کد خبر: ۷۷۵۳۵
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶
در بازدید از بافت تاریخی گرگان مطرح شد؛
ایجاد زیرساخت در بافت تاریخی و احیاء آن با کاربری گردشگری از مسائلی بود که در بازدید اعضای شورای شهر از بافت تاریخی گرگان مطرح شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، خدمات و زیست شهری شورای اسلامی شهر گرگان به بازدید از بافت تاریخی اختصاص یافت.

در این جلسه اعضای شورای اسلامی شهر گرگان به همراه مدیر دفتر توسعه گردشگری شهری، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان و کارشناسان میراث فرهنگی از بافت تاریخی بازدید کردند.

خانه میرشهیدی، خانه خراسانی و خانه شعربافان از جمله اماکن بازدید شده در این جلسه بود.

رئیس کمیسیون گردشگری، خدمات و زیست شهری شورای شهر گرگان در این بازدید بر ضرورت حفظ و بهسازی بافت تاریخی با کاربری فضاهای پذیرایی و اقامتی به منظور جذب گردشگر تأکید کرد.

علی اصغر یوسفی این بازدید را نشان عزم جدی شورای اسلامی شهر بر احیاء بافت تاریخی عنوان و خاطر نشان کرد: بدون شک برای جذب گردشگر در این حوزه باید زیرساخت‌های مناسب و متناسب با اقلیم و شرایط استان فراهم شود و این موضوع در گرو تلاش همه مسئولان است.

رحمان فرمانی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان هم ضمن قدردانی از اعضای شورای شهر، گفت: این حرکت شورای اسلامی شهر امید دهنده این است که بافت تاریخی گرگان تحولات خوبی در جذب گردشگر را پیش رو دارد.

خانه شعربافان

کارشناس میراث فرهنگی در بازدید از خانه شعربافان گفت: این خانه تاریخی که در محله سرچشمه قرار دارد از آثار دوره قاجاریه است و از محل اعتبار شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و با طراحی و نظارت دفتر بهسازی و احیای بافت تاریخی گرگان و با همراهی و همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، بازسازی شد.

زهرا ملک شاهکویی افزود: خانه تاریخی شعربافان در انتهای طولانی‌ترین کوچه بن بست شمال کشور بوده و چهار اتاق تو در تو در بخش فوقانی با ایوانی سرتاسری در ضلع جنوب و چهار اتاق در نیم طبقه زیرین دارد و از این منظر در معماری اقلیم شمال کشور کم نظیر است.

خانه میرشهیدی

این کارشناس میراث فرهنگی در بازدید از خانه میر شهیدی همچنین اظهار کرد: خانه میر شهیدی یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی است که بخشی از آن به دوره قاجار و قسمتی از آن هم متعلق به دوره صفویه است.

وی اضافه کرد: در قسمت تحتانی این بنا طاق‌های بسیار قدیمی وجود دارد که دو چشمه از آن جاری است، چشمه اول در ضلع غربی ساختمان و چشمه دوم در بخش تحتانی بنای ساختمان دو طبقه قرار دارد.

به گفته وی، بنای تاریخ میرشهیدی کهن‌ترین بنای سه طبقه در گذشته به شمار می‌رود که در محله سرچشمه گرگان واقع شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اهمیت و تاثیر حیوانات در زندگی انسان‌ها/ تصاویر

اهمیت و تاثیر حیوانات در زندگی انسان‌ها/ تصاویر

حیات‌وحش، بخشی از سیستم پیچیده بوم‌سازه‌گانی (اکوسیستم‌هایی) است که در افزایش بهره‌وری و پایداری بوم‌سازه‌ها نقش اساسی دارد و انسان برای تأمین آب، غذا، ارزش‌های زیبایی‌شناختی و فعالیت‌های تفریحی خود به آن وابسته است.
تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز / تصاویر

تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز / تصاویر

مراسم تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز با حضور حجت الاسلام رحیمیان و مروی نمایندگان مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد و پیکر‌های شهیدان با حضور جمع کثیری از مردم از حسینیه عاشقان ثارالله اهواز به سمت چهارراه زند تشییع شد.