کد خبر: ۷۷۸۱۹
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
کمیسیون اتحادیه اروپا به منظور افزایش بهره وری و بهبود ایمنی جاده ای، استانداردهای جدیدی را برای انتشار گاز دی اکسید کربن توسط کامیون ها وضع کرده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، از این پس تمام کامیون های جدید باید براساس مقررات جدید CO2 که در 17 ماه می سال 2018 میلادی تصویب شده، تولید و راهی بازار شوند. همچنین تا سال 2022، دامنه این مقررات گسترش یافته و شامل انواع دیگر خودروها مانند کامیون های کوچکتر، اتوبوس ها و تریلرها خواهد شد. در راستای این مقررات برای تولیدکنندگانی که در زمینه تکنولوژی هایی بر پایه تولید کمتر دی اکسید کربن، سرمایه گذاری می کنند، پاداش های مالی فراهم خواهد شد. سیستم بانکی اتحادیه اروپا وام های کلانی برای این تکنولوژی ها، در اختیار تولید کنندگان قرار خواهند داد. ضمنا تولید کنندگانی که مقررات CO2 را رعایت نکنند، مشمول جریمه های سنگین می شوند.

طبق قوانین کمیسیون اتحادیه اروپا، تا سال 2025، متوسط انتشار گازهای گلخانه ای باید 15 درصد کمتر از سال 2019 باشد و تا سال 2030، هدف مورد نظر 30 درصد است.

قوانین جدید اتحادیه اروپا برای خودروهای سنگین از قبیل کامیون ها در راستای بهبود استانداردهای سیستم حمل و نقل عمومی و افزایش وسایل نقلیه الکتریکی است. ضمن این که گامی به سوی دستیابی به تعهدات اتحادیه اروپا در قبال توافق نامه آب و هوایی پاریس محسوب می شود.

طبق قوانین جدید انتشار می رود بین سالهای 2020 تا 2030، حدود 54 میلیون تن از انتشار گاز دی اکسید کربن کاهش یابد. ضمن این که در مصرف نفت تا 170 میلیون تن، در بین سال های 2020 تا 2040 صرفه جویی می شود. ارزش تقریبی این صرفه جویی معادل 95 میلیارد یورو  است.

سیستم حمل و نقل در اتحادیه اروپا مقصر انتشار یک چهارم گازهای گلخانه ای است. در این میان حدود 98 درصد از کامیون ها به دیزل متکی هستند. کامیون ها تقریبا 25 درصد از گازهای گلخانه ای را تولید می کنند، در حالی که فقط 5 درصد از وسایل نقلیه در جاده های اروپا را تشکیل می دهند. علاوه بر این بخش حمل و نقل تاکنون در اتحادیه اروپا 11 میلیون شغل ایجاد کرده است و کشورهای عضو این اتحادیه امید دارند تا سال 2025، با ایجاد سیستم حمل و نقل سبز، 25 هزار شغل دیگر به این سیستم اضافه کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.