کد خبر: ۷۸۰۰۱
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
خروج آمریکا از برجام سبب شده تا نهادها و دستگاه‌های مهم کشور به دنبال راهی برای برون‌رفت از بازگشت به دوران تحریم‌ها باشند. شهرداری تهران یکی از آن نهادهای مهمی است که گفته می‌شود متاثر از این رخداد است. اما تحریم‌ها چگونه می‌تواند روی درآمدهای شهرداری اثر بگذارد؟
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، یک استاد دانشگاه، شهرداری ها را یکی از نهادهای اثرپذیر از تحریم ها می‌داند و بر لزوم برنامه ریزی و پیش بینی راهکارهای جایگزین کسب درآمد از سوی شهرداری ها تاکید دارد.

به گفته جعفر قادری؛ اثر تحریم ها بر شهرداری ها مانند یک زنجیره به هم پیوسته است که در ابتدای این زنجیره دولت قرار دارد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، توضیح داد: «زمانی که تحریم ها اعمال شد قطعا دولت از نظر تامین منابع مالی با مشکلاتی مواجه خواهد شد، این رخداد سبب می شود تا دولت در پرداخت مطالبات  بدهی شهرداری ها دچار ناتوانی شود.»

رکود در بازار مسکن
در نخستین گام، تیر تحریم‌ها در حوزه شهری، مسکن را نشانه خواهد گرفت. فرو رفتن مسکن در رکود و به دنبال آن از رونق افتادن ساخت و ساز، سبب می‌شود تا یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی شهرداری‌ها کاهش یابد. هر چند بنای مدیریت جدید شهری تمرکز بر درآمدهای پایدار است اما در صورت تعمیق رکود مسکن، شهرداری باید قید درآمدزایی از عوارض ساخت و ساز را بزند.

تغییر کاربری و عوارض مازاد تراکم مجاز دو منبع اصلی درآمدهای شهرداری تهران در دو دهه گذشته بوده است. آمار می گوید تا پیش از سال 1395 چیزی در حدود 50 درصد از درآمدهای شهرداری از طریق بخش مسکن تامین می شداما در سال 95، این میزان به 35 درصد رسید.

قادری هم رکود را عامل اصلی کاهش درآمدهای دولت و شهرداری در شرایط تحریم ها عنوان کرد و گفت: «رکود در شرایط تحریم همان طور که در سال های گذشته آن را تجربه کردیم به  به بخش مسکن هم سرایت می کند و هر چقر این رکود عمیق تر و بیشتر شود، شهرداری ها هم امکان و ظرفیت کسب درآمدشان کمتر می شود.»

این استاد برنامه ریزی شهری دانشگاه، رونق مشاغل دیگر هم بر درآمدهای شهرداری در شرایط تحریم ها اثر گذار دانست؛ چراکه به گفته او؛ «زمانی که کسب و کارها از رونق بی‌افتد و رکود حاکم شود، صاحبان مشاغل هم نمیتوانند عوارض خود را به شهرداری ها پرداخت کنند.»

عوارض کسب و پیشه جزء درآمدهای پایدار شهرداری هاست. درواقع همه موسسات، شرکت‌ها، واحدهای صنفی و واحدهای شغلی دارای مقررات خاص باید عوارض کسب و پیشه پرداخت کنند.

تاثیر تحریم ها بر حمل و نقل عمومی
بخش دیگری که در تیرس تحریم‌ها قرار دارد، خرید واگن و اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی است. موضوعی که مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران هم به آن اشاره کرده بود. آن طور که او گفته بود: «تحریم ها بر شهرداری بی تأثیر نخواهد بود به خصوص که برخی خریدهای خارجی ما در این حوزه که تأمین واگن است، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت اما به گونه‌ای نخواهد بود که این تأثیر موجب شود که حمل‌ونقل عمومی تهران به شکست بی‌انجامد.»

چند سالیست واگن های قطار مترو به صورت مشترک و با همکاری ایران و چین ساخته می‌شود؛ اما ناظران پیش بینی می کنند گرچه چین همواره شریک خوبی در شرایط سخت برای ایران بوده؛ اما این تحریم ها و شرایط بین المللی  تفاوت زیادی با دوره های گذشته دارد. 

طیبه سیاوشی شاه عنایتی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی هم معتقد است؛ حوزه حمل و نقل عمومی و به خصوص خرید واگن قطار مترو تحت تاثیر تحریم ها قرار دارد.

تهران در خوشبینانه‌ترین حالت به چیزی حدود 2 هزار واگن مترو و 2 هزار دستگاه اتوبوس شهری نیاز دارد. که بخشی از آن باید از طریق واردات تامین شود و نیاز به تامین فاینانس دارد. بنابراین در صورتی که تحریم ها علیه ایران اجرا و تشدید شود، ممکن است بخشی از تعهدات دولت و شهرداری درباره تامین واگن های قطار مترو عملی نشود.

موضوع تحریم و تاثیرش بر درآمدهای شهرداری آنجا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که حجت الله میرزایی معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری تهران هم پیشتر از تدوین گزارشی درباره تاثیر تحریم‌ها بر دخل و خرج شهرداری خبر داده بود. او این را هم گفته بود که پس از تدوین و ارایه این گزارش باید به دنبال راه‌های جایگزین برای درآمدزایی باشیم. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل بزرگراه ستاری/ تصاویر

ساعت ۰۹:۵۳ صبح دیروز دوشنبه تصادف پژو ۲۰۶ با پراید و گاردریل در مسیر شمال به جنوب بزرگراه ستاری، قبل از فردوس غرب یک مصدوم بر جا گذاشت. از میان سه سرنشین پژو، یک زن از قسمت سر مصدوم شد ولی دیگر سرنشینان این خودرو و خودروی دیگر صدمه‌ای ندیدند.
سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان یا سید عصبانی!

سیدخندان و داستان واقعی اش در بوجود آمدن محله « سیدخندان تهران درجاده قدیم شمیران » که در خیابان کوروش فعلی قرار گرفته است.
آخرین اخبار