کد خبر: ۷۷۶۶۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱
مدیرکل محیط زیست استان مرکزی اعلام کرد
مدیرکل محیط زیست استان مرکزی گفت: بر اثر بارندگی های اخیر حدود ۷۰ درصد از تالاب میقان اراک آبگیری شده و هم اکنون این تالاب از شرایط مطلوبی برخوردار است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، رضا میرزایی در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک که با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: یک هزار و ۲۰۰ لیتر آب در ثانیه برای تالاب میقان نیاز است.

وی افزود: این تالاب زیستگاه پرندگان مهاجر به شمار می رود و هر سال پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است و طی سال های اخیر به دلیل خشک شدن برخی از تالاب های کشور این تالاب شاهد حضور پرندگان مهاجر بیشتری است.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: طی سال گذشته تالاب میقان اراک پذیرای بیش از ۲۰ هزار قطعه پرنده مهاجر بود این تالاب یکی از منابع طبیعی با ارزش اراک به شمار می رود.

میرزایی تصریح کرد: در زنده نگهداشتن این تالاب باید تلاش کرد چرا که اگر وضعیت تالاب هر منطقه برهم بریزد، بدون شک تعادل طبیعی آن منطقه به هم می خورد و کاهش منابع آبی، فرونشست زمین و... را به همراه دارد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی بیان داشت: حدود یک میلیارد تومان اعتبار برای محیط زیست استان تخصیص داده شده و در سنوات گذشته با مشارکت منابع طبیعی ۱۴۳ هکتار گیاه قره داغ کاشته شد و امسال برای کاشت آن فضایی به وسعت ۲۷۰ هکتار پیش بینی شده است.

به گزارش مهر، میرزایی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: در سال ۹۵، اراک ۱۰۵ روز آلوده را تجربه کرد و این رقم با تلاش همگانی در سال گذشته به ۳۶ روز آلوده رسید که در حقیقت ۳۸ درصد کاهش هوای آلوده در اراک را نشان می دهد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: در گذشته نیروگاه شازند با استفاده از صد درصد سوخت مازوت روزانه حدود ۴۰۰ تن گوگرد وارد هوای استان مرکزی می کرد که هم اکنون ۹۸ درصد سوخت این نیروگاه از گاز طبیعی است و تنها دو درصد از سوخت مازوت استفاده می شود.

وی بیان داشت: پسماندهای ساختمانی و بعداز آن پسماندهای پزشکی از جمله معضلات محیط زیست استان مرکزی است که انتظار می رود هرچه سریع تر نسبت به رفع این دو معضل اقدامات لازم انجام شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.