کد خبر: ۷۵۳۹۰
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
ماه پر فضیلت شعبان به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و برای آن جایگاه بزرگ و پر فضیلتی در احادیث و روایات اسلامی از سوی پیشوایان دینی گزارش شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،روزهای آخر ماه پر برکت شعبان را سپری می کنیم. ماه شعبان یکی از مهمترین ایام سال است که جایگاه بزرگ و پر فضیلتی در احادیث و روایات اسلامی از سوی پیشوایان دینی دارد.

در فضیلت ماه شعبان همین بس که شخصیت های بزرگ و ارزشمندی از ستارگان آسمان ولایت و امامت مانند امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و حضرت ولی الله الاعظم مهدی موعود (عج) در این ماه دیده به جهان گشوده اند و بخصوص حضرت مهدی (عج) که خداوند به وسیله او به هر مظلومی از اولیاء و انبیاء و اصفیاء خویش از زمانی که حضرت آدم به زمین آمده، وعده نصرت فرموده و وعده داده که زمین را پس از آنکه از ظلم و ستم و بی عدالتی پر شده را از عدل و داد پر کند. علاوه بر این طبق برخی روایات نیمه این ماه شب قدر به شمار آمده که پیشوایان دینی به احیاء و شب زنده داری آن سفارش و تأکید کرده اند. ماه شعبان ماه بسیار شریفی بوده و منسوب به پیامبر اکرم (ص) است.

اعمال سه روز پایانی ماه شعبان

سه روز پایانی ماه شعبان اهمیت بسیار زیادی در میان احادیث و روایات دارد، باید سعی کنیم از لحظه لحظه آن استفاده کنیم و از آن بهره ببریم این سه روز به قدری اهمیت دارند که روزه داشتن آن و وصل کردنش به روزه ماه رمضان، ثوابی معادل روزه دو ماه متوالی را دارد.

امام صادق علیه السلام در این باره فرمود: هر کس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگیرد و به روزه ماه رمضان وصل کند، خداوند ثواب روزه دو ماه پى در پى را برایش محسُوب مى کند. (وسائل الشیعه، ج 7، ص 375، ح 22 )

از دیگر اعمال این سه روز فرستادن صلوات و دعای فرج است و استغفار و طلب آمرزش از خداوند بلند مرتبه بسیار سفارش شده است.

دعای مناجات شعبانیه

در این رابطه اباصلت هروی در کتاب مفاتیح الجنان درباره ماه شعبان می‌گوید: جمعه آخر ماه شعبان خدمت امام رضا (ع) رسیدم. حضرت فرمود: ای اباصلت! اکثر ماه شعبان رفت و امروز جمعه آخر ماه است، پس تقصیرها و کوتاهی‌های گذشته را در بقیّه این ماه جبران کن و به آنچه برای تو سودمند است روی‌آور، بسیار دعا کن و استغفار نما و قرآن را بسیار تلاوت کن و از گناهان خود توبه نما تا وقتی‌که ماه رمضان داخل می‌شود، خود را برای خدا خالص ساخته باشی و هر دَیْن و امانتی بر عهده‌ داری، ادا کن و کینه هر کس که در دل ‌داری بیرون نما و گناهانی را که انجام می‌دادی ترک کن و از خدا بترس و در امور پنهان و آشکار خود بر خدا توکّل نما که هر کس بر خدا توکّل کند، خداوند امور او را کفایت می‌نماید و در بقیه این ماه این دعا را بسیار بخوان:

مناجات شعبانیه یکی از پربارترین دعاهای مأثور ماست، در مناجات شعبانیه همه حرف هایی که دوست داریم با خداوند به بهترین و شیواترین شکل بگوییم بیان شده است، درباره این مناجات نورانی سفارشات زیادی از سوی علمای بزرگ به مومنان شده است که در ادامه آنرا می خوانید: اَللّـهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضی مِنْ شَعْبانَ، فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِی مِنْهُ.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چگونه حمل و نقل ریلی کشور را بومی سازی کنیم؟

چگونه حمل و نقل ریلی کشور را بومی سازی کنیم؟

حمل و نقل ریلی یکی از بخشهای مهم حمل و نقل، در عرصه اقتصادی صنعتی و اجتماعی کشور هاست که هر چه تیراژ خرید محصولات وارداتی افزایش یابد به همان میزان بومی سازی و تولید آنها در کشور تسریع خواهد شد.
چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

کارشناسان معتقدند با افزایش گرانی و تورم رشد حاشیه نشینی در شهرها سرعت گرفته و شاخص های توسعه شهری را تهدید می کند.