کد خبر: ۷۶۶۹۱
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: سرای نوذری بازار تاریخی اراک مرمت می‌شود تا شمار این سراهای مرمت شده در 15 ماهه گذشته به 6 عنوان برسد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، سید محمد حسینی در بازدید از بازار تاریخی اراک اظهار کرد: حفظ، احیا و باز زنده‌سازی بازار تاریخی اراک مهم‌ترین اولویت اداره کل در شهرستان اراک به شمار می‌رود از این رو در سال گذشته 112 طاق و 5 سرای این مجموعه با ارزش مرمت شد و در سال جاری نیز این رویه ادامه خواهد داشت. 

وی افزود: مرمت اضطراری سرای نوذری که به زودی آغاز می‌شود شامل بالکن‌ها، بام، تعویض تیرهای چوبی فرسوده، مرمت جداره‌ها، راه پله و همچنین اجرای اندود کاهگل بام است که با نظارت اداره کل در تمام مراحل اجرایی خواهد شد. 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در ادامه گفت: با توجه به کاربری این‌سرا که بیشتر حول محور صنعت فرش استوار است می‌توان امید داشت با مرمت سرا، کمک اندکی به رونق این هنر ناب ایرانی نیز شود.

حسینی بیان کرد: در شرایطی که بسیاری از کشورهای منطقه در حال تولید فرش‌هایی به نام ایران هستند، احیا بازارهای محلی برای تولید و ترویج فرش با اصالت و با کیفیت ایرانی یکی از اقداماتی است که بسیار حیاتی است.

وی تصریح کرد: احیای بازار فرش اراک به غیر از حفظ میراث فرهنگی و تاریخی، فرصت‌های جدید شغلی، اقتصادی و فرهنگی را پیش می‌آورد که در شرایط امروز اولویت هر سازمان و دستگاهی است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.