کد خبر: ۷۵۳۴۰
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در گفت‌وگو با شهرفردا
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: ساماندهی پساب های جنوب تهران نیازمند یک هزار میلیارد بودجه است که بصورت فایناس داخلی یا خارجی و با مشارکت دولت اجرایی خواهد شد.
محمد رضا بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به ساماندهی پساب جنوب تهران گفت: هفت هزار "رود دره " در تهران وجود دارد که از مجموع روان آبهای سطحی با  دو منشاء شهری و کوهستانی از طریق زیر شاخه های سرخه حصار ،نهر فیروزآباد و رودخانه کن خارج می شوند ، که حجم سالانه آنها 400 میلیون متر مکعب برآورد شده است.

وی بیان کرد: پساب های جنوب تهران ترکیبی از پساب های بیمارستانی، صنعتی و غیره است که حدود 8 سال طول کشید تا طراحی نحوه تصفیه این پساب ها انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران افزود: به منظور بررسی همه جانبه و دقیق این طرح و به دلیل برخی اختلافات در مورد نحوه اجرایی کردن آن از نظرات کارشناسانه اساتید دانشگاه بهره گرفتیم.

وی ادامه داد: مطالعات فراوان بیانگر این است که با توجه به پیچیدگی ها و ناشناخته های طرح، عملیات اجرا باید در قالب مجموعه پروژه های سازه ای و غیرسازه ای و طی برنامه های بلندمدت صورت پذیرد.

این مقام مسئول در آب منطقه ای تهران، تصریح کرد: در این طرح پساب ها در دو تصفیه خانه آب های سطحی در جنوب غرب و جنوب شرق تهران تصفیه شده و جهت استفاده به شبکه آب کشاورزی منتقل خواهد شد و پساب تصفیه شده در فصول غیر زراعی جهت کشاورزی اراضی پایین دست در پشت دو سد احداثی ذخیره می شود.

بختیاری با اشاره به اینکه بهبود کیفیت روان آب های سطحی از اهداف مهم طرح محسوب می شود، افزود: در این طرح اجرای پروژه های توسعه منابع آب و ارائه الگویی به منظور کنترل، بهبود و مدیریت آن جهت بهره گیری از پساب مناسب به منظور تأمین مصارف مورد نیاز مدنظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح حدود 30 هزار هکتار از اراضی جنوب تهران با آب تصفیه شده و سلامت آبیاری خواهد شد.

بختیاری با اشاره به اعتبارات مورد نیاز طرح گفت: اعتبار اولیه این طرح 30 میلیارد برآورد شده ،اما برآوردهای کارشناسان نشان می دهد که برای ساماندهی آب‌های سطحی و روان آب‌های آلوده به پساب و فاضلاب به رقمی حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار  نیاز دارد ،که مقرر شده با مشارکت بخش خصوصی  و همچنین فایناس های داخلی و خارجی تامین شود. 

وی همچنین با اشاره به سایر طرح های ساماندهی فاضلاب و پساب در پایتخت گفت: طرح اسکادا (سامانه کنترل و جمع‌آوری داده) با هدف مانیتورینگ و کنترل برخط عملکرد و وضعیت خطوط انتقال و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر تهران با اعتباری بیش از 10 میلیارد تومان سال گدشته کلید خورده است.

بختیاری ادامه داد: یکی از ویژگی‌های طرح اسکادا این است که تاسیسات سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان به تاسیسات و لوله‌های آب آسیبی وارد نکنند و بالعکس، تاسیسات آبرسانی نیز به سایر دستگاه‌های خدمات رسان صدمه نزند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

پیام مردم در راهپیمایی چه بود؟

رییس شورای شهر تهران اظهار کرد که حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن‌ماه دو پیام داشت که یکی خطاب به دشمنان خارجی و دیگری خطاب به مسئولان و مدیران کشور است.
چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟

معاون مالی اداری سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه چگونه از دریافت سبد حمایتی دولت مطلع شویم ؟ گفت: شهروندان از دو کد دستوری، شماره تلفن 1420 و وب سایت DI.Tamin.ir/sabadkala از نحوه پرداخت سبد حمایتی دولت به حسابشان مطلع می شوند.