کد خبر: ۷۸۱۶۰
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
گزارش شهرفردا از مزایا و معایب پیوستن ایران به FATF؛
در حالیکه ایران از سال 2009 میلادی در لیست سیاه سرمایه گذاری FATF قرار گرفته و دولت معتقد است قفل ورود سرمایه به ایران را باید همین سرلیستی سیاه سرمایه گذاری دانست برخی منتقدان می گویند پیوستن به این سازمان بین المللی تکرار برجام است.

پیوستن به FATF یا « گروه ویژه اقدام مالی» (Financial Action Task Force  – FATF) که وظیفه آن مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی است تا بتواند ریسک سرمایه گذاری در کشورها را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد این روزها نقل محافل اقتصادی است.

ماجرا از این قرار است که FATF  به عنوان یک سازمان بین المللی مدتهاست ایران را در لیست سیاه قرار داده و کشورمان را نامناسب برای سرمایه گذاری توصیف کرده است و حتی ایران را خطرناک تر از کره شمالی برای سرمایه گذاران اعلام کرده است.

دولت که پس از برجام ملحق نشدن به FATF را از دلایل عدم ورود سرمایه به کشور می داند معتقد است همکاری و تعامل با FATF از آن رو ضرورت دارد که امروزه همه بانکها، موسسات مالی، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در سراسر جهان موظف هستند که استانداردهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم  را اجرا کنند.  

 لذا اگر کشوری توسط FATF (گروه اقدام مالی) در فهرست کشورها و مناطق پرخطر و غیر همکار قرار گرفته باشد، موسسات مالی و سایر بنگاه‌های اقتصادی یا به طور کلی از تعامل با بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی آن کشور صرف نظر می کنند یا حداقل همکاری خود را منوط به بررسی‌های به شدت سخت‌گیرانه‌ای می‌کنند اما با وجود این پیوستن ایران به FATF موافقان و مخالفان زیادی دارد.

FATF تکرار اعتماد به برجام است 
حسین صمصامی، سرپرست وزارت اقتصاد دولت نهم در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به پیوستن ایران یه FATF گفت: FATF  در واقع یک نهاد بین المللی است که تاکید بر شفاف سازی مبادلات مالی دارد و هدف آن مبارزه با پولشویی است.

وی افزود: پیوستن به FATF هر چند می تواند برخی استاندارهای مالی را در ایران تقویت کند اما در نهایت شفاف سازی مبادلات اقتصادی ایران برای غربی ها آثار و صدماتی در پیش دارد که مهمترین آنها می تواند بهانه جوئی غرب و متحدان آمریکا برای تحریم های بیشتر باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: ایران نمی تواند بصورت مشروط عضو این نهاد بین المللی باشد و ارائه عملکرد مالی کشورمان می تواند اطلاعات طبقه بندی شده را در اختیار دشمنان ایران قرار دهد تا در زمان مناسب علیه کشورمان استفاده کنند.

به گفته صمصامی پیش از این ایران در برجام با شفاف سازی، اطلاعات ذی قیمتی را در اختیار کشورها قرار داده است که پس از این اثرات خروج این اطلاعات را در عرصه بین الملل و علیه کشورمان خواهیم دید.

با وجود مخالفت برخی صاحب نظران اقتصادی، هستند اقتصاددانانی که معتقدند پیوستن ایران به FATF اجتناب ناپذیر است و عدم پیوستن به آن می تواند تحریمهای سخت تری برای سیستم بانکی به ارمغان بیاورد.


عدم الحاق به FATF یعنی تحریم‌های بیشتر علیه ایران

آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاددانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، می‌گوید: آنچه در حال حاضر برای ایران اهمیت دارد لغو تحریم های بانکی است و عدم الحاق به FATF می تواند تحریم های جدید بانکی را به دنبال داشته باشد.

وی می افزاید: عدم نقل و انتقال پول در طی سالهای اخیر مشکلات زیادی را برای ایران بوجود آورده است و نباید به استقبال شرایطی رفت که چالش های بانکی موجود غلظت بیشتری پیدا کند.

این اقتصاددان معتقد است شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که ورود سرمایه خارجی می‌تواند موتور اقتصادی کشور را هندل کرده و از رکود کنونی خارج کند.

بغزیان به روزشدن سیستم بانکی را ضرورت توسعه دانسته و می‌گوید: آمادگی‌ نداشتن بانک‌های داخلی، هماهنگ‌نبودن با استانداردهای بین‌المللی و عدم شفافیت در تبادلات مالی از گذشته باعث شده بود که بانک‌های خارجی با بانک‌های ایرانی همکاری نکنند، همان‌طور که بانک‌های ایرانی باید به‌روز شوند، مسیر تعامل و تبادلات ارزی آنها نیز باید با دیگر بانک‌های جهانی باز باشد و این ارتباط خود باعث به‌روزشدن سیستم بانکی خواهد شد.

این استاد دانشگاه تاکید می کند: باید پیوستن به FATF را بدون هیجان‌های سیاسی و با توجه به مصالح اقتصادی کشور و مردم بصورت منطقی ارزیابی کرد و تصمیم گرفت.
برچسب ها: FATF ، برجام ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

رییس شورای شهر تهران اظهار کرد که حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن‌ماه دو پیام داشت که یکی خطاب به دشمنان خارجی و دیگری خطاب به مسئولان و مدیران کشور است.
چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

معاون مالی اداری سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟ گفت: شهروندان از دو کد دستوری، شماره تلفن 1420 و وب سایت DI.Tamin.ir/sabadkala از نحوه پرداخت سبد حمایتی دولت به حسابشان مطلع می شوند.