کد خبر: ۷۷۱۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱
سال های اخیر، دیدن معتادان متجاهر در حاشیه و کناره‌های بزرگراه‌های تهران به عادتی تکراری برای شهروندان تبدیل شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سال های اخیر، دیدن معتادان متجاهر در حاشیه و کناره‌های بزرگراه‌های تهران به عادتی تکراری برای شهروندان تبدیل شده است؛ معتادانی که بی‌هیچ ابایی، انواع مخدرها از شیشه تا تریاک را در منظر عمومی شهروندان مصرف می‌کنند و چهره ای زشت به معابر شهر بخشیده‌اند. این سال ها، لابه های درختان و فضاهای سبز بزرگراه‌های تهران مأمن معتادانی شده است که دیگر قبح مصرف مواد مقابل چشم مردم برای آن‌ها معنایی ندارد.

روزنامه قرآن نوشت :برخی از آن‌ها، در زیر پایه‌های برق اتوبان ها حتی به زندگی می‌پردازند و جاساز و جاخواب‌شان یکی شده است. این مهم، اعتراضات زیادی را از سوی شهروندان نیز به همراه داشته چراکه دیدن مصرف مخدر با حالت پریشان و ظاهر پوشیده به خصوص از نگاه کودکان و نوجوانان‌شان بسیار دردناک است. طبق قانون، مسئولیت جمع‌آوری متعادانان متجاهر از سطح شهر به عهده شهرداری است که باید معتادان را پس از جمع آوری، به بهزیستی جهت انجام اقدامات بعدی تحویل دهد که این اقدام با آنکه در سال های اخیر به دفعات انجام شده، اما با رشد میزان و تعداد مصرف کنندگان مخدرها در شهر، عملا بی‌تاثیر مانده است.

با این حال، تلاش های نصفه و نیمه دستگاه‌های مسئول در ساماندهی این آسیب اجتماعی عیان در پایتخت، اثر چندانی نداشته است و دیروز معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه مصرف کننده‌های مواد صنعتی بیشتر از سایر مصرف کننده‌ها در معرض خطر و متجاهر شدن هستند، عنوان کرد: معتادان متجاهر حاضر در تهران از مناطق جنوبی این شهر به حاشیه بزرگراه‌های شمال شهر تهران رانده شده و در آن مناطق به مصرف علنی مواد روی آورده اند.

پرویز افشار با اشاره به اینکه عدد آمار خام معتادان کشور در سال‌های اخیر کاهش یافته است، گفت: در سال‌های اخیر شدت و عمق اعتیاد در گروه‌های مختلف اجتماعی افزایش یافته و نمود اعتیاد در کشور را گسترش داده است. وی با اشاره به اینکه تعداد معتادان متجاهر نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است، اظهار کرد: در دهه ۱۳۸۰ در ایران معتادان الگوی مصرف خود را از مواد سنتی به مواد صنعتی تغییر داده‌اند. به طوری که ماده صنعتی شیشه میزان نفوذ و مصرف بالایی را به خود اختصاص داده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به مقایسه مصرف و عوارض تریاک و شیشه، تصریح کرد: اگر یک فرد معتاد با مصرف تریاک در مدتی حدود ۱۵ سال به مرحله از دست‌دادن مهارت برسد، یک فرد با مصرف شیشه با مصرف حدود ۶ سال می تواند تمامی مهارت‌های خود را از دست داده و حتی به کف خیابان ها رانده شود.

وی با اشاره به این که مصرف کننده‌های مواد صنعتی بیشتر از سایر مصرف کننده‌ها در معرض خطر و متجاهر شدن هستند، عنوان کرد: معتادان متجاهر حاضر در تهران از مناطق جنوبی این شهر به حاشیه بزرگراه‌های شمال شهر تهران رانده شده و در آن مناطق به مصرف علنی مواد روی آورده اند. افشار با اشاره به طرح های پژوهشی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: بر اساس طرح‌های پژوهشی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۰ و ۹۴ به واسطه آمارگیری‌های مختلف و پرسش‌ها و متادولوژی‌های متعدد مشخص شد که تعداد معتادان کشور در روند مدیریتی کاهش پیدا کرده و عمق آن افزایش یافته است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

دلایل افزایش قیمت ارز و راهکار مهار دلار دیوانه

یک اقتصاددان گفت: تنگ کردن گلوگاه عرضه ارز در سال گذشته و کاهش نرخ سود بانکی از مهترین بسترهای افزایش نرخ ارز است و هم اکنون باید با به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و اعلام قیمت تعادلی بازار ارز را کنترل کرد.
بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

بازگشت ملی پوشان فوتبال ایران از جام جهانی

تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران که برای حضور در مسابقات جام جهانی روسیه به این کشور سفر کرده بود بامداد چهارشنبه وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شد و مورد استقبال هواداران قرار گرفت.