کد خبر: ۷۷۸۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
دروس یکی از محله‌های تهران است که تمایل به سکونت در آن بیش از هر چیز به خوش آب‌وهوا بودن آن باز می‌گردد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، دروس محله‌ای است واقع در محدوده منطقه ۳ پایتخت که در زمره گران‌ترین مناطق بازار مسکن به‌شمار می‌آید. این محله از شمال به خیابان دولت، از غرب به خیابان‌های، هدایت، وارسته و اللهیاری، از جنوب به بلوار شهرزاد و از شرق به خیابان پاسداران منتهی می‌شود. دروس میان دو محله پاسداران و قلهک قرار دارد و به این ترتیب علاوه بر دسترسی به مراکز خرید و رستوران‌های پرتعداد در داخل محله، به امکانات محله‌های مجاور خود نیز دسترسی مطلوبی دارد. از آنجا که نقشه محله‌ها را نمی‌توان به دقت نقشه شهرها یا کشورها ترسیم کرد و هویت محله‌های همجوار در نقاطی با همدیگر مختلط می‌شد، بخشی از فرعی‌های گران‌قیمت خیابان پاسداران در محدوده محله دروس قرار گرفته و مرز دو محله در بخشی از ضلع شرقی، به نوعی از بین رفته است.
ویژگی مهم و ممتاز محله دروس، سرسبزی و طراوت آن است؛ هنوز عمارت‌های ویلایی که درختان بلند احاطه‌شان کرده در این محله پیدا می‌شود. علاوه بر این «درخت» به منزله جزء جدایی‌ناپذیر حاشیه معابر دروس، چهره این محله را سبز کرده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد محله دروس می‌توان به رعایت اصول شهرسازی و خیابان‌بندی منظم در این محدوده اشاره کرد. دروس در زمره محله‌هایی است که سفارتخانه‌های متعددی را در دل خود جای داده که از آن جمله می‌توان به سفارت کشورهای اسپانیا، مجارستان، آرژانتین، یونان، قزاقستان، آذربایجان و بنگلادش اشاره کرد. سکونت در این مکان که می‌توان از آن به‌عنوان سرزمین سفارتخانه‌ها یاد کرد، از این جهت می‌تواند برای شهروندان جذاب باشد که ضریب امنیت محله دروس به‌واسطه سکونت رجال سیاسی دولت‌های دیگر در این محدوده می‌تواند بیشتر باشد.

در منطقه دروس با وجود باغات و اراضی سبز که مالکیت شخصی دارند، بوستان‌های منطقه‌ای شاخصی وجود ندارد، اما علاوه بر پارک محله‌ای شهرزاد، دو بوستان بزرگ به نام‌های زمرد و نصر در حاشیه جنوبی این محله قرار گرفته‌اند که برای ساکنان سهل‌الوصول به شمار می‌آیند. برخلاف بسیاری از محله‌های تهران که به نام یک خیابان شاخص در آن محله نامگذاری شده‌اند، محله دروس خیابان شاخص ویژه‌ای ندارد و شاید معروف‌ترین معبر آن، خیابان هدایت باشد که در مرز این محله و محله قلهک واقع شده و نام یکی از رجال سیاسی دوره قاجار را که از ساکنان دروس بوده، بر پیشانی دارد.

بر اساس داده‌های سامانه اطلاعات بازار املاک ایران، قیمت آپارتمان نوساز در محله دروس از مترمربعی ۸ میلیون تومان در معابر فرعی کم‌عرض، برخی بن‌بست‌ها و معابر حاشیه جنوبی محله آغاز می‌شود و تا ۲۰ میلیون تومان در بهترین معابر محله ادامه دارد. اما اگر از استثناها و فایل‌های کم‌شمار بگذریم، دامنه قیمت اغلب املاک مسکونی نوساز و تازه‌ساز دروس ۱۱ تا ۱۷میلیون تومان است.

برچسب ها: شهر فردا ، تهران ، سکونت
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.