کد خبر: ۷۷۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
عضو مجمع نمایندگان تهران در گفت‌وگو با شهرفردا خبرداد
عضو مجمع نمایندگان تهران گفت: ساماندهی دستفروش، حل معضل کپرنشینان و همچنین تجدید نظر در سیاست‌های اشتغال اتباع بیگانه از مهمترین اولویت‌های پایتخت است که همراه با ساماندهی آب های سطحی و انتقال آب طالقان به تهران در دستور کار قرار خواهد گرفت.
محسن علیجانی زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به جلسه مجمع نمایندگان تهران با استاندار تهران گفت: در این جلسه مشکلات پایتخت بررسی شد و اولویت های 30 گانه‌ای برای تسهیل معیشت شهروندان استحصال شد.

وی افزود: ساماندهی دستفروشان پایتخت از مهمترین اولویت های تهران است که باید با شناسنامه‌دار کردن دستفروشان و در نظر گرفتن مکانی برای امرار معاش آنها مورد توجه قرار گیرد با این وجود به نظر می رسد بخشی از بزهکاری‌های شهری نظیر خرید و فروش مواد مخدر یا مشروبات الکلی نیز تحت پوشش دستفروشی انجام می شود که باید شهرداری با تعریف شناسنامه و کد دستفروشان این معضل را تقلیل دهد.

این نماینده مجلس همچنین خاطرنشان کرد: دستفروشی از مشاغل غیر رسمی است که در بسیاری از کشورها نظیر هند ساماندهی شده و علاوه بر قرار گرفتن منابع مالی آن در گردش مالیاتی سایر معضلات آن نیز کاسته شده است.

علیجانی زمانی گفت: طبق آمار، جمعیت دست فروشان در 5 محور تهران به نسبت سال 94 ، 50 درصد افزایش داشته است و در تابستان و زمستان به 30 هزار نفر می رسد.

کپرنشینی همچنان معضل پایتخت 

علیجانی زمانی همچنین ادامه داد: از دیگر مشکلات پایتخت استمرار کپرنشینی است که همچنان به عنوان سکونتگاه‌های غیررسمی وجود دارد. حاشیه نشینی یا کپرنشینان اطراف تهران برای سالیان دراز نادیده گرفته شده‌اند و این در حالی است که نبود فرصتهای شغلی در شهرستان ها امید به اشتغال در کلان شهر تهران را برای این قشر ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد برای یافتن فرصت‌های اشتغال جدید به کلان شهرها رهسپار می‌شوند نه تنها جایگاه شغلی مناسبی بدست نیاورند بلکه حداقل‌های زندگی گذشتشان را نیز از دست داده اند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه برچیده شدن حاشیه نشینی پایتخت نیازمند مدیریتی هدفمند است، گفت: آسیب های اجتماعی، اقتصادی پیامد منفی حاشیه نشینی کلان شهر تهران است.

سیاست‌های اشتغال اتباع بیگانه بازنگری شود

عضو مجمع نمایندگان تهران همچنین با اشاره به وضعیت اشتغال در پایتخت گفت: بر اساس گزارش های رسیده بیش از یک میلیون نفر از اتباع بیگانه در پایتخت مشغول بکارند این حجم از اشتغال با توجه به آنکه غالب دستفروشان از اتباع بیگانه نیستند نشان دهنده وجود ظرفیت شغلی برای شهروندان است که در اختیار اتباع بیگانه قرار گرفته است.

علیجانی زمانی تاکید کرد: تغییر سیاست‌های اشتغال به گونه ای که اتباع بیگانه رسمی در مشاغل مشخص و با ساعات معین مجوز فعالیت داشته باشند از دیگر اولویت‌های پایتخت به شمار می رود که باید در دستورکار قرار گیرد.

به گفته عضو مجمع نمایندگان استان تهران مسئله آب و خط دوم انتقال آب از طالقان به تهران و اختصاص ردیف بودجه مشخص ، ساماندهی آب های سطحی جنوب استان تهران  و جذب مشارکت بخش خصوصی از سایر اولویتهای رسیدگی مطرح شده در جلسه نمایندگان و استانداری بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اهمیت و تاثیر حیوانات در زندگی انسان‌ها/ تصاویر

اهمیت و تاثیر حیوانات در زندگی انسان‌ها/ تصاویر

حیات‌وحش، بخشی از سیستم پیچیده بوم‌سازه‌گانی (اکوسیستم‌هایی) است که در افزایش بهره‌وری و پایداری بوم‌سازه‌ها نقش اساسی دارد و انسان برای تأمین آب، غذا، ارزش‌های زیبایی‌شناختی و فعالیت‌های تفریحی خود به آن وابسته است.
تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز / تصاویر

تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز / تصاویر

مراسم تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز با حضور حجت الاسلام رحیمیان و مروی نمایندگان مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد و پیکر‌های شهیدان با حضور جمع کثیری از مردم از حسینیه عاشقان ثارالله اهواز به سمت چهارراه زند تشییع شد.