کد خبر: ۷۸۵۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
همزمان با روز "سهند" به عنوان عروس کوه‌های ایران، گردشگران زیادی برای ثبت خاطراتی شیرین و زیبا به مراغه سفر می‌کنند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، شهرستان مراغه معروف به باغ شهر شمالغرب ایران به صورت نگینی در میان درختان و دامنه‌های سرسبز کوه‌های اطراف و تفرجگاهی با مناظر طبیعی و دینی برای مسافران و علاقمندان به طبیعت است.

روز "سهند" به عنوان عروس کوه‌های ایران، فرصت مناسبی است تا گردشگران و طبیعت دوستان به مراغه برای بازدید و استفاده از طبیعت بکر این منطقه سفر کنند.

کوه زیبای سهند پذیرای گردشگران تابستانی

کوه زیبای"سهند" عروس کوه‌های ایران همزمان بافرارسیدن تعطیلات تابستانی پذیرای تعداد زیادی از طبیعت دوستان از سراسرکشور است چراکه سهند در شمال مراغه واقع شده که از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن جام نام دارد که ارتفاع آن 3710 متر است.

مجموعه سهنددر تمام فصول سال پوشیده از برف بوده و دیدن این لحظات برای هر مخاطبی جالب ودل نشین است. گل ریحان و لاله‌های واژگون و انواع گیاهان دارویی در دامنه‌های کوه سهند ارمغانی است برای گردشگران طبیعی در مراغه است.

همه ساله اول تیرماه به عنوان روز "سهند" در مراغه نامگذاری شده و مخاطبان زیادی از سراسر کشور برای استفاده از طبیعت بکر و دیدنی آن به این شهرستان سفر می‌کنند.

برداشت بی رویه گیاهان دارویی و خوراکی از دامنه‌های سهند

یکی از ارمغان‌های طبیعی و درمانی کوه سهند وجود گیاهان دارویی است که مخاطبان زیادی از سراسر کشور دارد ولی متاسفانه برخی از افراد سودجو اقدام به برداشت غیراصولی و بی رویه آن از دامنه‌های سهند می‌کنند و این امر موجب تخریب و از بین رفتن این نوع گیاهان می‌شود.

زنگ هشدار برداشت بی رویه گیاهان خوراکی و دارویی در مراغه

با آغاز بهار و فصل تابستان، رویش گیاهان دارویی و خوراکی از اول خرداد ماه آغاز و تا پایان تیرماه در دامنه‌های کوه زیبای سهند ادامه دارد. برداشت بی رویه برخی از گیاهان دارویی و خوراکی دردامنه‌های کوه سهند موجب از بین روفتن این گونه‌های نادر می‌شود که ضروری است اقداماتی در این زمینه انجام شود.

ضرورت توجه به گونه‌های گیاهی در دامنه‌های سهند

رعایت نکردن اصول بهره برداری از گونه‌های گیاهی، جانوری و گردشگری طبیعت و محیط زیست سهند را در آستانه تخریب قرار می‌دهد.

چَرای زودهنگام و حضور بیش از ظرفیت دام‌ها در مراتع، برداشت بی رویه گیاهان کوهی، ایجاد راه‌های مواصلاتی بی حد و حصر و رعایت نکردن اصول بهره بردرای روند تخریب طبیعت سهند را سرعت بخشیده است.

وجود 356 گونه گیاهی دارویی و غذایی درمراتع دامنه سهند

براساس آمارهای رسمی درحال حاضر 356 گونه گیاهی و دارویی در مراتع و دامنه‌های کوه سهند وجود دارد که همه ساله این گیاهان غذایی بر سر سفره‌های مردم در کشور بوده و از گیاهان دارویی در درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

با بهره بردای غیر اصولی از گونه‌های گیاهی و جانوری کوه سهند با وضعیت فعلی پیش برود در آینده‌ای نه چندان دور طبیعت سهند نیز به حال دریاچه ارومیه گرفتار خواهد شد.

ضرورت ساماندهی برداشت‌های گیاهان دارویی و خوراکی درکوه سهند

غلامرضا زارع رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه در گفت‌وگو با خبرنگاران در مراغه، با اشاره به ضرورت ساماندهی برداشت‌های گیاهان دارویی و خوراکی در دامنه سهند، اظهارداشت: باتوجه به برخی سود استفاده‌های انجام شده توسط افراد در برداشت بی رویه گیاهان دارویی و خوراکی از دامنه‌های سهند ضروری است اقداماتی در این زمینه انجام شود.

وی گفت: با بهره بردای غیراصولی وضعیت زیست محیطی و پوشش گیاهی و جانوری کوه سهند در آستانه بحران قرار دارد و باید از برداشته های غیرمجازدر این منطقه خودداری شود.

وی افزود: اقدام این افراد سبب می‌شود گیاهان بدون مراحل تکامل و زایش از بین بروند و این امر آسیب جدی به وضعیت پوشش گیاهان در منطقه وارد می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراغه گفت: برخی از افراد سودجو برای سرعت دهی و سهولت کار از ابزارهایی مانند کاردک برای بیرون آوردن کامل ریشه گیاهان استفاده می‌کنند که این عمل آن‌ها اکوسیستم منطقه را با مشکل جدی روبه رو می‌کند.

رضوی اظهار کرد: برداشت گیاهان خوراکی و دارویی از مراتع پیش از زمان رویش کامل و گل دهی ممنوع بوده و این اقدام موجب از بین رفتن پوشش گیاهی و منابع طبیعی منطقه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اقدام این افراد به پوشش گیاهی مناطق مرتعی آسیب می‌رساند، گفت: بهترین زمان برداشت این نوع گیاهان، پس از گل دهی و نیمه دوم اردیبهشت است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراغه گفت: بردن دام به مراتع و چرای زودهنگام دام و حیوانات باربر در آغاز رویش گیاهان دارویی و خوراکی نیز موجب تخریب و از بین رفتن این نوع گیاهان در مراتع و مناطق سرسبز این شهرستان می‌شود.

رضوی خاطرنشان کرد: بیشترین تراکم گیاهان خوش خوراک و دارویی در این شهرستان مربوط به روستاهای کرده ده، قراتلو، یای شهری و گل چوان بوده و ساکنان و بهره برداران این مناطق باید از منابع طبیعی روستاهای خود حفاظت کنند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رد صلاحیت قبل از انتخاب تاکنون سابقه نداشته است

رد صلاحیت قبل از انتخاب تاکنون سابقه نداشته است

رئیس شورای شهر تهران گفت: تاکنون در جمهوری اسلامی ایران رد صلاحیت قبل از انتخاب سابقه نداشته است.
توصیه هاشمی به رسانه ها/ از ایجاد فضای منفی حزبی و قومیتی بپرهیزید

توصیه هاشمی به رسانه ها/ از ایجاد فضای منفی حزبی و قومیتی بپرهیزید

رئیس شورای اسلامی شهر تهران از اصحاب رسانه خواست با توجه به زحمات صادقانه و پاکدستی افشانی در مدتی که عهده‌دار مسئولیت پردغدغه شهرداری تهران است نسبت به انعکاس تلاش های وی همراهی کرده و از انتشار هرگونه مطلبی که ایجاد فضای منفی حزبی یا قومیتی دارد بپرهیزند تا شاهد فضای اخلاقی منزهی در حوزه مدیریت شهری باشیم.