کد خبر: ۷۵۱۱۵
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۵
تحلیل‌گر بازار سرمایه گفت: در هفته‌ای که گذشت ابهام عمده‌ای نسبت به برجام و اثر آن بر متغیر‌های اقتصادی برقرار بود، اما پس از اعلام خروج آمریکا بازار‌ روند نسبی به خود گرفت.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، امیرعلی امیرباقری تحلیل گر بازار سرمایه با اشاره به وضعیت بازار بورس طی هفته گذشته، اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت ابهام عمده‌ای نسبت به برجام و اثر آن بر متغیر‌های اقتصادی برقرار بوده است، قبل از اعلام موضع آمریکا اخبار مثبت و منفی بازار‌  را دستخوش تغییر می‌کرد، اما پس از اعلام خروج آمریکا بازار‌ روند نسبی به خود گرفت. هرچند این اقدام امریکا از قبل قابل پیش‌بینی بود و اصطلاحا تأثیر آن در بازار‌ پیش خور شده بود؛ بنابراین شاهد بروز روند‌های شدید و قدرتمندی در بازار‌ نبودیم. رفتار غیرمتمدنانه آمریکا بار دیگر غیرقابل اعتماد بودن و بی ثباتی در روابط با جهان را از این کشور نشان داد تا عبرتی باشد بر تمام افراد و کشور‌هایی که با تکیه بر آمریکا خانه‌ای روی آب می‌سازند.

امیرباقری یادآورشد: روز سه شنبه ۱۳۹۷/۲/۱۸ بازار با ابهامی تمام عیار نسبت به ابعاد خروج امریکا از برجام مواجه بود. اعلام نظر نهایی امریکا در شب سه شنبه ساعت ۲۲:۳۰ بوقت ایران انجام شد. متاثر از این ابهام در بازار بورس و فرابورس بترتیب تعداد ۶۴۴ و ۲۱۸ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۰۲۶ و ۲۷۵۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. در این روز کلیه شاخص‌ها با خوشبینی فعالان بازار نسبت به موضع امریکا با رشد نسبی مواجه شدند. بطوریکه شاخص کل و شاخص هموزن بترتیب به سطوح ۹۳۶۰۶ و ۱۶۶۳۸ واحد بازگشتند. شاخص قیمت هموزن با رشد ۸۳ نقطه پایه به رقم ۱۲۳۴۲ واحد رسید و رکورد افزایش را بنام خود ثبت کرد. نماد‌های فملی، شبندر و فخاس بیشترین اثر مثبت را بر شاخص نهادند. بیشترین ارزش معاملات در اختیار نماد‌های فایرا، وبیمه و فملی قرار گرفت.

وی در پایان گفت: روز چهارشنبه ۱۳۹۷/۲/۱۹ در بازار بورس پس از روشن شدن موضع امریکا نسبت به برجام، تعداد ۲۰۳۷ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۴۶۶۳ میلیارد ریال مورد معامله واقع شد. شاخص کل با رشد ۸۵ واحدی به سطح ۹۳۶۹۱ واحد رسید. اما شاخص کل هموزن با ۱۴۱ واحد کاهش به رقم ۱۶۴۹۷ واحد دست یافت. نماد‌های فولاد بیشترین تاثیر منفی و شبندر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص نهادند. در بازار فرابورس، آیفکس با کاهش ۸ واحدی مواجه شد و به سطح ۱۰۷۰ رسید. در این بازار تعداد ۲۸۶ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۴۷۶ میلیارد ریال معامله شد. نماد‌های زاگرس بیشترین تاثیر منفی و مارون بیشترین اثر مثبت را بر شاخص نهادند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

تهران ناایمن ؛ گسل ها ،خودروها و معتادان متجاهر کجای این معادله هستند؟

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی گفت : ساخت پروژه های عمرانی به روی گسل های زلزله و تبدیل تهران به اتوبان های چند طبقه برای خودروها کیفیت زندگی را در تهران کاهش داده و ضریب ایمنی را تنزل داده است.
گمشده‌ای به نام

گمشده‌ای به نام "فضای مکث"؛ مشکل بزرگ تحقق شکوفایی شهری

یک صاحب نظر شهرسازی و معماری معتقد است شهرها در کشور ما از عدم وجود فضاهای عمومی به مفهوم علمی آن محروم است و همین امر، تحقق شکوفایی شهری را با یک مشکل بزرگی روبه رو می کند که راه حل آن، بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی آن است.