کد خبر: ۷۷۸۶۸
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
متخصصان سلامت هشدار دادند: طعم‌دهنده‌های موجود در سیگارهای الکترونیکی می توانند به جداره رگ‌های خونی و در نهایت به قلب آسیب وارد کنند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،در یک مطالعه جدید آشکار شد که طعم‌دهنده‌های موجود در سیگارهای الکترونیکی به شیوه‌ای به سلول‌های جداره عروق خونی آسیب می‌زنند که می‌تواند در نهایت منجر به آسیب قلبی شود.
 
به گفته متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، پنج نمونه از طعم دهنده‌هایی که در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفتند به عملکرد حفاظتی سلول‌های اندوتلیال که جداره داخلی عروق و قلب را پوشانده آسیب وارد کرده‌اند.
 
این متخصصان می‌گویند: سلول‌های اندوتلیال به طور معمول و طبیعی گازی موسوم به "نیتریک اکسید" تولید می‌کنند اما طعم‌دهنده‌ها توانایی این سلول‌ها را در تولید این گاز از بین می‌برند.  
 
این سلول‌ها وقتی سالم و سرحال هستند گاز نیتریک اسید را تولید می‌کنند و در واقع این گاز یک فاکتور مهم برای حفاظت از قلب است که مزایای مثبتی از جمله جلوگیری از لخته شدن خون و التهاب دارد اما مصرف ترکیبات دخانی طعم‌دار مانع از تولید این گاز مفید می‌شود.
جزئیات بیشتر این یافته در مجله Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology منتشر شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
رد صلاحیت قبل از انتخاب تاکنون سابقه نداشته است

رد صلاحیت قبل از انتخاب تاکنون سابقه نداشته است

رئیس شورای شهر تهران گفت: تاکنون در جمهوری اسلامی ایران رد صلاحیت قبل از انتخاب سابقه نداشته است.
توصیه هاشمی به رسانه ها/ از ایجاد فضای منفی حزبی و قومیتی بپرهیزید

توصیه هاشمی به رسانه ها/ از ایجاد فضای منفی حزبی و قومیتی بپرهیزید

رئیس شورای اسلامی شهر تهران از اصحاب رسانه خواست با توجه به زحمات صادقانه و پاکدستی افشانی در مدتی که عهده‌دار مسئولیت پردغدغه شهرداری تهران است نسبت به انعکاس تلاش های وی همراهی کرده و از انتشار هرگونه مطلبی که ایجاد فضای منفی حزبی یا قومیتی دارد بپرهیزند تا شاهد فضای اخلاقی منزهی در حوزه مدیریت شهری باشیم.