کد خبر: ۷۵۵۶۴
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
استاد دانشگاه و کارشناس آب در گفت‌وگو با شهرفردا:
یک کارشناس آب گفت: سرفصل کنترل روان آبها اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری و جلوگیری از جاری شدن آبهاست که تنها در شهرها توسط مدیریت شهری مهار می شود و نه وزارت نیرو و نه وزارت جهادکشاورزی هیچکدام خود را متولی حفاظت از آب نمی دانند.
صفر معروفی عضو شورای مرکزی فضای مهندسی و استاد دانشگاه بوعلی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» با اشاره به کنترل روان آبها گفت: سرفصل کنترل روان آبها اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری مدیریت اجرایی و جلوگیری از جاری شدن آبهاست .

وی افزود: بهترین و مهمترین راهکار کنترل روان آبها ذخیره آب در حوضه های آبریز است ،که راهی جز آب بندها و سیل بندها ندارد این روش در همه دنیا اجرا می شود و تکنیک یا روش خاصی ندارد که ایران دسترسی به آن نداشته باشد.

این استاد دانشگاه، کنترل روان آبها در شهرها و طبیعت را متفاوت ارزیابی کرد و گفت: اگر کف خیابان‌ها در شهرها آسفالت بوده که مانع از جذب آب می شود و آنها را به آب راهها هدایت می کند در طبیعت جاری شدن آب با جذب در خاک و تبخیر همراه است.

وی ادامه داد: هیدرولوژی شهری به معنای کنترل روان آبها است که در کشورهای پیشرفته از سیستم فاضلاب جداست و بصورت جداگانه وارد فرآیند تصفیه می شود اما در ایران آبهای سطحی وارد فرآیند فاضلاب می‌شود. نکته آنجاست که ظرفیت حوضچه های تصفیه محدود است و در صورت شدت بالای بارش ناگزیر آب رها می شود.

این کارشناس آب در پاسخ به این سوال که مهارآبهای سطحی در ایران چقدر موفق است گفت: در ایران وزارت نیرو خود را مسئول تامین آب دانسته وظیف خود نمی داند و تقویت مخازن و منابع آب را وظیفه خود نمی داند ، این درحالیست که وزارت جهادکشاورزی نیز که مصرف کننده 80 درصد آب کشور است خود را مسئول تامین امنیت غذایی مردم دانسته و خود را موظف به پشتیبانی و حفظ منابع آبی نمی داند.

وی تاکید کرد: بنابراین تنها کنترل روان آبهادر شهرها توسط مدیریت شهری صورت می گیرد و صاحب متولی است و در طبیعت که باید با ایجاد آب بند و سیل بند در حوضه های ابریز ضمن تقویت مخازن زیرزمینی از جاری شدن آن جلوگیری کرد بدون متولی است.

این استاد دانشگاه همچنین در پاسخ به موثرترین شیوه های ذخیره آب گفت: معتقدم همه کسانی که ایجاد سد را هزینه اضافه برای کشور می دانند با الفبای اقلیم شناسی نیز آشنا نیستند چرا که هر اهل منطقی می‌داند که در کشوری که زمان بارش با زمان مصرف فاصله دارد چاره‌ای جز ذخیره آب نیست البته لزوما نباید سدهای بتنی ایجاد شود بلکه ساخت سدهای گابیونی، آب بندها و سدهای خاکی نیز می تواند در مهارآبهای سطحی موثر باشد.

وی ادامه داد: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و بررسی‌ها نشان می دهد 30 درصد بارشها در بهار صورت می گیرد درحالیکه نیاز آبی ایران در تابستان و پاییز به اوج خود می رسد روشن است در این شرایط باید بارش های بهاره در محلی ذخیره شوند از سوی دیگر بارش های ایران از برف در حوضه های آبریز به باران تغییر پیدا کرده که می تواند جاری شده و بصورت هرزآب از بین رود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا کاهش آبهای زیرزمینی داریم و سیل ها نمی توانند آنها را تقویت کنند گفت: از آنجا که تقویم بارشی ایران با بی نظمی اقلیمی روبروست و سفره های آب زیرزمینی مکرر مورد برداشت قرار گرفته اند با وجود جاری شدن سیل ،سفرهای آب تغذیه چندانی نمی شوند.

این کارشناس ارشد آب همچنین تاکید کرد: در میزان بارش باید حجم بارش را با شدت بارش متفاوت ارزیابی کرد در بهار امسال شدت بارش بیشتر از حجم سالهای پرباران تاکنون بوده است.
برچسب ها: آبخیزداری ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.