کد خبر: ۷۶۷۳۰
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
شهرفردا در گفت‌وگو با یک رفتارشناس بررسی کرد
یک رفتارشناس گفت: برای جلوگیری از وقوع حوادث نابهنجار در مدارس اعم از آزارجنسی و جسمی باید همه داوطلبان خدمت در آموزش و پرورش مورد معاینات روانشناختی و تست های رفتاری قرار گیرند تا آسیب دیدگان رفتاری وارد چرخه آموزشی نشوند.
مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به آزار و اذیت گروهی دانش آموزان در یکی از مدارس تهران گفت: آزارجنسی یک نابهنجاری است که محدود به یک مختصات جغرافیایی و مکان خاص نیست بلکه فرد مبتلا در هر فرصتی دست به آن خواهد زد فرقی هم نمی‌کند در کلیسا باشد یا مدرسه.

وی افزود: بررسی‌ها نشان داده است که افراد مبتلا به این نوع بزهکاری نوعا قربانی سندروم "تجاوز در کودکی" هستند و آزارجنسی مبدل به پرخاشگری‌های فزاینده ای در وجود آنها شده و در بزرگسالی آنها را وادار به ارتکاب چنین اعمالی برای تخلیه فشارهای انباشته شده قبلی می کند و روز به‌روز نیز وخیم تر خواهد شد.

ابهری همچنین با اشاره به پرونده "بیجه در پاکدشت" گفت: 8 ساعت واکاوی رفتاری این بزهکار توسط اینجانب نشان داد که وی در نوجوانی دو بار تحت آزارجنسی واقع شده است و این رفتارها از وی یک جانور خشن ساخته که قادر به انجام هر خشونتی خواهد بود.

شبکه‌های مجازی به قبح شکنی رسیده‌اند!

وی وقوع این رفتارها در یکی از مدارس تهران را بی ارتباط به آموزش و پرورش و جایگاه والای معلم  ارزیابی کرد و گفت :  بزرگ نمایی و تکرار این حوادث بویژه در شبکه های اجتماعی که در آنها نظارتی نیز وجود ندارد از مرحله اطلاع رسانی گذشته و مبدل به "قبح شکنی " و "زشتی زدایی" شده است .

این رفتارشناس خاطر نشان کرد: "قبح شکنی" از چنین مسائلی آسیب های خطرنکی در پی دارد به خصوص آنکه مخاطب برخی از شبکه های مجازی نوجوانان یا برخی قربانیان سندروم "تجاوز" هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: پیش از این پیشنهاد داده‌ایم تا همه داوطلبان خدمت در آموزش و پرورش ملزم به معاینات روانشناسی و تست های رفتاری قرار گیرند تا آسیب دیدگان مشخص شده و امنیت روانی دانش آموزان و جامعه تامین شود.

به گفته این متخصص علوم رفتاری معلمی که خودکار را در سر دانش آموز فرو کرده و یا دانش آموز را به شدت تنبیه می کند دارای مشکلات و اختلالات رفتاری است و از آنجا که جامعه به شدت به این موضاعات حساس است باید برای دوری جستن از آن روند استخدامی معلمان با انجام تست های رفتاری و معاینه روانشناختی تکمیل شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اهمیت و تاثیر حیوانات در زندگی انسان‌ها/ تصاویر

اهمیت و تاثیر حیوانات در زندگی انسان‌ها/ تصاویر

حیات‌وحش، بخشی از سیستم پیچیده بوم‌سازه‌گانی (اکوسیستم‌هایی) است که در افزایش بهره‌وری و پایداری بوم‌سازه‌ها نقش اساسی دارد و انسان برای تأمین آب، غذا، ارزش‌های زیبایی‌شناختی و فعالیت‌های تفریحی خود به آن وابسته است.
تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز / تصاویر

تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز / تصاویر

مراسم تشییع پیکر‌های شهدای حادثه تروریستی اهواز با حضور حجت الاسلام رحیمیان و مروی نمایندگان مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد و پیکر‌های شهیدان با حضور جمع کثیری از مردم از حسینیه عاشقان ثارالله اهواز به سمت چهارراه زند تشییع شد.
پربازدیدترین ها