کد خبر: ۷۷۳۰۶
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۰
مدیرکل محیط‌زیست هرمزگان مطرح کرد
مدیرکل محیط زیست هرمزگان از لزوم رعایت استانداردها، شاخص‌ها وخط قرمزها در توسعه شهر بندرعباس خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مجید وفادار در گفت‌وگو با خبرنگاران در بندرعباس با اشاره به اینکه در توسعه شهر بایستی استانداردها، شاخص‌ها و خط قرمزها رعایت شود، اظهار کرد: آمایش محیط زیست در کشور خیلی مهم بوده و طرح مدیریت یکپارچه سواحل طرح خوبی است که توسط ارگان‌های مختلف با مدیریت اداره بنادر و دریانوردی در حال انجام می‌باشد.

 وی با بیان اینکه مطالعات این طرح انجام شده است، افزود: در ساحل نقاط حساس مشخص شده و توسعه سواحل را مشخص کردیم.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان تصریح کرد: کشورهای خارجی بر مبنای اصولی کار می‌کنند و برای همین هم موفق هستند.

وفادار ادامه داد: آمایش استان نیز در مرحله بازنگری می‌باشد و نقاط حساس شناسایی و مشخص گردیده است.

وی با بیان اینکه در کشورهای دیگر برای حفظ محیط زیست هزینه می‌کنند و ما خیلی فاصله داریم تا به استانداردهای جهانی برسیم، تاکید کرد: در حوزه محیط زیست باید هزینه کرد و کار اصولی و کارشناسی انجام داد.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان با اشاره به اینکه در داخل شهرها قوانین حاکم است و حفظ ساحل نظر محیط زیست می‌باشد، اضافه کرد: در داخل شهر طرح جامع انجام شده که متولی آن راه و شهرسازی می‌باشد، مطالعاتی در دهه 80 توسط استانداری هرمزگان انجام شد که پتانسیل‌های ساحل بندرعباس را بررسی کرد، متاسفانه در داخل شهر حریم 60 متری از دهه 70 رعایت نشده است و ساحل را در داخل شهر با مشکل مواجه کرده است.

وفادار در خصوص تخریب ساحل برای ساخت بلوار ساحلی تصریح کرد: محیط زیست اعلام کرده بود که 60 متری حریم ساحل دیده شود ولی در عین حال هیچ کاری برای آن نمی‌توانست انجام داد و اعتقاد این بود تا بلوار ساحلی ساخته نشود استفاده مفیدی نیز از آن نمی شد و نقاط مثبتی هم این بلوار ساحلی داشته است.

به گفته وی محیط زیست، نقش مشورت‌دهنده را داشته است و دستگاه‌های مجوزدهنده برای تخریب و فعالیت در ساحل اداره بنادر، آب منطقه‌ای، راه و شهرسازی، صنعت و معدن و جهادکشاورزی می‌باشند.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان با بیان اینکه بخش خصوصی تا زمانی که مجوز نگرفته، فعالیتی را انجام نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: با بخش خصوصی مشکلی در خصوص مجوز برای ساخت و فعالیت در ساحل نداشته و برای احداث اسکله در ساحل بندرعباس نیز بارها اعلام کردیم بایستی شروطی رعایت شود، اداره بندر مجوزدهنده اصلی می‌باشد و محیط زیست فقط  نظر می‌دهد.

وفادار با اشاره به اینکه سازمان محیط زیست یک ارگان پایشی است که براساس قانون پنجم اساسی در کشور به عنوان دستگاه نظارتی فعالیت می‌کند، اظهار داشت : توسعه پایدار در کشورها وجود دارد و به طبع آن تخریب نیز انجام می‌شود که بایستی جبران‌پذیر باشد، مواردی که باعث آلودگی می‌شود را ممنوع کرده‌ایم و این قوانین همگانی است و اگر به رسالت‌مان عمل نکنیم محیط زیست حفظ نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: آلودگی‌های که در صنعت به وجود می آید قاعدتا بایستی با برنامه‌ریزی کنترل شود، با  افزایش جمعیت و پیشرفت تکنولوژی در جای جای دنیا مشکلات زیست محیطی بیشتر شده و انسان‌ها با هر مشکلی که روبه‌رو می‌شوند راه حلی برای آن می‌یابند.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان با تاکید بر اینکه مشکل پسماند یک تهدید نیست بلکه بایستی برای آن راهکاری یافت، افزود: در بندرعباس ساحل بکر وجود دارد و تا زمانی که پساب فاضلاب و زباله را کنترل نکنیم گردشگری، سلامت و بهداشت عمومی هم تحت شعاع قرار می‌گیرد.

وفادار در ادامه از حذف آلودگی پلاستیک به عنوان شعار امسال سازمان محیط زیست خبر داد و اظهار داشت: مصرف سرانه پلاستیک در ایران سه برابر مصرف جهانی است، جز ده کشور اول دنیا در مصرف پلاستیک بوده، میانگین مصرف پلاستیک به صورت روزانه 3 عدد پلاستیک می باشد.

به گفته وی براساس ماده 12 قانون پسماند، واردکنندگان و تولیدکنندگان نیم در هزار فروش تولیدات خود را بایستی به صندوق ملی محیط‌زیست پرداخت نمایند که براساس آن ضایعات جمع‌آوری شود.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان ادامه داد: سازمان محیط زیست مصرف آب معدنی در قالب بطری‌های پلاستیکی را در ادارات تابعه خود ممنوع کرده و از این طریق ضایعات پلاستیکی را حذف کرده است، در هرمزگان نیز شهرداری بندرخمیر به این پویش پیوسته است و آب را به صورت بطری‌های آب معدنی در ظروف پلاستیکی استفاده نمی‌کنند.

وفادار تاکید کرد: برای برنامه‌ریزی در خصوص کاهش استفاده از پلاستیک و فرهنگ‌سازی استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای یا کیسه‌های گیاهی در چند ساله اخیر اتاق‌های فکر صورت گرفته و با صنوف مختلف و کارگروه‌های شورای سلامت این موضوع مطرح شده است.

وی با بیان اینکه بایستی فرهنگ پاسخ نه به پلاستیک ترویج شود، تصریح کرد: این موضوع به مردم آموزش داده شود، نقش صداوسیما و مطبوعات در خصوص حقوق شهروندی خیلی مهم می‌باشد و دولت هم بایستی کمک‌های مالی و وام‌هایی برای صنوف تولیدکننده کیسه‌های پلاستیک اختصاص دهد.

مدیرکل محیط زیست هرمزگان در پایان خاطرنشان کرد: طرح ملی چهارشنبه‌های بدون پلاستیک در حال اجرا می‌باشد و آموزش را از مدارس و مهدکودک‌ها آغاز کرده و اعتقاد داریم اگر آموزش از سنین پایین باشد فرهنگسازی با موفقیت بیشتری همراه خواهد شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.