کد خبر: ۷۷۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
طی سه ماهه فصل بهار
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: در سه ماه فصل بهار برداشت از سد اکباتان تا 6 میلیون متر مکعب کاهش یافت.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سید هادی حسینی بیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران در همدان، با شکرگزاری به درگاه خداوند متعال برای بارش باران اردیبهشت ماه امسال که طی 32 سال اخیر بی‌نظیر بود، اظهار کرد: این بارش‌ها بخشی از نگرانی‌ها برای کمبود آب را کاهش داد.

وی با بیان اینکه تأمین آب در اکثر شهرهای استان از منابع زیرزمینی است، بیان کرد: 84 درصد آب شهری از طریق منابع زیرزمینی است اما در شهر همدان از دو سد آبشینه و اکباتان نیز تأمین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر چاه‌ها با افت منابع زیرزمینی مواجه هستند، گفت: این میزان کاهش آب زیرزمینی باعث شده از آب‌های زیرزمینی400 لیتر در ثانیه آب استحصال شود.

وی با اشاره به اینکه در شهر همدان از دو رودخانه فصلی در فصول غیر زراعی با همکاری آب‌منطقه‌ای آب برداشت می‌شود، گفت: بر این اساس از رودخانه خاکو 400 لیتر در ثانیه آب استحصال می‌شود.

*میزان بهره‌مندی از فاضلاب در همدان 72 درصد است

حسینی‌بیدار با تأکید بر اینکه در سه ماه فصل بهار برداشت از سد اکباتان تا 6 میلیون متر مکعب کاهش یافت، افزود: این مسئله باعث شد آب سد برای زمانی که از آب‌های زیرزمینی و رودخانه‌های فصلی نمی‌توان آب برداشت کرد، استفاده کنیم.

وی ضمن تشکر از شوراهای اسلامی شهرهای استان و شهرداری‌ها بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر کار شرکت آبفا حفاری برای اجرای تأسیسات آب است، شهرداری‌ها تعامل خوبی در این زمینه دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان اضافه کرد: در شهر همدان در راستای رویداد همدان 2018 ، 3 میلیارد تومان بابت اقدامات میدان امام(ره)، پیاده‌راه بوعلی و اکباتان در اجرای تاسیسات و تعویض لوله‌های آب هزینه کردیم.

وی در خصوص ورود فاضلاب داخل رودخانه‌های سطح شهر همدان اضافه کرد: جمعیت زیر پوشش فاضلاب در کشور 44 درصد است در حالی که در استان همدان با وجود افزایش 18 درصدی جمعیت، میزان بهره‌مندی از فاضلاب 72 درصد است.

حسینی‌بیدار با بیان اینکه در سال 97 تصمیم بر این است که جمعیت زیر پوشش خدمات فاضلاب در حاشیه شهر به 95 درصد برسد، اظهار کرد: امسال در سه رودخانه که فاضلاب وارد آن می‌شد، جداسازی فاضلاب انجام می‌شود که از جمله آن می‌توان به رودخانه دیزج، منوچهری و حصار مطهری اشاره کرد.

*مدیریت فشار موجب کاهش 50 درصدی شکستگی‌ها شده است

 وی اضافه کرد: در زمینه بازچرخانی پساب نیز افتخار ما این است که فاضلاب تصفیه شده و پساپ فاضلاب در اختیار نیروگاه قرار می‌گیرد و نیروگاه هیچگونه آب زیرزمینی استفاده نمی‌کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان در خصوص اعمال مدیریت فشار در شبکه آب بیان کرد: مدیریت فشار باعث شده 50 درصد شکستگی‌ها کاهش یافته و مدیریت با عدالت صورت گیرد.

حسینی بیدار در خصوص کیفیت آب استان همدان نیز گفت: آب همدان تمام استانداردها را دارد؛ ضمن اینکه کار سنجش کیفی آن شبانه‌روزی پیگیری می‌شود به طوری که روزانه 300 نمونه از مخازن تا شبکه توزیع و حتی شیرهای آب گرفته می‌شود.

وی در پاسخ به پس‌زدگی فاضلاب در زمان بارش باران نیز گفت: بیشترین مصرف آب همواره در تیرماه است اما در هیچ یک از شبکه‌های فاضلاب پس‌زدگی نداریم بنابراین پس‌زدگی که در زمان بارش رخ می‌دهد ناشی از ورود آب‌های سطحی به شبکه فاضلاب است که شهرداری باید ورود کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.