کد خبر: ۷۸۱۷۷
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس مطرح کرد
رییس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس گفت: برای تحقق شعار شفافیت و التزام بخشی مالی تشکیل دیوان محاسبات شهری ضروری است و در صورت تعلل شورای شهر باید دولت مسیر نظارت را هموار کند.
مهرداد لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به ضرورت تشکیل دیوان محاسبات شهری گفت: چگونگی هزینه کرد بودجه در دولت توسط دیوان محاسبات صورت می گیرد اما چگونگی بررسی هزینه کرد در شهرداری به عهده شورای شهر است که باید آن را بصورت نهادینه و با مرجعیت رسمی و مستقل دنبال کند.

وی افزود: هر سال در قانون بودجه دیوان محاسبات رصد هزینه کرد منابع مالی شهرداری را به عهده دارد اما شورای نگهبان با این مسئله طبق اصول 53 قانون اساسی مخالفت کرد در این اصل تاکید شده که دیوان محاسبات مکلف است مبالغی از بودجه که به خزانه واریز می‌شود را مورد بررسی قرار دهد، بنابراین دغدغه حسابرسی به اعتبارات شهرداری در دولت و شورای شهر درحال حاضر وجود دارد.

این نماینده مجلس متذکر شد: شفافیت و التزام بخشی مالی شعار بسیاری از اعضای شورای شهر بود که اکنون باید با تشکیل "دیوان محاسبات شهری " ضمانت اجرایی پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون سازمان و شرکت های شهرداری بر اساس قانون تجارت و سایر بخش ها براساس قانون شهرداری‌ها اداره می‌شود؛ ایراد موجود این است که امکان نظارت یکپارچه برای شهرداری در مدل کنونی وجود ندارد.

 بائوج لاهوتی تصریح کرد: تلفیق این دو نظام به شکلی که بتوان هم از ظرفیت‌های قانونی تجارت، سازمان و شرکت ها حداکثر استفاده را کرد و هم امکان حسابرسی تفریغی و  تقویت نظارت بر اداره امور مالی تمامی واحدهای وابسته به شهرداری را فراهم کرد تنها در صورت تشکیل دیوان محاسبات شهری فراهم می‌شود.

وی با انتقاد از عملکرد شورای شهر گفت: یا شورا باید با عزم جدی تر به این مسئله ورود کند یا دولت مسیر لازم را برای نظارت بر هزینه کرد مالی شهرداری هموار کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

شهردار تهران گفت: شهرداری از دولت برای خرید تجهیزات مترو و نردبان‌های آتش نشانی درخواست دلار 4200 تومانی کرده است. دولت با نربان ها موافقت کرده و در حال بررسی تجهیزات مترو است. البته معتقدم باید شرایط کشور را درک کنیم.
تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

افشانی در مراسم افتتاح تونل آرش-اسفندیار که مسیر شرق بزرگراه مدرس را به بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی متصل می‌کند، گفت: این پروژه 220 میلیارد تومان هزینه مصرف داده است.