کد خبر: ۷۷۶۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۰
در پی تذکر شهردار مشهد به مناطق شهری؛
فراهم شدن شرایط برای بروز معضلات اجتماعی و ایجاد فضای ناامن، شیوع بیماری‌ها و ایجاد دیگر معضلات شهری با وجود اراضی‌ رها شده و بلاتکلیف شدت می‌یابد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، ضمن تذکر شهردار مشهد به مناطق برای پیگیری در خصوص تعیین تکلیف اراضی رها شده و از زمان جدی‌شدن تعیین تکلیف این اراضی، شهرداری منطقه 3 مشهد ‌گام‌های تقریبا مؤثری برای پایان ‌دادن به این معضل اساسی برداشته است.
شهردار منطقه 3 مشهد نیز در پاسخ به این سوال که بیشترین اراضی رها شده منطقه 3 در کدام نواحی متمرکز شده است، گفت: اصولا دو مدل زمین بلاتکلیف و رها شده در منطقه وجود دارد. یکی بایر و دیگری رها شده که اولی در خارج از بافت پر و مسکونی است و دومی دقیقا داخل بافت پر است و آسیب‌های بیشتری دارد. ما در ناحیه 2‌ ‌و ناحیه 3 ‌در مقایسه با دیگر نواحی بیشترین حجم زمین‌ها و اراضی رها شده و بلاتکلیف را داریم که در ناحیه 2 اراضی داخل بافت بسیار بیشتر از بایر است.
مجتبی زمانیان وحیدی درباره اقدامات شهرداری منطقه 3 در ماه‌های اخیر نیز تصریح کرد: در اولین قدم شناسنامه اراضی رها منطقه را تهیه کردیم. یعنی الان دقیقا می‌دانیم که چه قطعاتی در کجا و با چه متراژی با تعریف ما از اراضی رها مطابقت دارد و باید تعیین تکلیف شود. ضمن اینکه اولویت‌ها را هم برای خودمان مشخص کرد‌ه‌ایم و طبق همان‌ نصب بنر، اخطاریه در زمین نصب و آگهی هم در روزنامه رسمی منتشر کردیم تا مالکان هرچه سریع‌تر به شهرداری مراجعه کنند.
وی با اشاره به 15 اولویت برای رفع و رجوع مسائل اراضی رها در منطقه 3 خاطرنشان کرد: اولویت‌‌های مسیر، راه ما را برای اقدامات بعدی مشخص می‌کند و تاکنون با توجه به ویژگی‌های نواحی و مجموعه عوامل دیگر حدود 15 ‌اولویت را برای خودمان مشخص کرده‌ایم. نوع مالکیت، طرح مصوب، در مسیر بودن یا نبودن و اینکه اصلا قابل پاسخ‌گویی است یا نه، تهدیدهای امنیت اجتماعی، نازیبا‌کردن منظر شهری و از همه مهم‌تر داخل بافت پر بودن و تعیین تکلیفش معضلی را از آن خیابان یا کوچه رفع می‌کند. این‌ها بخشی از اولویت‌های شهرداری منطقه برای تعیین تکلیف این دست از اراضی است. به عنوان مثال، اگر زمینی به پاتوق معتادان تبدیل شده و محله را دچار آسیب یا منظر شهری را نازیبا کرده‌است و آلودگی زیست محیطی دارد، قطعا برای ما دارای اولویت بیشتری است تا زمینی که چنین ویژگی‌ای ندارد.
زمانیان مدت زمانی قانونی برای تعیین تکلیف اراضی رها را دو ماه اعلام کرد و تصریح کرد: اگر ظرف این مدت مالک برای تعیین تکلیف زمین خود مراجعه نکند، شهرداری اقدام به دیوار‌کشی آن زمین خواهد کرد و در صورتی که زمین شرایط خاصی داشته باشد، ‌ما به لحاظ قانونی این اختیار را داریم که برای آن زمین طرح تهیه و در صورت تصویب در شورا، اجرا کنیم چون طرح‌هایی مثل فضای سبز یا احداث زمین ورزشی خیابانی. اما در منطقه 3 ‌ما به دنبال این هستیم که زمین‌های کوچک بی‌ارزش و یا آن‌هایی که شدیدا محله‌ را دچار آسیب‌های اجتماعی و زیست محیطی کرده‌اند در قالب این طرح‌ها ساماندهی کنیم.
شهردار منطقه 3 مشهد، با اعلام اینکه طبق قانون مالک موظف است تمام پولی که شهرداری در آن زمین خرج کرده است به اضافه 10 درصد بیشتر بپردازد، افزود: تا زمانی که این هزینه‌ها پرداخت‌ نشود زمین در اختیار شهرداری باقی خواهد ماند.
زمانیان وحیدی اساسی‌ترین معضلی که اراضی رها در منطقه 3 دارند را چندمالکی و یا موقوفه بودن آنها دانست و گفت: بخش عمده اراضی منطقه موقوفه و متعلق به نهادهایی خاص مثل آستان قدس هستند.
وی در ادامه ابراز امیدواری کرد: تا امروز ارتباط و تعامل خوبی میان شهرداری منطقه 3‌ و آستان قدس رضوی شکل گرفته است و مدیران آن سازمان هم به اهمیت تعیین تکلیف اراضی بایری در مناطقی مثل بهمن و مهرمادر پی برده‌اند. طبق صحبت‌های انجام شده به محض ایجاد یک توافق دوجانبه میان ما وآستان قدس، در بخشی از زمین‌های بایر که در بافت جمعیتی و پر منطقه قرارگرفته است، طرح‌های مصوب شهرداری با همکاری خود آستان اجرا‌ می‌شود.
زمانیان یکی از دلایل عمده بلاتکلیف ‌ماندن اراضی در منطقه 3‌ را وجود معارض در اراضی دانست و گفت: گاه بر روی یک زمین چند نفر مدعی هستند که ملک متعلق به آن‌هاست که در این کش ‌و‌ قوس و درگیری، هیچ فردی نتوانسته ساخت‌ و ساز یا هرکار دیگری انجام بدهد و این زمین‌ها و آن‌هایی که به اصطلاح مشاعی هستند، چون منع قانونی دارند، شهرداری نمی‌تواند پاسخ‌گوی آنان باشد.
وی اضافه کرد: علت دیگر بلاتکلیفی این اراضی کوچک‌‌ بودن قطعات برخی از این اراضی است که حدنصاب شهرداری را ندارند و در نتیجه ما نمی‌توانیم پروانه ساخت صادر کنیم. حال کاری که از دست ما برآمده است تسهیل‌کردن راه پاسخ‌گویی و تعیین‌‌تکلیف سریع اراضی است که اگر مالک مراجعه کند و منع قانونی‌ وجود نداشته باشد، به سرعت آن مساله پیگیری خواهد شد و درکنار ساماندهی وضعیت آسفالت‌‌ معابری است که این زمین‌ها در آن واقع شده است، که اگر مالکی قصد فروش داشته باشد، خریدار با رغبت بیشتری جلو بیاید.
همچنین ویدا رمضانی که از سوی شهردار منطقه متولی تعیین تکلیف و رسیدگی به زمین‌های رها شده در منطقه 3 تعیین شده است درباره شرایط کلی اراضی رها شده در مناطق شهری بیان کرد: در مناطق پیرامونی شهر مشهد به زمین‌های رها شده برمی‌گردد که متأسفانه تعدادشان کم نیست.وجود چندین معارض، نبود امکان ساخت‌وساز به خاطر پایین‌بودن متراژ زمین و هزار‌و‌یک دلیل دیگر باعث شده مالکان این اراضی از خیر سروسامان‌دادن به آن‌ها بگذرند و به حال خودشان رهایشان کنند. غافل از اینکه همین اقدام غیرمسئولانه‌شان زمینه‌ساز بروز مشکلات متعددی شده و می‌شود و از انواع آسیب‌های اجتماعی در مناطق پرخطر گرفته تا تبدیل‌شدن اراضی رها به کانون بیماری‌های پوستی و عفونی. در طول این سال‌ها دست‌کم در شهر مشهد تصمیم جدی برای رسیدگی و تعیین‌تکلیف زمین‌های این‌چنینی وجود نداشته است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.