کد خبر: ۷۶۵۶۳
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
رئیس پلیس فتا چهارمحال و بختیاری مطرح کرد
رئیس پلیس فتا چهارمحال و بختیاری گفت: یکی از راه‌های انتقال بدافزار VPN Filter استفاده از فیلترشکن‌ها یا اپلیکیشن‌های خارجی است لذا برای مقابله با این بدافزار نباید از این نرم‌افزارها استفاده کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، این روزها خبرهایی مبنی بر انتشار بدافزار VPN Filter در کشور و حتی جهان مطرح است.

طبق گزارش‌های موجود بدافزار VPN Filter تاکنون بیش از 500 هزار قربانی در سراسر دنیا گرفته است و در روزهای آینده امکان افزایش این قربانیان دور از ذهن نیست.

طبق شواهد موجود دستگاه‌هایی که به بدافزار VPN Filter آلوده شده‌اند مختص یک جغرافیای خاص در جهان نیستند، این بدافزار در همه کشورها فعال است و قربانیان خود را شناسایی می‌کند.

گفته می‌شود برخی دستگاه‌ها و تجهیزات الکترونیکی در صورت عدم به روز رسانی مستعد آلوده شدن به این بدافزار هستند.

بدافزار VPN Filter توانایی دارد اطلاعات و داده‌های سیستم قربانی را جمع‌آوری کند و با راه‌اندازی مجدد دستگاه هم از بین نمی‌رود.

آلودگی دستگاه‌های الکترونیکی توسط بدافزار VPN Filter چند مرحله‌ایی است از همین رو مقابله با آن دشوار است از طرف دیگر بسیاری از کاربران معمولی که آلوده به این بدافزار می‌شوند از هیچ ابزار امنیتی یا دیوار آتشی در سیستم خود برای اتصال به اینترنت استفاده نمی‌کنند.

جمع‌آوری اطلاعات کاربران توسط بدافزار VPN Filter/مردم از فیلترشکن‌ها استفاده نکنند

مرتضی عسگری در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهرکرد، اظهار کرد: یکی از راه‌های انتقال بدافزارها همچون بدافزار VPN Filter استفاده از فیلترشکن‌ها یا اپلیکیشن‌های خارجی است لذا برای مقابله با این بدافزار نباید از فیلترشکن‌ها استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه اگر از فیلترشکن‌ها استفاده کنیم باید این احتمال را هم مد نظر قرار دهیم که ممکن است در معرض حملات بدافزارهایی همچون VPN Filter  قرار گیریم و اطلاعات گوشی یا دستگاه الکترونیکی از دست برود، افزود: در صورت استفاده از فیلترشکن‌ها نباید اطلاعات غیرضروری را در گوشی نگه داریم.

رئیس پلیس فتا چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه وقتی نرم‌افزاری که آلوده به بدافزار است در دستگاه الکترونیکی یا گوشی نصب می‌شود در واقع اجازه ورود آن بدافزار به دستگاه داده شده است، ادامه داد: تنظیمات امنیتی برای زمانی به کار می‌رود که اجازه ورود بدافزار به سیستم داده نشده باشد و درصدد جلوگیری از ورود آن باشیم، اما زمانی که یک بدافزار را با دست خودمان در سیستم الکترونیکی نصب می‌کنیم، هر چند تدبیر امنیتی هم که پیش‌بینی شود فایده‌ایی ندارد.

برخی از فیلترشکن‌ها حاوی بدافزارهای خطرناکی هستند

عسگری با تاکید بر اینکه برخی از فیلترشکن‌ها حاوی بدافزارهای خطرناکی هستند، عنوان کرد: استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی یکی از راه‌های مقابله با بدافزارهایی همچون  VPN Filter است، وقتی از شبکه‌های اجتماعی فراملی استفاده می‌کنیم مجبور به استفاده از فیلترشکن‌ها هستیم، همین امر می‌تواند زمینه سواستفاده افراد سودجو از طریق بدافزارهایی که ناخواسته روی گوشی یا دستگاه‌های دیگر نصب می‌شود را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: انتقال بدافزار VPN Filter را نمی‌توان مصداقی یا موردی در قالب فیلترشکن خاصی دسته‌بندی کرد و هر فیلترشکنی می‌تواند مستعد ورود بدافزار به داخل خودش باشد.

رئیس پلیس فتا چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: توصیه می‌شود زمانی که نیازی به فیلترشکن نیست از آن استفاده نشود، تا زمانی که مردم از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده کنند هیچ نگرانی بابت ورود بدافزارها به گوشی یا سیستم‌های الکترونیکی خود نداشته باشند.

VPN Filter یک بدافزار بسیار خطرناک است که می‌تواند منابع اطلاعاتی قربانیان خود را به کار گیری کند، متاسفانه این بدافزار به‌شدت در حال رشد بوده و سازو کار آن به‌گونه‌ای است که امکان افزودن قابلیت‌های جدید را دارد، اگر به انتشار بدافزار VPN Filter توجه نشود این بدافزار می‌تواند منجر به اختلال‌های جدی در بخش‌های مختلف خدماتی و حتی از کار انداختن دستگاه‌های متصل به اینترنت شود که قطعا هزینه‌های زیادی به‌دنبال خواهد داشت.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.