کد خبر: ۷۷۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
هزینه کلی ساخت واحدهای روستایی زلزله‌زده بیش از سقف تسهیلات از سوی دولت است که عدم پرداخت ماب‌التفاوت از سوی مالکان، کار بازسازی را خوابانده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان‌ماه سال گذشته به 2 هزار و 500 واحد مسکن روستایی و 8 هزار واحد مسکن شهری در شهرستان گیلان‌غرب خسارت وارد کرد.

براساس گزارش میدانی خبرنگاران، روند بازسازی واحدهای تخریب شده شهر و روستای مرزی زلزله‌زده گیلان‌غرب همانند دیگر مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در حال انجام است.

خبرنگاران با سفر به روستای نساردیره شهرستان مرزی گیلان‌غرب آخرین وضعیت بازسازی این روستای زلزله‌زده را بررسی کرد.

روستای نساردیره 280 ،خانوار و یک‌هزار نفر جمعیت دارد که در زلزله اخیر 60 واحد مسکونی آن کاملا تخریب شده که باید احداث شود، اما تا به حال عملیات اجرایی 38 واحد آن آغاز شده است.

خبرنگاران در این بازید متوجه زندگی در کانکس و رکودبازسازی شد، لذا علت را از اهالی زلزله‌زده این روستا جویا شد.

اهالی روستای نساردیره اظهار داشتند، هزینه کلی ساخت واحدها بیش از سقف تسهیلاتی است که دولت برای آن‌ها تعیین کرده و خود مالکان نیز قادر به پرداخت ماب‌التفاوت به پیمانکاران نیستند.

یکی از خانم‌های ساکن این روستا که کار بازسازی منزلش تا پای سقف پیش رفته بود و الان به اصطلاح کار خوابیده بود، گفت: پیمانکار گرانی مصالح را بهانه کرده و بازسازی را نیمه‌کار رها کرده است.

البته، استاندار کرمانشاه در نشست شورای برنامه‌ریزی استان مورخه 19 خردادماه از افزایش سقف تسهیلات برای بازسازی واحدهای مسکونی زلزله‌زده خبر داد و افزود: براساس مصوبه دولت سقف تسهیلات در مناطق زلزله‌زده در شهرها از ۴۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان و در روستاها از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته که پس از ابلاغ بانک مرکزی به بانک‌ها اجرایی می‌شود.

اما، آیا این سقف تسهیلات قادر به جوابگوی بازار گرانی مصالح ساختمانی که قیمت آن روزبه‌روز در حال افزایش است، خواهد بود؟

خبرنگاران در ادامه با خانه‌ای در روستای نساردیره روبه‌رو شد که پس از بازسازی بعد از زلزله دوباره ویران شده بود.

مالک این خانه نبود وجدان‌کاری پیمانکار را علت آوار شدن دوباره منزل خود دانست و گفت: استفاده از نیروهای غیرمتخصص و عدم استفاده از مقررات و ضوابط نظام مهندسی از سوی پیمانکار، علت تخریب دوباره منزل اینجانب است.

مدیر نمایندگی نظام‌مهندسی گیلان‌غرب در این خصوص، اظهار داشت: دیوار این واحد مسکونی بدون هماهنگی با ناظر چیده شده بود، بعد از اینکه ناظر متوجه شد اخطارهای کتبی مبنی بر اینکه باید در اسرع وقت دیوار تخریب شود به پیمانکار داد که توجه‌ای نشد.

قاسم‌بیگی نظام مهندسی را امین مردم معرفی کرد و گفت: باید در ساخت واحدهای بازسازی از ضوابط و آئین‌نامه‌ها استفاده شود تا مالک با خیال راحت و آرامش در آن سکونت داشته باشد.

به گفته این مدیر، هزینه بازسازی این واحد تخریب شده، طبق قرارداد فی‌مابین مالک و پیمانکار بر عده پیمانکار است و موظف است طبق آئین نامه واحد را تحویل مالک دهد.

 تنها مسجد این روستا«مسجد النبی» توجه خبرنگاران را جلب کرده، زلزله‌ ویرانگر 7.3 ریشتری آن را نیز تخریب کرده و از 21 آبان‌ماه سال 96 این مسجد در انتظار بانگ اذان دوباره و میزبانی از نمازگزاران است.

اهالی روستا نیز در این زمینه، گفت: اعضای شورای روستا به نمایندگی از اهالی روستای نساردیره، به سازمان اوقاف و فرمانداری برای بازسازی مسجد مراجعه کرده که عدم داشتن بودجه دلیل رکود ساخت دوباره آن تاکنون بوده است.

طبق قول‌های مسؤولان قرار است، کار بازسازی واحدهای روستایی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه تا پایان پاییز امسال به پایان برسد.
برچسب ها: شهرفردا ، کرمانشاه ، زلزله
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چگونه حمل و نقل ریلی کشور را بومی سازی کنیم؟

چگونه حمل و نقل ریلی کشور را بومی سازی کنیم؟

حمل و نقل ریلی یکی از بخشهای مهم حمل و نقل، در عرصه اقتصادی صنعتی و اجتماعی کشور هاست که هر چه تیراژ خرید محصولات وارداتی افزایش یابد به همان میزان بومی سازی و تولید آنها در کشور تسریع خواهد شد.
چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

کارشناسان معتقدند با افزایش گرانی و تورم رشد حاشیه نشینی در شهرها سرعت گرفته و شاخص های توسعه شهری را تهدید می کند.