کد خبر: ۷۷۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
سخنگوی شورای شهر در گفت‌وگو با شهرفردا مطرح کرد
سخنگوی شورای شهر گفت: پیشنهاد جایگزین شهرداری تهران برای برج باغ‌ها با وجود اعمال قوانین سختگیرانه در ساخت و ساز نتوانست صیانت و نگهداری از باغها را مورد توجه قرار دهد لذا یا به شهرداری ارجاع شده و یا چکش کاری تخصصی آن با مهندسان مشاور در شورا صورت می‌گیرد.
علی اعطا در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به لایحه برج –باغ ها و باغ شهرها گفت: در اسفندماه گذشته مصوبه برج –باغها توسط شورای شهر لغو شد و مقرر شد شهرداری لایحه جایگزین با محوریت صیانت از باغ‌ها را به شورا ارائه کند.

وی ادامه داد: در مصوبه قبلی مالک می توانست در 30 درصد باغ خود ساخت وساز انجام داده و حتی تا 11 طبقه برج سازی را نیز در ملک خود داشته باشد. بررسی ها نشان داد در عمل، باغ کاربرد خود را از دست داده و به مرور با خارج کردن درختان و نصب آلاچیق عملا هدف اولیه که نگهداری باغ بوده است محقق نشده و باغ ها مبدل به فضای سبز لوکس اطراف برج‌ها می‌شوند.

مصوبه جایگزین برج باغها در دو راهی ارجاع یا اصلاح ؟

این عضو شورای شهر خاطر نشان کرد: طی هفته گذشته شهرداری لایحه جایگزین را به شورا ارائه کرد که براساس آن ساخت و ساز در باغات لغو نشده؛ بلکه صرفا کاهش می‌یابد و از لحاظ ارتفاع نیز تعداد طبقات محدود می‌شود و در مورد سطح اشغال نیز محدودیت‌ها سفت و سخت‌تری اعمال خواهد شد اما رویکرد درآمدزایی باغ که می‌توانست انگیزه مالک باغ را برای استفاده فرهنگی و گردشگری از ملک خود بجای تغییرکاربری افزایش دهد نادیده گرفته شده است.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران، پیشنهاد جایگزین شهرداری در شورای شهر با بازخورد خوبی روبرو نشد چراکه رویکرد حفاظتی باغ باید توام با تقویت جنبه های مالی باشد. نظر شورا این بود که رویکرد مدیریت شهری در باغات حفاظتی بوده و ساخت و ساز در باغات محدود شود و از سوی دیگر به مالک اجازه دهیم از کاربری‌های خاص که سودآور است همچون کاربری‌های فرهنگی، تفریحی، گردشگری در باغ خود استفاده کند تا سود بیشتری از باغ خود ببرد اما در مصوبه پیشنهادی شهرداری این رویکرد مورد توجه قرار نگرفته و پیشنهاد برگشت مجددلایحه به شهرداری مطرح شد.

عطا همچنین گفت: برخی از اعضای شورای شهر نیز معتقد بودند با توجه به تکلیف وزارت مسکن و شهرسازی برای لایحه تدوینی حمایت از باغ‌های شهری کارگروهی مرکب از مهندسان مشاور برای اصلاح این لایحه  تشکیل شود تا ضمن بررسی لایحه ارجاعی چکش کاری های لازم نیز در آن صورت گیرد. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

بازدید شهردار تهران از دستاوردهای ساخت داخل شرکت بهره برداری مترو

صبح امروز شهردار تهران، رئیس شورای شهر و معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از پایانه فتح آباد در جنوب تهران بازدید کردند.
علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

علت مخالفت مدیریت شهری با دائمی شدن تصویب لایحه ارزش افزوده

لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده که طبق آن بخشی از اختیارات شوراهای اسلامی و مدیریت شهری از آنان گرفته شده انتقادهایی را ازسوی شهرداری ها وشوراها به دنبال داشته است.