کد خبر: ۷۷۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از شناسایی بیش از ۲۰ هزار هکتار کانون ریزگرد در منطقه جبل دریاچه ارومیه خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، پرویز آراسته در نشست با خبرنگاران به مناسبت هفته محیط زیست در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهارداشت: سطح تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۸۴ است که مشابه مدت زمان پارسال است و کاهش و یا افزایش نداریم که نشان دهنده تثبیت وضعیت فعلی دریاچه است.

وی سطح مساحت آبی دریاچه ارومیه را دو هزار و ۴۰۰ کیلومتر و میزان آب موجود در شرایط فعلی را دو میلیارد  و ۲۳۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: در سال ۹۳ میزان آب موجود دریاچه ارومیه کمتر از ۵۰۰ میلیون مترمکعب بود اما شرایط موجود نوید بخش احیای این تالاب ارزشمند است.

آراسته از شناسایی ۲۰ هزار هکتار کانون ریزگرد در منطقه جبل دریاچه ارومیه خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر عملیات اجرایی برای رفع این کانون ریزگردها در دست اجراست اما تسریع روند اجرا نیازمند تخصیص اعتبارات مورد نیاز است.

وی با اشاره به افزایش ۱۹ درصدی میزان بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و نیز افزایش ۲۶ درصدی میزان بارشها در کل استان اضافه کرد: با مدیریت این میزان بارش و رهاسازی بخشی از آن به سمت دریاچه امیدواریم شرایط بهبود یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در ادامه به شعار سال روز جهانی محیط زیست گفت: شعار امسال غلبه بر آلودگی پلاستیک است به‌ گونه‌ای که یک فراخوان عمومی برای تمام مردم دنیاست تا نشان دهیم این مواد به چه مقداری آثار مخربی در محیط ‌زیست دارد.

آراسته با بیان اینکه یکی از چالش های محیط زیست امروز در دنیا استفاده زیاد و غیرمناسب از کیسه های پلاستکی است خاطرنشان کرد: پلاستیک بیش از هزار سال در خاک مانده و انواع امراض را به ما منتقل می کند و برای حفظ حیات خود نیاز به مصرف نکردن پلاستیک وجود دارد.

وی ایران را دهمین کشور مصرف کننده پلاستیک در دنیا عنوان کرد و افزود:  گفته می شود در سال ۲۰۵۰ به میزان ماهیان دریاها پلاستیک خواهیم داشت که تجزیه طبیعی آن سخت است و یک تهدید و هشدار جدی برای تخریب چرخه حیات و آسیب جدی به محیط زیست است.

آراسته با بیان اینکه ۷۸ درصد پلاستیک در استان در سایت های دفن زباله دفن می شود، تاکید کرد: هشت درصد پلاستیک در استان بازیافت و ۱۲ درصد در کشور سوزانده می شود که موجب تولید گازهای خطرناک و مضر می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی میزان تولید روزانه زباله در ارومیه را ۵۵۰ تن عنوان و خاطرنشان کرد: میزان سرانه تولید زباله در بخش شهری ارومیه ۷۱۰ گرم و در بخش روستایی نیز ۶۵۰ گرم است.

آراسته با اشاره به اینکه چهار ایستگاه در سطح شهرستان ارومیه داریم اظهارداشت: همچنین چهار ایستگاه نیز شهرهای استان فعال است و هشتمین ایستگاه در شهرستان ماکو در حال نصب است که به‌صورت آنلاین داده‌ها به مرکزما نیز ارسال می شود.

وی اجرای خط انتقال فاضلاب در شهرک صنعتی فاز یک، اجرای دو تصفیه خانه فاضلاب در شهرک های صنعتی استان، امضای تفاهم نامه در خصوص دفع اصولی پسماند با شرکت شهرک های صنعتی استان را از دیگر اقدامات این اداره کل در سالجاری برشمرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.