کد خبر: ۷۶۷۱۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۷
با نزدیک شدن به ایام گرم سال منابع طبیعی نیز خود را برای حریق های این ایام آماده می کند که انعقاد قرارداد برای اعزام بالگرد در مواقع لازم ازجمله این برنامه ها محسوب می شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، استان فارس با داشتن بیش از دو میلیون و ۲۵۰هکتار جنگل ۱۷درصد جنگلهای کشور را به خود اختصاص داده است.حجم عرصه های طبیعی فارس ۱۰ میلیون هکتار است که ۷ میلیون هکتار آن را عرصه های مرتعی تشکیل می دهند و بیش از ۲ میلیون هکتار را عرصه های جنگی است.

بزرگترین عرصه جنگلی کشور

فارس بزرگترین عرصه جنگلی کشور را دارد؛ حتی بزرگتر از جنگل های شمال کشور البته با تراکم گیاهی کمتر. این است که اگرچه پوشش گیاهی با بارش دوباره باران دوباره سبز می شود ولی درختانی که می سوزند به سادگی دوباره نمی رویند

این استان با داشتن پوششهای گیاهی متنوع یکی از استانهای مهم کشور به شمار می رود اما طی چند سال اخیر به دلیل خشکسالیهای پی در پی جنگلهای استان با مشکلات و آفات زیادی رو به رو شده است.

با وجود اینکه میزان قابل توجهی از عرصه های منابع طبیعی کشور مربوط به استان فارس است اما این استان همواره از داشتن حداقل امکانات برای مهار آتش سوزی در عرصه ها محروم بوده است.

حجم تجهیزاتی که برای مهار آتش سوزی عرصه های طبیعی در اختیار نهادهای متولی محیط زیست و منابع طبیعی قرار می گیرد، پاسخگوی نیاز فارس نیست.
امسال این نگرانی وجود دارد که دوباره زبانه های آتش بالا بگیرد و صدها هزار هکتار را بسوزاند از این رو برنامه هایی نیز در دستور کار است که به عنوان نمونه می توان به انعقاد قرارداد برای بالگرد اشاره کرد.

در این میان مدیر کل منابع طبیعی استان فارس پیرامون برنامه های این اداره کل برای مقابله با آتش سوزی در جنگلهای این استان به خبرنگاران گفت:  همواره بارندگی مزایای غیرقابل وصفی داشته و باعث تامین آب در مراتع شده به این ترتیب دامداران می توانند در بسیاری از نقاط استان حضور داشته باشند.

مهرزاد بوستانی افزود: حضور دامدار یک مزیت به شمار می رود چرا که دامداران از مرتع ها نگهداری می کنند و در این راستا اقتصاد دام به مرتع وابسته است.

وی گفت: در واقع یکی از مشکلات  سال های اخیر این بود که به خاطر نبود آب در مناطق، دامدار چاره ای نداشت جز اینکه عرصه را ترک کند و این شرایط جا را برای افراد فرصت طلب باز می کرد و  آتش سوزی اگر رخ می داد دیر اطلاع رسانی می شد و حجم آتش سوزی گسترده می شد.

مقرر شد که در صورت نیاز از شرکتهای خصوصی منطقه جنوب بالگرد تهیه شود و در این رابطه نیز بالگرد نیروی هوایی کفایت می کند مدیر کل منابع طبیعی استان فارس با اشاره به اینکه با توجه به نیاز مقطعی به بالگرد در زمان آتش سوزی قراردادهایی منعقد شده، ادامه داد: بر این راستا مقرر شد که در صورت نیاز از شرکتهای خصوصی منطقه جنوب بالگرد تهیه شود و در این رابطه نیز بالگرد نیروی هوایی کفایت می کند.

وی با بیان اینکه سال گذشته وزارت دفاع قراردادی منعقد کرد تا در صورت نیاز از بالگرد ارتش استفاده شود، تاکید کرد: هزینه نگهداری بالگرد بسیار زیاد است از این رو اعلام نیاز به بالگرد در صورت بروز آتش سوزی کفایت می کند.

بوستانی ادامه داد: البته بالگرد  در زمان آتش سوزی فقط برای انتقال نیروی انسانی به محل و رساندن امکانات و ... موثر است.

مدیر کل منابع طبیعی استان فارس بیان کرد: در برخی مواقع به منظور مهار آتش در ارتفاعات به یک بالگرد نیاز است زیرا در صورت نبود بالگرد نیروها برای رسیدن به مقصد باید مسافت زیادی را طی کنند که این امر دشوارهایی را به همراه دارد.

وی گفت: اداره کل منابع طبیعی استان فارس طی مدت اخیر برای مقابله با آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی اقدامات مناسبی از جمله ترویج آتش نزدن مراتع، جنگلها، تقویت قرق بان و... انجام داد و با همکاری نیروهای مردمی، بسیج و... اقدامات خوبی برای مهار آتش در برخی عرصه ها انجام شد اما برخی از راهکارهای مقابله به امکانات نیازمند است.

در این میان یک فعال محیط زیست با اشاره به وجود مهمترین جنگلهای بلوط در استان فارس به خبرنگاران گفت: مهمترین موضوع در جنگلهای استان فارس کوهستانی بودن این جنگلها و صعب العبور  بودن آنهاست از این رو در صورت بروز حادثه مهار آن با مشکلاتی روبه رو می شود.

علی اکبر کاظمینی به جنگلهای پاسارگاد اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه به دلیل صعب العبور بودن جنگلهای پاسارگاد دسترسی به آنها با مشکلات زیادی همراه شد به گونه ای که چندین روز این جنگل در آتش سوخت و میزان قابل توجهی خسارت وارد شد در صورتی که اگر به موقع بالگرد در استان وجود داشت این اتفاق نمی افتاد.

وی با بیان اینکه میزان قابل توجهی از آتش سوزی جنگلها در سطح بستر جنگل است، ادامه داد: در گذشته به دلیل فعال بودن چشمه و نهرها در این جنگلها دامداران برای چرای دامهایشان به این عرصه ها می رفتند از این رو امکان دسترسی افراد سودجو کم بود اما در حال حاضر به دلیل عدم حضور دامداران با مشکلاتی در این جنگلها روبه رو هستیم.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه در گذشته در صورت بروز آتش سوزی دامداران بلافاصله موضوع را گزارش می دادند، ادامه داد:  بزرگترین نقشی که جنگل‌های زاگرس در استان فارس ایفا می کنند نقش سیستم آبخیزداری است به گونه ای که آبهای روان را مدیریت می کند.

وی با تاکید بر اینکه برای اطفای حریق در جنگلها باید به سیستمهای هوایی مجهز بود، بیان کرد: سیستم های هوایی از جمله بالگرد آب پاش برای مهار آتش در جنگلها بسیار مهم است زیرا برای رسیدن به مناطق کوهستانی به ساعتها زمان نیازمند است اما با فعال بودن بالگرد در صورت بروز حادثه ای بلافاصله نیروهای امدادی در محل حاضر می شوند.

وی با اشاره به نقش مهم جنگل‌های زاگرس از جمله جلوگیری از فرسایش خاک افز.د: با توجه به کوهستانی بودن استان فارس این جنگلها در شیب کوه ها از فرسایش خاک جلوگیری می کنند و این مسئله بسیار حایز اهمیت است زیرا یکی از مشکلات کشور طی چند سال گذشته فرسایش خاک بوده است

کاظمینی  ادامه داد: جلوگیری از افزایش ریزگردها، افزایش رطوبت زایی، تثبیت کربن و... از دیگرمزایای جنگل‌های زاگرس است.

این فعال حوزه محیط زیست با اشاره به اینکه در حال حاضر جنگل‌های زاگرس در فارس حال روز خوبی ندارند، بیان کرد: محیط زیست در حال حاضر ارزش یک درخت بلوط را ۲۰۰ هزار دلار برآورد می کند اما در حال حاضر ما تعداد زیادی از این درختان را از بین برده ایم.

کاظمینی ادامه داد: با توجه به اینکه استان فارس نزدیک منطقه عمانی- خلیجی واقع شده اگر روند تخریب جنگل‌های زاگرس به همین شکل ادامه داشته باشند در آینده فارس به سمت بیابانی شدن پیش می رود و آن وقت نمی توان برای جلوگیری از ورود کویر به استان اقدامی انجام داد.

وی تاکید کرد: در این راستا ضروری است مسئولان امر برای حفظ و نگهداری از این جنگل ها در استان چاره اندیشی کنند زیرا در صورت ادامه این روند از جنگل‌های فارس چیزی باقی نمی ماند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.