کد خبر: ۷۷۳۱۶
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
شهرفردا در گفت‌وگو با کارشناس مسکن بررسی کرد
یک کارشناس بازار گفت: عرضه مسکن در اختیار شرکتهای دولتی یا شبه دولتی است که در ایران بر امواج سیاسی و اقتصادی موج سواری می‌کنند و مادامیکه قیمت مصالح ساختمانی روند افزایشی دارد رشد قیمت مسکن و طغیان بازار اجاره انکار ناپذیر است.
رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه 97 با 35 درصد افزایش رکورد زد و کار را به جایی رساند که معاون وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد بیش از این مسکن گران نخواهد شد و افزایش های صورت گرفته به علت هیجانات بازهای موازی بوده است.

رشد 35 درصدی قیمت که در آستانه فصل جابجایی صورت گرفته در کنار امواج گرانی مبدل به دغدغه بسیاری از شهروندان شده است، شهروندانی که باید سهم بزرگی از عایدات مالی خود را بابت ملک استجاری خود بپردازند. اما سوال اینجاست روند صعودی قیمت مسکن تا کی ادامه خواهد داشت و تکلیف اجاره بها چه می شود؟

عضو هیات مدیره انجمن‌های ساختمانی و فعال بازار مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به دامنه افزایش قیمت مسکن و موضع‌گیری‌های مسئولان وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: مسکن به عنوان یک نیاز دائمی همواره در همه جوامع در نظر گرفته می شود و قیمت آن تابعی از شرایط اقتصادی حاکم بر آن جامعه خواهد بود

وی می افزاید: بنابراین اگر در کشوری شرایط اقتصادی ثبات یافته ای حاکم باشد باید توقع ثبات یا حداقل شیب قابل پیش بینی قیمت بود اما در ایران از یک سو ثبات اقتصادی وجود ندارد و از سوی دیگر مسکن صرف یک کالای اقتصادی نیست بلکه در بازیهای سیاسی و اجتماعی نیز وارد می شود.

این فعال بازار خاطرنشان می کند: طی 5 سال گذشته تورم در ایران ثبات داشته و کمتر شاهد امواج گرانی بودیم اما از اواخر سال 95 به آرامی رشد تورم پدید آمد و به تبع آن 263 حرفه وابسته به مسکن که عمدتا صنف مصالح ساختمانی هستند از آن متاثر شده و روند افزایش قیمت مسکن کلید خورد.

به گفته پورشیرازی ، علاوه بر تورم سمت و سوی سیاسی مسکن نیز باعث تحریکات خارجی شد و اکنون مسکن سوار بر موجی از گرانی شده است که کنترل و مهار آن در اختیار هیچ نهادی نیست.

این کارشناس بازار مسکن همچنین در پاسخ به این سوال که اقتصاد ایران همچنان رکود زده است و اتفاقی در شرایط اقتصادی مردم رخ نداده است می‌گوید: عرضه کنندگان مسکن عمدتا از بخش دولتی یاشبه دولتی بوده و با قاطعیت می‌توان گفت آن بخش از مسکن عرضه شده که دارای تیراژ پلاک بوده و اثری در بازار مسکن دارد یا در اختیار شرکت های دولتی است یا خصولتی ها آن را اداره می‌کنند.

وی تاکید می‌کند: بخش خصوصی در شرایط اقتصادی کنونی نه توانی برای سرمایه گذاری در بازار مسکن داشته و نه انگیزه ای در این بازار دارد و سرمایه های سرگردان نیز در این میان سر از بازار دلار و سکه درآورده اند لذا کنترل بازار مسکن و دمیدن در آتش گرانی آن توسط خصولتی ها صورت گرفته است.

عضو هیات مدیره انجمن های ساختمانی همچنین با اشاره به بازار اجاره معتقد است طغیان بازار اجاره در پیش است و هیچ راه حل امتحان پس داده‌ای که با قاطعیت بتوان گفت می تواند در کنترل بازار موثر باشد وجود ندارد.

پورشیرازی خاطرنشان می‌کند: تعیین منطقه‌ای قیمت به نظر در کنترل بازار ناکام خواهد ماند و تنها می‌توان امیدوار بود با کنترل قیمت مواد اولیه نظیر مصالح ساختمانی از شدت رشد قیمت کاست.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

صبح امروز شهردار تهران، رئیس شورای شهر و معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از پایانه فتح آباد در جنوب تهران بازدید کردند.
علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده که طبق آن بخشی از اختیارات شوراهای اسلامی و مدیریت شهری از آنان گرفته شده انتقادهایی را ازسوی شهرداری ها وشوراها به دنبال داشته است.