کد خبر: ۷۵۷۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۰
اسلو، پایتخت نروژ قصد دارد تا سال 2019، این شهر را از اتومبیل ها خالی کند تا به یکی از شهرهای پیشرو در زمینه ترویج فرهنگ دوچرخه سواری در اسکاندیناوی تبدیل شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، از سال 2000 میلادی به دلیل افزایش نرخ تولد و افزایش مهاجرت، اسلو شاهد رشد سریع نرخ جمعیت در میان دیگر شهرهای اروپا بود. این وضعیت تراکم ترافیک را در پایتخت نروژ وخیم تر کرد. از این رو مدیران شهری اسلو برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، تصمیم گرفتند با افزایش فضاهای دوچرخه سواری، سهم دوچرخه سواری را تا سال 2025 از 16 درصد، به 30 درصد برسانند.

اسلو از سال 2015 ممنوعیت دائمی استفاده از اتومبیل های شخصی را برنامه ریزی کرد به همین منظور مدیران شهری قصد دارند تا سال 2019 این شهر را عاری از این نوع اتومبیل ها کنند. برای رسیدن به این هدف طلایی، مسئولان در نظر دارند، صدها فضای پارکینگ به خطوط دوچرخه سواری اختصاص دهند. همچنین هزینه ورودی پارکینگ های شهری را در داخل شهر گران تر کنند. برای کاهش ترافیک در مرکز شهر اسلو تا پایان سال 2018 میلادی، تعداد 700 پارک عمومی در مناطق مرکزی شهر اسلو حذف خواهند شد.

گفتنی است، ساکنان مناطق مسکونی در شهر اسلو قادر بودند با پرداخت 300 کرون به ازای یک سال، خودروهایشان را در خیابان یا در نزدیکی خانه هایشان پارک کنند، اما شهرداری اسلو با شروع سال 2018 میلادی، این نرخ را به 3000 کرون در سال افزایش داده است.

نروژ یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا بوده و بالاترین میزان مالکیت خودرو در اتحادیه اروپا را دارد. سهم سیستم حمل و نقل اسلو در انتشار گازهای گلخانه ای نیز 60 درصد است.

به گفته کارشناسان موسسه بهداشت عمومی نروژ، سالانه 185 مرگ ناشی از آلودگی هوا در این کشور اتفاق می افتد. به همین دلیل است که نروژ تلاش می کند تا با کاهش مصرف سوخت های فسیلی، ترویج استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی، و سرمایه گذاری نزدیک به یک میلیارد دلاری در بزرگراه ها برای خطوط دوچرخه سواری، از بروز این مرگ و میرها بکاهد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

شهردار تهران گفت: شهرداری از دولت برای خرید تجهیزات مترو و نردبان‌های آتش نشانی درخواست دلار 4200 تومانی کرده است. دولت با نربان ها موافقت کرده و در حال بررسی تجهیزات مترو است. البته معتقدم باید شرایط کشور را درک کنیم.
تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

افشانی در مراسم افتتاح تونل آرش-اسفندیار که مسیر شرق بزرگراه مدرس را به بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی متصل می‌کند، گفت: این پروژه 220 میلیارد تومان هزینه مصرف داده است.