگر به شرط انتخاب شاخص‌های مناسب روش متداول و پسندیده ای است. این اقدام برای شهرهای ایران همواره توصیه می شود ولی زیربنای اولیه آن یک تحقیقات عمیق و گسترده است تا نتایج آن تبدیل به یک اقدام برای الگوبرداری کورکورانه نشود. 

وی با بیان اینکه آقای Simone از ماکس پلانکت انستیتو آلمان سخنران دیگر این نشست از 30 سال گذشته تمامی فعالیت‌های خود را بر روی شهرهایی مانند لائوس، جاکارتا، زوهانس بورگ و دهلی گذاشته است یادآور شد: تمرکز اصلی او بر روی اقتصاد محلی، یادگیری اجتماعی و قدرت سیاسی می باشد. او به همکاریهای بین المللی و دیالوگ اعتقاد دارد و در این چارچوب بر روی پروژه اخیر خود، جامعه با چند فرهنگ و مذاهب گوناگون کار می کند. عمده فعالیت‌های آقای سیمونه بر روی شهرهای آفریقا و جنوب شرقی آسیا است. 

استاد دانشگاه وین با بیان اینکه آقای سیمونه معتقد است در کشورهایی مانند آفریقا و آسیای جنوب شرقی که در آنها قدرت سیاسی حاکم است و اقتصاد محلی و تعاملات اجتماعی منتج از سیاست گذاریهای قدرت حاکم است، خاطرنشان کرد: باید پروژه‌ها با آموزش دولتمردان و نهاد سازی آغاز شود. او معتقد است که پیچیدگی زندگی روزمره در این شهرها بقدری است که باید توسط دو راهکار بالا به آنها کمک کرد.
 
وی گفت: نگاه آقای سیمونه برای شهرهای کشورهای یادشده بالا در آفریقا و آسیا بر واقع گرایی استوار است که نتیجه تجربیات او در 30 سال گذشته است. گرچه بر خلاف سخنرانان پیشین خود آقای سیمونه با الگوی اجرایی ارائه شده به بسیاری از پرسشهای نشست پاسخ نمی دهد و مرزبندی اجتماعی و توسعه فرهنگی- اجتماعی نیز در این شهرها کمتر رنگ خواهند داشت، اما می تواند پایه مهمی برای پژوهشگران در توسعه شهرهایی باشد که قدرت سیاسی بر آنها حاکم است و مشارکت مدنی در حد نهادسازی‌های کنترل شده است.

هل فروش خاطرنشان کرد: آقای سیمونه به نقش پژوهشگران و متفکرین محلی برای ایده پردازی برای آموزش و نهاد سازی اشاره‌ای نکرد. جای آن دارد که آقای سیمونه در پروژه‌های آتی با جذب پژوهشگران، معماران، شهرسازان و متفکرین محلی و با بهره گیری از ایده‌های خانم روگوف و همچنین آقای کروز و خانم فرمن، علاوه بر آموزش دولتمردان، در جهت ایجاد مردم هوشمند و جامعه هوشمند در کنار دولت هوشمند قدم بردارد. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

وزارت مسکن و راه شهرسازی در سبد کنترلی خود برای بازار مسکن از فروش متری مسکن خبر داده است ،طرحی که بخش خصوصی آن را در پاسخ به نیاز واقعی مسکن چندان موثر نمی داند.
حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

به هر حال در هر نقطه‌ای از زمین وقتی چشمتان به آن‌ها بیفتد حتما از تعجب خشکتان می‌زند و یا می‌ترسید و فرار را بر قرار ترجیح می‌هید.