کد خبر: ۷۶۲۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۹
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفت وگو با شهر فردا:
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: امسال در روزهای تاسوعا و عاشورا 350 تن کاهش پسماند نسبت به سال گذشته داشتیم.
حسین جعفری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا،گفت: محرم امسال در روزهای تاسوعا و عاشورا با کاهش 350 تنی پسماند تولیدی شهر تهران مواجه بودیم که البته نسبت به سال گذشته عدد خوبی است. 

وی در ادامه  با اذعان به کاهش 2 هزار تنی پسماند در کل نسبت به سال گذشته اظهار داشت: مسافرت شهروندان تهرانی به شهرهای دیگر همچنین مراقبت از نحوه برگزاری مراسم عزاداری از دلایل کاهش پسماند به شمار می آید. 

جعفری بیان کرد: چند محور درخصوص هیئت های پاک دنبال می شد، محور اول عدم رها سازی ظروف ولیوان های یک بار مصرف در کنار مساجد، تکایا، هیئات مذهبی بود که با اجرای آن محرمی پاک تر نسبت به سال گذشته برای شهروندان رقم خورد.  

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اجرای این طرح در شهرداری مناطق افزود: در مناطق 6 ، 20، 15 و 13به صورت ویژه این طرح اجرا شد و در همه مناطق کلیه هیئات در این طرح شرکت کردند و موفق به تعویض لیوان های پلیمری به  زیست تخریب پذیر شدند.

وی با اشاره به اینکه در این طرح لیوان های نذری مردم  به شهرداری تحویل  و لیوان های زیست تخریب پذیر جایگزین آن شد، اضافه کرد: با جمع آوری لیوان های پلیمری و جایگزین کردن معادل وزن آن لیوان زیست تخریب پذیر ،شهروندان ما را در هرچه بهتر اجرا شدن این طرح یاری رساندند. 

جعفری با تاکید بر اینکه اقدامات انجام شده ساده نبوده ، یاد آور شد:با آموزش بزرگان تاثیر گذار مساجد، تکایا، هیئات و حضور در مساجد برای آموزش نمازگزاران در خصوص جمع آوری پسماندهای این ایام اطلاعات برای آنها بیان واین موضوع از آنها درخواست شد و با در اختیار قرار دادن مخازن به صورت امانی یا دائم جمع آوری توسط مردم و خادمین هیئات انجام گرفت . 

وی با اشاره به اینکه ما سال گذشته خادمین افتخاری را به کار گرفتیم، افزود:ما به دنبال حضور 1 یا 2 خادم افتخاری در هیئات، مساجد و تکایا بودیم و با این کار توانستیم مردم را در حمایت از طرح نذر مهربانی آگاه ساخته همچنین مشارکت آنان را در خصوص " زباله نریزیم " و از پرتاب زباله های این ایام به کف خیابان ممانعت کنیم، دریافت و در صورت مشاهده ریختن زباله به کف خیایان  آنان را تشویق به جمع آوری زباله کنیم . 

جعفری تصریح کرد: افزایش آمار لیوان های زیست تخریب پذیر به 300 درصد اتفاق خوبی بود که امسال رقم خورد، یعنی 2 میلیون لیوان به 6 میلیون لیوان در تهران افزایش داشته و همزمان با تهران در اغلب کلان شهرها این طرح اجرا شد که قطع به یقین استانهای دیگر همانند تهران محرم امسال اطراف تکایا و مساجد را تمیز تر از سال گذشته  مشاهده کردند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح هیئتهای پاک در محرم سال 95 تاکید کرد: تعویض لیوان های پلیمری با لیوان های زیست تخریب پذیر، فعال کردن خادمین هیئت در اکثر نقاط تهران از اهداف اجرای طرح هیئت های پاک بود که خوشبختانه این موضوع اتفاق افتاد. 

جعفری با یادآوری مشاهده محرم امسال تمیز تر از سال های گذشته گفت: با توجه به اینکه  در کنار همه دسته جات مخازن جمع آوری زباله را شاهد بودیم، شهرداری تهران نیزبرای اینکه پاسداشتی از زحمات شهروندان داشته باشد، با آماده باش خود به ماشین های جمع آوری پسماند خشک بیش از 350 خودرو و نزدیک به هزار نفر نیرو در کنار این مراکز مستقربودند و همپای با همه عزاداران محیط را نظافت و رفت و روب کردند. 

وی تصریح کرد: توصیه مابه مردم فهیم کشورمان این است که  همه به  کمپین نذر مهربانی بپیوندیم این نذر مختص به یک زمان و یا مکانی خاص نیست، مهربان بودن سخت نیست. حتی با جمع آوری یک پسماند افتاده به روی زمین نیز می توانیم مهربان باشیم. با رفتگر محله خودمان ، با محیط زیست مهربانی کنیم.مهربان باشیم مهربانی خواهیم دید. 
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

از توهم دنیای مجازی تا فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی

امام علی علیه السلام:کسی که با کتاب ها تسلی و آرامش یابد، هرگز آرامش خود را از دست نخواهد داد.
مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

مغفول ماندن شغل کشاورزی برای جوانان!/ میانگین سن کشاورزی به ۵۳ سال رسید

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: یکی از فاکتورهای مهم در امنیت غذایی، تولیدات بخش کشاورزی است. اقتصاد غیر نفتی به شدت به آن وابسته است.بخشی که ریسک در آن خصوصاً در ایران بسیار بالا است. همچنین کاهش و یا عدم تولید حتی قسمت هایی از آن می تواند صدمات شدیدی به امنیت غدایی کشور وارد کند.
آخرین اخبار