کد خبر: ۷۸۴۳۷
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
مشاور وزیر نفت در گفتگو با شهرفردا
مشاور وزیرنفت گفت : افزایش یک میلیون بشکه ای نفت اثرات جزئی در بازار نفت بجا خواهد گذاشت اما ایران باید در همراهی شرکای نفتی خود بویژه روسیه و یافتن مشتریان جدید به اجماع داخلی برسد.

موید حسینی صدر ،کارشناس  انرژی و مشاور وزیر نفت در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،  با اشاره به تصمیمات جدید اوپک درباره افزایش یک میلیون بشکه ای نفت گفت : به نظر می رسد تبانی آمریکا و عربستان و چراغ سبز روسیه باعث شد اعضای اوپک به افزایش یک میلیون بشکه ای نفت رضایت دهند ؛هرچند با وجود این افزایش پایبندی اعضا به نشست نوامبر ۲۰۱۶ (۱۰ آذرماه ۱۳۹۵) که تصمیم گرفته بودند میزان تولید خود را به سطح ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند تا پایان نوامبر ۲۰۱۸ تمدید شد .

وی افزود: اعضای اوپک و غیر اوپک در ماه‌های گذشته یک میلیون بیشتر از میزان تعهد خود کاهش عرضه در بازار داشته‌‌اند. به عبارت دیگر به جای یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز، دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه کاهش عرضه صورت گرفته بود ؛به گونه‌ای که اکنون میزان تعهد و پایبندی آنها حدود ۱۵۰ درصد است؛بنابر تصمیم نشست ۱۷۴ اعضای اوپک،  آن دسته از اعضا که در توافق حضور داشته (به غیر از نیجریه، لیبی و ایران)  و بیش از میزان تعهد خود کاهش تولید داده‌اند، براساس سهم تعیین شده خود تولید خواهند کرد؛ به گونه‌ای که در این شرایط میزان پایبندی مجموع اعضای اوپک کاهش می‌یابد و به رقم به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

این نماینده سابق مجلس در کمیسیون انرژی ادامه داد: این تصمیم بصورت جزئی بر قیمت نفت تاثیر خواهد داشت و در بلند مدت می تواند بستری برای ایجادفشار بیشتر به ایران فراهم کند ،لذا به نظر می رسد ایران باید در همراهی شرکای نفتی خود من جمله روسیه تجدیدنظر جدی کند.

مشاور وزیرنفت همچنین گفت : گفتگو برای رسیدن به اجماع و اتحاد در داخل کشور اثرات زیادی در تصمیم گیری های خارجی دارد ،بعلاوه که ایران باید تجدیدنظرجدی در مشتریان خود داشته باشد .

موید حسینی صدر تاکید کرد : پیش از این شرایط همکاری چین و هند رضایتبخش بوده لذا ایران باید راهکارهای دورزدن تحریم برای خارج کردن مشتریان نفتی خود از فشارهای آمریکا را بررسی کند.
برچسب ها: نفت ، اوپک ، روسیه ، زنگنه ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه به این کشور سفر کرده بود بامداد چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال هواداران قرار گرفت.