کد خبر: ۷۷۴۵۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
کمبود سایه و فضای سبز
در حالی که در دو دهه اخیراستان هرمزگان خشکسالی را تجربه می‌کند که این استان با بی‌آبی شدید مواجه می‌باشد و از طرفی کمبود فضای سبز و درخت در استان وجود دارد و بایستی برای توسعه فضای سبز و درخت برنامه‌ریزی نمود، اما متاسفانه هر روز شاهد قطع درختان در مناطق شهری و روستایی هرمزگان هستیم.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، هفته قبل نیز در حالی تقاطع غیرهمسطح شهدا در بندرعباس به صورت رسمی و با حضور مسؤولان وارد فاز اجرایی شد که از چند ماه قبل مقدمات اجرای طرح با قطع تعدادی از درختان آغاز شده بود و در واقع طرحی عمرانی با از بین رفتن درختانی قدیمی در شهر بندرعباس کلید خورد که موجب ناراحتی و گلایه‌مندی برخی از شهروندان و دوستداران محیط زیست شد.

*قطع درختان برای پروژه عمرانی

یکی از شهروندان بندرعباس گفت: برای اجرای طرح تقاطع غیرهمسطح شهدا در بندرعباس تعداد زیادی درخت از جمله کهور، نخل، گل ابریشم، کنوکارپوس و... را از ریشه درآوردند که برخی از درختان مانند کهور خیلی قدیمی بود. وی گفت: یادم است که در مراسم تشییع دختران دانش‌آموز که سال گذشته در حادثه واژگونی اتوبوس در داراب جان خودشان را از دست داده بودند و همچنین در مراسمات راهپیمایی‌ها و... زیر سایه درختان کهور ابتدای بلوار بهشت زهرا می‌ایستادیم که از مدتی قبل دیدم که این درختان را قطع کرده‌اند و خیابان را برای اجرای این طرح تعریض کرده‌اند تا تجهیز کارگاه برای اجرای این طرح مشکلی را برای رانندگان ایجاد نکند و خودروها بتوانند به راحتی وارد بلوار جمهوری اسلامی شوند. واقعا متاسفم شدم که این درختان و درختان ضلع جنوبی بلوار قطع شده‌اند. به نظر بنده بایستی دستگاه‌های اداری، شهرداری و شهروندان همگی دست به دست هم دهند و میزان فضای سبز را افزایش دهند و درخت بکارند، نه این‌که درختانی که سال‌ها از عمرشان می‌گذرد را با عناوین مختلف قطع کنند.

*ریه‌های شهر

"محمدی" شهروندی دیگر است که می‌گوید گویا مسؤولان این شهر می‌خواهند با ساخت و ساز شهر را زیبا کنند، درحالی‌که درختان و فضای سبز به عنوان ریه‌های شهر محسوب می‌شوند و در تمام دنیا و حتی شهرهای کشور به موضوع فضای سبز و منابع طبیعی توجهی ویژه‌ای می‌شود، اما در استان هرمزگان که به دلیل گرمای هوا بایستی درخت بیشتری داشته باشیم و فضای سبزمان را بیشتر کنیم، حتی برخی از دستگاه‌های دولتی اقدام به قطع درختان می‌کنند. یادم می‌آید سال‌های بسیار قبل درختان تنومندی در پشت دیوار شرکت برق منطقه‌ای وجود داشت که آن‌را قطع کردند وبه جایش درب ورود و خروج گذاشتند، در صورتی‌که می‌توانستند درب را چندمتر آن طرف‌تر بگذارند یا قطع درختان بلوار فرودگاه را فراموش نمی‌کنم که مشاهده چنین صحنه‌هایی باعث ناراحتی می‌شود. در سطح شهر هم مشاهده می‌شود به بهانه‌های مختلف درختان قطع شده و آسمان‌خراش و مجتمع‌های مسکونی و تجاری ساخته می‌شود و هیچ‌کس به فکر این شهر نیست و همه به فکر رسیدن به منافع شخصی خودشان هستند. حتی برخی از ادرات هم درختان واقع شده در اداره را قطع می‌کنند.

*سایه ای نیست

یک راننده بندرعباسی هم می‌گوید: ارزش سایه و درخت را وقتی می‌فهمیم که برای پارک خودرو و یا ایستادن و نشستن در فضای آزاد به دنبال درخت سایه‌دار می‌گردیم که در این شهر به ندرت یافت می‌شود و حتی گاهی برخی از درختان قطع می‌شود و نیاز است که به جای قطع درخت، به فکر افزایش آن باشیم. زمانی که  خودرویی در زیر سایه پارک شود و یا این‌که در آفتاب متوقف شود، کاملا متفاوت است و حتی زمان زیادی طول می‌کشد تا داخل خودرو پس از استفاده کردن خنک شود. حتی پارکینگ‌هایی هم که برای پارک خودرو در نظر گرفته شده است و از رانندگان هزینه دریافت می‌کنند، فاقد سایه می‌باشد که می‌توان در این پارکینگ‌ها درخت کاشت.

*تغییرکاربری

تعدادی از ساکنان کوی شفای بندرعباس که در دوسال اخیر نسبت به تغییر کاربری از فضای سبز به تجاری مسکونی معترض بودند و پیگیری‌های زیادی را از طریق مراجع مختلف داشتند که همچنان بی‌نتیجه ماند و عملیات ساخت و ساز مجتمع تجاری مسکونی هشت طبقه در ضلع جنوبی بازارچه امام حسین(ع) آغاز شد، آن‌هاهم نسبت به بی‌توجهی به فضای سبز و تغییر کاربری در این منطقه گلایه‌مندند و می‌گویند: متاسفانه در استان هرمزگان و شهر بندرعباس به فضای سبز توجهی نشده و همواره مسؤولان هم به دنبال تغییر کاربری فضاهای سبز و افزایش ساخت وسازهای تجاری ومسکونی هستند، درحالی‌که مردم این منطقه از داشتن فضای سبز محروم هستند. این اتفاق در حالی رخ داده که در زمان ساخت و ساز املاک ساکنان در پروانه‌های ساختمانی و... به صراحت قید شده بود که ملک‌شان مشرف به فضای سبز می‌باشد وهزینه بیشتری از ساختمان و املاک مشرف به فضای سبز گرفته شده بود، اما درحال حاضر شاهدیم که فضای سبز را تبدیل به مجتمع تجاری مسکونی کرده‌اند.

*قطع درختان در روستاها

"ناصری" شهروند دیگری است که می‌گوید متاسفانه هم در شهر و هم در روستا شاهد قطع درختان هستیم. در شهرها درختان را قطع می‌کنند و به جایش مجتمع‌های تجاری مسکونی می‌سازند و در روستاها هم تبدیل به ذغال می‌کنند. درحالی‌که انتظار می‌رود در استان هم مسؤولان و هم مردم عزم‌شان را برای افزایش فضای سبز و درختان جزم کنند، اما هر دو طرف نسبت به این موضوع بی‌تفاوت هستند و درختان به راحتی آب خوردن قطع می‌شود. البته به نظرم بایستی قوانین سختگیرانه در این بخش وجود داشته باشد و از طرفی هم آسیب‌شناسی لازم صورت گیرد که درختان را چرا قطع می‌کنند که باید دید آیا برای زیاده‌خواهی و منافع شخصی و گروهی درختان قطع می‌شود و یا در روستاها به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی درختان قطع و تبدیل به ذغال میشوند. در هرصورت بایستی راهکارهایی در این بخش اندیشیده شود.

*کاشت جایگزین

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس هم در گفت‌وگو با خبرنگار ما در تایید قطع درختان در محل اجرای تقاطع غیرهمسطح شهدا گفت: در اجرای هر پروژه عمرانی گاهی ناگزیر به قطع درختان هستیم، اما بعد از اجرای پروژه مانند سایر تقاطع‌های غیرهمسطح و... اقدام به اجرای طرح فضای سبز یا کاشت نهال می‌شود که در این منطقه و در راستگرد وچپگرد پل و... نیز کشت جایگزین را خواهیم داشت.
رضاحیدری‌زاده افزود: به نظر می‌رسد در زمان کاشت درخت هم بایستی با برنامه‌ریزی به افق‌های آینده نگریسته شود تا بعد از چند سال مجبور نشویم درختانی را قطع کنیم.
وی با اشاره به کمبود شدید فضای سبز در بندرعباس علی‌رغم شرایط آب و هوایی، اظهار داشت: انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی و عموم شهروندان در توسعه فضای سبز مشارکت داشته باشند تا تمامی خانواده‌ها از فضای سبز مناسبی بهره‌مند شوند و از طرفی نسبت به قطع درختان بی‌تفاوت نباشند.
حیدری‌زاده به وقوع پدیده‌هایی با عنوان "سارقین نهال" در بندرعباس اشاره کرد و گفت: برخی از نهال‌هایی که توسط این سازمان کاشته می‌شود، توسط سارقین نهال که معتاد هستند و یا با نهال و درخت هم آشنایی دارند به سرقت برده می‌شوند و نسبت به فروش این نهال‌ها اقدام می‌کنند که شهروندان می‌توانند این موارد را از طریق سامانه تلفنی 137 شهرداری بندرعباس اعلام کنند.
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس البته این نکته را هم متذکر شد که اصناف و شهروندان حتی برای قطع درخت از جلوی واحد صنفی یا داخل منزل‌شان بایستی با مجوز این سازمان اقدام کنند و گرنه از طریق مراجع قضایی موضوع پیگیری خواهد شد.
وی همچنین از دادگستری استان هم به خاطر اجرای احکام جایگزین برای مجرمان به نفع فضای سبز جهت توسعه فضای سبز و تبدیل حبس به درختکاری و... قدردانی کرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.