کد خبر: ۷۷۴۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
با وجود افزایش بارش‌ها صورت گرفت
مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: امروز یکشنبه با وجود بارش‌های مناسب بهاره سطح تراز دریاچه ارومیه دو سانتیمتر کاهش دارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، فرهاد سرخوش در گفتگو با خبرنگاران سطح تراز امروز دریاچه ارومیه را ۱۲۷۰.۸۴ سانتیمتر اعلام کرد و افزود: هم اکنون وسعت دریاچه ارومیه دو هزار و ۳۹۱ کیلومتر بوده که در مقایسه با سال گذشته کاهش نشان می دهد.

وی میزان آب موجود دریاچه ارومیه را هم اکنون دو میلیارد و ۲۳۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و اظهارداشت: این میزان در سال گذشته دو میلیارد و ۲۵۰ میلیوت مترمکعب بود.

سرخوش با بیان اینکه به دلیل بارشهای بسیار مناسب بهاره تمام سدهای حوضه دریاچه ارومیه به جز سد شهرچایی ارومیه پر و سرریز شده است ادامه داد: متاسفانه به دلایل نظرات کارشناسی و فنی وزارت نیرو نمی توانیم با وجود نیاز آبی دریاچه این آبها را به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی کنیم.

مدیراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه برداشت بی رویه کشاورزان به دلیل فصل کشاورزی و نیز پرت آب را از مهمترین دلایل کارشناسی و فنی وزارت نیرو در خصوص رهاسازی آب سدهای استان به دریاچه ارومیه دانست.

ذخایر آبی سدها در سال آبی جاری به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود

سرخوش خاطرنشان کرد: در این راستا مقرر شده است بخشی از ذخایر آبی سدهای حوضه دریاچه ارومیه در فصل آبی سالجاری که مهر الی آبان ماه است به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شود.

وی در خصوص تاثیرات منفی و زیست محیطی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه برای جمعیت ساکن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: ریز گردهای نمکی که ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه هستند هم باعث از بین رفتن کشاورزی در آن منطقه شده وهم برای انسان های ساکنان منطقه مضراست و مشکلات ریوی و تنفسی در افراد ایجاد می کند.

سرخوش با اشاره به فرارسیدن فصل گرما و تبخیر شدید آب دریاچه ارومیه افزود: در این راستا دانشکده علوم پزشکی آذربایجان غربی و شرقی در این رابطه مطالعات انجام داده و طرح کهورت اجرا می کند که در ۳۰ کیلومتری دریاچه ارومیه ماه به ماه آزمایش های را انجام می دهند تا ببیند چه اتفاقاتی در این مناطق رخ می دهد ولی هنوز نتایج آن در دست مطالعه است.

مدیراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه از عدم اختصاص و کمبود طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه گلایه کرد و گفت: متاسفانه وعده ها در خصوص تخصیص اعتبارات مورد نیاز به همراه فایناس محقق نشده و پیگیر این اعتبارات هستیم.

نزدیک سه دهه است دومین دریاچه شور دنیا شرایط سختی را سپری می‌کند و تاکنون طرح‌های احیا نتوانسته شرایط آن را بهبود بخشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

کارشناسان معتقدند با افزایش گرانی و تورم رشد حاشیه نشینی در شهرها سرعت گرفته و شاخص های توسعه شهری را تهدید می کند.
سیل در روستای صراخیه شهرستان شادگان/ تصاویر

سیل در روستای صراخیه شهرستان شادگان/ تصاویر

روستای صراخیه در استان خوزستان و در شهرستان شادگان، در بخش خنافره و در دهستان ناصری، و در دل تالاب بین المللی شادگان است که همچنان در گیر سیلاب می باشد و مردم این روستا همچنان روز های سختی را سپری می کنند.