کد خبر: ۷۵۰۸۰
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵
فوق تخصص آسم و آلرژی و ایمونولوژی بالینی گفت: حدود 50 درصد از بیماری‌های آلرژیک ناشی از علل ژنتیکی هستند و 50 درصد دیگر نیز متاثر از محل زندگی و محیط کار افراد است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، دکتر مریم محلوجی راد، فوق تخصص آسم و آلرژی و ایمونولوژی بالینی و پژوهشگر مرکز تحقیقات ایمونولوژی و آسم و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا با اشاره به بروز آلرژی در فصل بهار اظهار کرد: آبریزش از بینی، سوزش گلو، خارش بینی گلو، گوش و چشم، سرفه و عطسه از نشانه‌های بروز آسم و آلرژی است که به شکل رینیت آلرژیک یا تب یونجه، آسم، انواع آلرژی‌های پوستی مانند اگزما پوستی، ‌کهیر و انواع ‌آلرژی‌های گوارشی در بدن اشخاص مختلف بروز می‌کند که باتوجه به نوع بیماری و میزان درگیری اعضا بدن آن را دسته بندی و درمان می‌کنیم.

وی در تعریف آلرژی گفت: آلرژی نوعی واکنش بدن انسان به مواد حساسیت زا و آلرژیک است که از طرق مختلف وارد بدن شده و قسمت‌هایی از جسم انسان را تحریک می کند.

محلوجی راد به علل بروز بیماری در افراد مختلف اشاره و بیان کرد: علل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی و محیط کار و زندگی در بروز این بیماری موثر است، حدود 50 درصد از بیماری‌های آلرژیک ناشی از علل ژنتیکی هستند و 50 درصد دیگر نیز متاثر از محل زندگی و محیط کار افراد است.

این متخصص آسم و آلرژی یادآور شد: آلرژی به صورت دائمی یا فصلی در بدن فرد مبتلا بروز کند، البته در صورت بروز علایم خفیف مخل اقدامات روزانه برای بیمار نیست و فرد می‌تواند به صورت طبیعی با آن کنار آمده و مدارا کند اما در آلرژی‌های شدید بیمار باید حتما به پزشک مراجعه و نسبت به درمان بیماری اقدام کند.

وی ادامه داد: آلرژی پوستی به شکل کهیر و قرمزی پوست داریم که به صورت برجستگی‌های پوستی، ورم ها در لب و چشم ایجاد می‌شود که علاوه بر آزاردهنده بودن برای بیمار می‌تواند خطرناک باشد زیرا اگر کهیر خیلی شدید باشد و در اندام‌های داخلی مانند حنجره ایجاد شود می‌تواند منجر به خفگی و مرگ بیمار شود.

به گفته این متخصص، بروز آلرژی محدود به یک دوره زمانی و فصل خاصی از سال نیست و فقط چند نوع از آلرژی‌ها در فصول بهار و اسفند که فصل گرده افشانی گل‌هاست بروز می‌کند.

این متخصص آسم و آلرژی تاکید کرد: مردم می‌توانند با رعایت برخی توصیه‌های پزشکی از بروز آلرژی‌ها پیشگیری کنند به عنوان مثال فرد در محل مناسبی زندگی کند به طوری که در منزل خیلی تاریک و مرطوب نباشد و فرد در برابر عوامل محرک مثل بوی‌های متعدد و حساسیت زا مثل دود قلیان و مواد معطر و ادویه‌ها قرار نگیرد. تغذیه مناسبی داشته باشد و از مواد غذایی حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی و فست فودها و نوشابه‌ها خودداری کند در این زمان میزان بروز حساسیت و آلرژی کاهش پیدا می‌کند.

منبع: آنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تعویق در فرآیند انتخاب شهردار

تعویق در فرآیند انتخاب شهردار

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توجه به بررسی استفساریه مستثنی شدن شهرداران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی فرایند انتخاب شهردار چند روز به تعویق افتاد.
سقوط دلار دیوانه

سقوط دلار دیوانه

فشار بازار ارز از روز دوشنبه افتاد ،تا در یک سراشیبی از 17 به 15 هزار تومان تنزل یابد ،سقوط قیمتی که کارشناسان معتقدند به دلیل عرضه دلارهای خانگی به بازار ،تصمیمات جدید بانک مرکزی ،افزایش قیمت نفت اتفاق افتاده و روند نزولی استمرار خواهد داشت.