کد خبر: ۷۷۴۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵
مدیر منابع آب شهرستان تویسرکان:
مدیر منابع آب شهرستان تویسرکان با بیان اینکه هم اکنون صد درصد ظرفیت سد سرابی تویسرکان یعنی 9.5 میلیون مترمکعب آن پر است، گفت: بارش‌های نسبتا خوب فصل بهار امسال نمی‌تواند جبران کسری آب در بلنمدت باشد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، امیر شادفر در گفت‌وگو با خبرنگاران از همدان در خصوص چگونگی تأمین آب شرب و کشاورزی شهرستان تویسرکان اظهار کرد: در حال حاضر برای تامین آب شرب تویسرکان پنج چاه در روستاهای فریازان و فرسفج در شهرستان فعال است.

وی با بیان اینکه گرانترین آب کشور به دلیل هزینه بر بودن تامین آب شهرستان تویسرکان است، افزود: این هزینه بر بودن به دلیل مسافت 15 تا 20 کیلومتری آب با اختلاف ارتفاع یک هزار و 700 کیلومتری پمپاژ آب است.

مدیر منابع آب شهرستان تویسرکان با بیان اینکه سد سرابی در 10 کیلومتری شرق این شهرستان قرار دارد، ادامه داد: در حال حاضر مشکلی در تامین آب شرب شهرستان وجود ندارد این در حالی است که 60 تا 70 لیتر بر ثانیه آب برای تامین نیاز شرب و خانگی با تصفیه‌خانه‌های موقتی و پکیجی که در سد سرابی ساخته شده تامین می‌شود.

وی در خصوص ورودی و خروجی آب سد سرابی تویسرکان نیز گفت: ورودی آب سد سرابی 600 متر مکعب است و همچنان با بارندگی‌های خوب دو ماهه گذشته در حالت سریز قرار دارد و دریچه‌های پایین سد را طوری باز کرده ایم که آب کهنه داخل مسیر تصفیه قرار گیرد.

شادفر با بیان اینکه هم اکنون صد درصد ظرفیت سد سرابی تویسرکان یعنی 9.5 میلیون مترمکعب آن پر است، خاطرنشان کرد: بارش‌های تویسرکان همچنان زیر متوسط سالیانه و بلندمدت قرار دارد و بارش‌های نسبتا خوب فصل بهار امسال نتوانسته جبران کسری آب در بلندمدت باشد .

وی با اشاره به اینکه بارندگی‌های اخیر کمک کرد که کشاورزان با تاخیر از چاه‌های آب کشاورزی برای مصارف کشاورزی استفاده کنند، یادآور شد: بحران آب همچنان با وجود بارندگی‌های اخیر وجود دارد و مشکل کمبود آب مقطعی رفع شده است.

مدیر منابع آب شهرستان تویسرکان بیان کرد: سد خرمرود یکی از پروژه‌های در دست ساخت در روستای اشتران است که تاکنون 10 تا 15 درصد پیشرفت داشته که قرار است پیمانکار پروژه آن را در طول سه سال تحویل دهد.

وی اضافه کرد: با اتمام این پروژه آب این سد می‌تواند در مصارف کشاورزی در اراضی پایین سد و تامین آب شرب 30 تا 40 آبادی و روستا استفاده شود البته یک سری مباحث مطالعاتی، تعادل‌بخشی و چندین پروژه قدیمی در شهرستان بند سیاه کمر سرکان، کانال انتقال آب روستای سیدشهاب، بند روستای گل‌آباد و... وجود دارد که در صورت تامین اعتبار تکمیل می شوند.

شادفر ادامه داد: باید کشاورزان سعی کنند در مصرف آب در این بخش صرفه‌جویی کنند که البته مشکل اصلی تعریف نشدن کشت کم‌آب‌بر در منطقه است که باید از سوی جهاد کشاورزی این نوع کشت با توجه به اقلیم و میزان آب های سفره‌های زیرزمینی تعریف شود تا صرفه‌جویی در زمینه آب در بخش کشاورزی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که الگوی کشت مناسبی نداشته باشیم آب در وضعیت بحران قرار دارد، گفت: در مصرف آب شرب نیز مردم باید یک سری اقدامات پیشگیرانه همچون استفاده از شیرآلات مخصوص خودکار و برقی، استفاده از سایه بان برای کولرها، تعمیر سیستم لوله‌کشی قدیمی منازل و...
را برای کاهش مصرف آب و جلوگیری از هدررفت آب در نظر داشته باشند.

مدیر منابع آب شهرستان تویسرکان در خصوص نصب کنتور هوشمند برای چاه های کشاورزی نیز افزود: در حال حاضر 250 تا 260 کنتور حجمی بر روی چاه‌های کشاورزی نصب شده که یک چهارم تا یک پنجم کار انجام شده که امیدواریم این رقم روز به روز افزایش یابد.
برچسب ها: شهرفردا ، همدان ، سد
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

کارشناسان معتقدند با افزایش گرانی و تورم رشد حاشیه نشینی در شهرها سرعت گرفته و شاخص های توسعه شهری را تهدید می کند.
سیل در روستای صراخیه شهرستان شادگان/ تصاویر

سیل در روستای صراخیه شهرستان شادگان/ تصاویر

روستای صراخیه در استان خوزستان و در شهرستان شادگان، در بخش خنافره و در دهستان ناصری، و در دل تالاب بین المللی شادگان است که همچنان در گیر سیلاب می باشد و مردم این روستا همچنان روز های سختی را سپری می کنند.