کد خبر: ۷۵۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴
فرصتی برای آشتی پایتخت نشینان با موزه‌ ها
تلاقی روز جهانی موزه‌ها با تعطیلات آخر هفته فرصت مناسبی است که از طرح رایگان موزه گردی استفاده کنیم و به همراه خانواده سری به موزه‌ها بزنیم، مجموعه باغ ملی تهران ‌می‌تواند یک بسته کامل موزه‌گردی در روز تعطیل باشد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، 28 اردیبهشت ماه روز جهانی موزه‌ها است و به همین مناسبت بازدید از موزه‌های زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رایگان است، امسال این روز مصادف با روز جمعه شده است و هرچند دومین روز از ماه مبارک رمضان است و ممکن است کمی بی رمق باشید اما هوای خوبی که اردیبهشت، بهشتی امسال داشت می تواند انگیزه یک موزه گردی تقریبا رایگان باشد.

دو مسیر پرتراکم برای موزه گردی در تهران وجود دارد که پیشنهادهای ما برای یک برنامه موزه گردی آخر هفته است.

مسیر اول محدوده خیابان امام خمینی(ره) است که در این گزارش به آن می پردازیم.

حرکت موزه گردی‌تان را بر اساس است راهنما از خیابان امام خمینی و سی تیر شروع کنید، مسیر جذابی است.

حال و هوای تهران قدیم در آن جاری است و پر است از اغذیه فروشی‌ها.

موزه ملی ایران با آثار موزه لوور پاریس در انتظار شماست

برخی از آثار یکی از معتبرترین موزه های جهان به موزه مادر ایران منتقل شد تا عاشقان تاریخ باستان بتوانند بخشی از گنجینه های معتبر ترین موزه اروپا را به جای اطراف خیابان شانزلیزه، در اطراف خیابان سی‌تیر تهران در موزه هنرهای باستان تماشا کنند. فرصتی مغتنم برای کسانی که می‌خواهند جذاب ترین آثار تمدن های بزرگ از جمله ایران، رم، یونان، بین النهرین و مصر را در کنار صدها اثر تاریخی به نمایش درآمده در موزه ملی ایران نظاره گر  باشند.

موزه ملک، فرصتی برای عاشقان خط و کتابت و سلفی!

موزه ملک در یک قدمی موزه ملی ایران در مجموعه باغ ملی تهران قرار دارد، البته این موزه خصوصی است و ممکن است مجانی نباشد اما دیدنش خالی از لطف نیست، اگر از دوستداران سلفی و اشتراک گذاری عکس در فضای مجازی هستید حیات موزه ملک جان می دهد برای سلفی!

نمایشگاه های دائمی هنرهای لاکی، نمایشگاه دائمی آثار خاندان غفاری و کمال الملک، نمایشگاه دائمی خوشنویسی و نگارگری، سکه و تمبر هم  از جمله جاذبه های موزه ملک در کنار رویدادهای خاصی است که در طول سال مستمراً در این مجموعه که متعلق به آستان قدس است برپاست.
کتابخانه و موزه ملی ملک از سوی زنده یاد حاج حسین آقا ملک، وقف بر آستان قدس رضوی شده و یکی از مؤسسات تابع آن است.

 موزه ارتباطات با الگوبرداری از موزه‌های تخصصی اروپایی

کمی بالاتر در همان مجموعه باغ ملی، موزه ارتباطات یا همان موزه پست و تلگراف قرار دارد. این موزه با الگوبرداری از موزه‌های تخصصی اروپایی در سال 1311 تأسیس شده است
موزه ارتباطات مکانی مناسبی جهت بازدید مشتاقان از آثار تاریخی و کهن است. در این موزه آثار متعددی از پیشینه ارتباطات و فنآوری اطلاعات در کشور ارایه شده است که نشان دهنده روند تکاملی موضوع در بستر تاریخ است.

بازدید از آبگینه‌ها در ساختمان موزه هشت ضلعی آبگینه 

ساختمان موزه هشت ضلعی است و در باغی به مساحت 7000 مترمربع قرار دارد. طرح‌های در و پنجره‌های نفیس که بسیار خوب نگه‌داری شده‌اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است.
موزه آبگینه هم می تواند انتخاب جذابی در مسیر پر ترافیک موزه های تهران در خیابان سی تیر باشد.

این موزه در 2 طبقه با 5 تالار ساخته شده است که در دو تالار طبقه یک شیشه و سفال مربوط به دوران قبل از اسلام و در سه تالار طبقه دوم آثار دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است.

ساختمان موزه آبگینه بر پایه آمیزه‌ای از معماری ایرانی و اروپایی ساخته شده است. طراحی پلکان آن به شیوه روسی است اما هنر معماری ایرانی در منبت کاری‌های درها و پله‌ها، گچبری‌های سقف‌ها و ستون‌ها و آیینه کاری‌هایی آن دیده می‌شود.

با مجموع دیدن این موزه ها در حوالی خیابان امام خمینی و سی تیر، دیگر زمانی برای بازدید نخواهد ماند اما اگر باز هم سراغ موزه های دیگری را بگیرید باید بگویم می توانید موزه عبرت را هم در مجموعه تاریخی باغ ملی یا همان میدان مشق ببینید.

بازآفرینی مخوف ترین شکنجه گاههای تاریخ ایران تعریف این مجموعه است که اگر دل دیدنش را داشتید پیشنهاد جالبی است.

این بنا نخستین زندان مدرن ایران است که در دوران پهلوی اول در سال 1311 توسط مهندسان آلمانی تکمیل شد و به عنوان نخستین زندان مدرن در ایران شروع به کار کرد. بعدها این محل اولین زندان اختصاصی زنان شد و بعد زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری نام گرفت ‌و توسط ساواک مورد استفاده بود. پس از انقلاب اسلامی «بازداشتگاه توحید» نام گرفت و سرانجام در سال 1381 به موزه تبدیل شده و «موزه عبرت» نامیده شد.
برچسب ها: شهرفردا ، گردشگری ، موزه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.