کد خبر: ۷۵۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
شهرفردا در گفت‌وگو با سرپرست اسبق وزارت اقتصاد مطرح کرد
مرکز پژوهش‌های مجلس خطرناک‌تر از تحریم‌های بانکی را برای نظام بانکی کشور عدم به روزرسانی استاندارهای بانکی در مقایسه با استاندارهای بین المللی دانست، اما کارشناسان اقتصادی معتقدند خطرناک‌تر از تحریم‌های بانکی عدم اجرای صحیح "بانکداری بدون ربا" است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، مرکز پژوهش‌های مجلس در جدیدترین گزارش های خود اعلام کرد اگرچه بسیاری از  تحریم‌ها عامل اصلی به انزوا رانده‌شدن نظام بانکی  است اما پیاده نشدن برخی از استانداردهای بین‌المللی در این نظام توانسته با  انعکاس تصویری پرریسک از همکاری با بانک‌های ایران باشد، نظام بانکی ایران را از سایر کشورها جدا کند.

مرکز پژوهش‌ها در پاسخ به سوالات نظام بانکی رییس بهارستان با بررسی پنج دسته استاندارد جهانی، وضعیت نظام بانکی ایران را از لحاظ پیاده‌سازی استانداردهای «ایزو»، «گزارشگری مالی» و «ارزیابی بخش مالی» و توصیه‎‌های «مبارزه با پولشویی» و «تامین مالی تروریسم»  گزارشی ارائه داده است که بر اساس آن نظام بانکی تنها از لحاظ رعایت استانداردهای «ایزو» در وضعیت مناسبی قرار دارد و عدم پیاده‌سازی سایر استانداردها و توصیه‌های بین‌المللی در عمل باعث پرریسک جلوه دادن نظام بانکی ایران و در نتیجه عدم تمایل بانک‌های خارجی به همکاری با نظام بانکی ایران شده است. 

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به گزارش مرکز پژوهشهای مجلس می‌گوید: هرچند به روزرسانی بانک‌ها و تجهیز آنها به تکنولوژی‌های روز ضرورت انکارناپذیری است اما نباید فراموش کرد قانون بانکداری حاکم بر نظام بانکی ایران "بانکداری بدون ربا" است که اصالتا با بانکداری دنیا متفاوت است.

حسین صمصامی معتقد است نمی توان در نظام بانکداری که براساس قاعده "بانکداری بدون ربا " عملکرد آن تعریف شده است ماهیت مضاربه، مشارکت و... را تنظیم کرد سپس یک ترازنامه نوشت که مبتنی با استاندارهای بانکهای خارجی بود.

به گفته این اقتصاددان هرچند در سالهای اخیر گزارش های مالی FIRS فرمت دیگری برای ترازهای مالی معرفی کرده که بر مبنای آن سپرده و سودهای بانکی هزینه و سود تسهیلات به عنوان درآمد شناخته می شود از بانکداری بدون ربا فاصله بیشتری گرفته است.

وی ادامه می دهد: اولویت اول نظام بانکداری ما باید حذف ربا باشد و البته خطرناک‌تر از تحریم‌های بانکی خارج شدن نظام بانکی کشور به این سمت و سو است.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد همچنین در پاسخ به این سوال که بانکهای ما که تاکنون قائل به "بانکداری بدون ربا " بوده اند چرا کارنامه قابل قبولی ندارند؟ می گوید: انتقاد به سیستم بانکی ما از همین جا نشات می گیرد. نظام بانکداری کنونی ما نه بطور کامل بر اساس نظام بانکداری بدون ربا فعالیت می کند و نه توان تطبیق سیستم خود با استاندارهای بین المللی را دارد که نمونه آن فعالیت بانکها در بیزنس و دلالی بجای سرمایه گذاری در تولید است.

صمصامی خاطرنشان می کند: به نظر می رسد خطرناک تر از تحریم های بانکی برای نظام اقتصادی ایران خارج شدن بانکها از سیستم بانکداری بدون رباست.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

رییس شورای شهر تهران اظهار کرد که حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن‌ماه دو پیام داشت که یکی خطاب به دشمنان خارجی و دیگری خطاب به مسئولان و مدیران کشور است.
چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

معاون مالی اداری سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟ گفت: شهروندان از دو کد دستوری، شماره تلفن 1420 و وب سایت DI.Tamin.ir/sabadkala از نحوه پرداخت سبد حمایتی دولت به حسابشان مطلع می شوند.