کد خبر: ۷۷۴۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰
مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی:
مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: افزایش دما باعث تبخیر آب در پشت سدها می شود و رهاسازی بهترین گزینه برای پیشگیری از هدر رفت آب بوده در حالی که وزارت نیرو مخالف این کار است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگاران در ارومیه، با اشاره به بارش های بسیار مناسب یک ماهه اخیر در منطقه شمالغرب کشور، در خصوص برنامه احیاء دریاچه ارومیه، اظهار داشت: بارش های متناوب باران در منطقه شمال غرب کشور در طی فروردین و اردیبهشت ماه باعث سرریز شدن آب پشت دیواره اکثر سدهای این منطقه شد.

وی ادامه داد: با این وجود وزارت نیرو تصمیم به جلوگیری از رهاسازی این حجم سنگین آب سدهای آذربایجان غربی و بخش هایی از کردستان کرد که این مسئله مورد اعتراض دکتر تجریشی مدیر دفتر برنامه ریزی تلفیق دریاچه ارومیه قرار گرفت.

مسئول استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی در این خصوص همچنین گفت: وزارت نیرو معتقد است که با توجه به بارش های اخیر نیازی به رهاسازی آب برای آبیاری کشاورزی نیست و در صورت این اقدام بخشی از آب ذخیره شده به هدر خواهد رفت.

وی افزود: اما آنچه که کارشناسان اعلام کرده اند، با توجه به افزایش دمای هوا میزان هدر رفت آب پشت این سدها به دلیل گرمای هوا و تبخیر بیش از زمان رهاسازی آن است و از آنجائیکه دریاچه به آب نیاز دارد بنابراین بهترین گزینه رهاسازی آب اضافی در پشت سدهای آذربایجان غربی است.

سرخوش خاطر نشان کرد: در حال حاضر تراز دریاچه در وسعت دو هزار و 391 کیلومتر مربع با حجم موجود دو میلیارد 230 میلیون متر مکعب با کاهش دو سانتی متری روبرو است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.