کد خبر: ۷۵۰۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۲
مدیر بخش زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی در گفت‌وگو با شهرفردا مطرح کرد
افزایش 80 درصدی زلزله‌های منطقه کرمان که با شایعاتی نظیر وقوع هارپ در فضای مجازی منعکس شد در واقع در سطح زلزله‌های خوشه‌ای قرار می گیرد که جبران چند دهه سکون زمینی بوده است.

بررسی زلزله های اخیر کرمان نشان می دهد تعدد زلزله بین دو گسل کوهبنان و زرند نسبت به سال گذشته 80 درصد افزایش داشته است و منطقه بین چت رود و راور با داشتن یک گسل فعال از 19 آذرماه سال گذشته طی 11 روز دو زلزله 6 ریشتری و بیش از 100 پس لرزه داشته است.

علاوه بر زرند مردم کوهبنان نیز شاهد پس لرزه هایی به بزرگای 5 ریشتر و کمتر بوده اند، مهاجرت خط زلزله در گسل زرند تا کوهبنان فرضیه ها و شایعاتی را در فضای مجازی منتشر کرد که برخی ناظر بر تحریکات بیرونی نطیر فعالیتهای هسته ای یا حتی هارپ بود.

درباره زلزله های سریالی کرمان با مهدی زارع مدیر گروه زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و عضو فرهنگستان علوم به گفتگو نشسته ایم.

علت اصلی زیاد شدن زلزله های اخیر کرمان چیست؟

در منطقه بین چترود و راور یک گسل وجود دارد که ترکیب زلزله ها نشان می دهد، از جنوب شرقی گسل به شمال غربی مهاجرت کرده است، که همگی به بزرگی 6 ریشتر بوده اند، این سیر تغیر مکان به اندازه یک زلزله 7 ریشتری انرژی آزاد کرده است.

تلاقی گسل زرند با گسل کوهبنان طی 11-12 روز زلزله های متعددی بوجود آورد که بزرگای هیچکدام بیشتر از 5 ریشتر نبود والبته زلزله های خوشه ای پیش از این نیز سابقه داشته و اکنون نیز طبیعی به نظر می رسد.

در ایران طی 20 سال گذشته تنها دو زلزله هفت ریشتری رخ داده است، این در حالی است که انتظار می رود به طور معمول در هر دهه دو زلزله هفت ریشتری  ثبت شود بنابراین تو  لذا با توجه به تغییرات پوسته زمین می توان گفت این تعداد زلزله در جبران سکوت دهه هایش بوده است.

اینکه گفته می شود زلزله های مکرر به علت تحریکات بیرونی و فعالیت های هسته ای ممکن است ،رخ داده باشد چقدر علمی است ؟

هرگز چنین نظریه هایی ریشه علمی ندارند ،بررسی زلزله پل ذهاب و زرند نشان می دهد جابه جایی پوسته زمین در عمقی اتفاق می افتد که به هیچ عنوان فعالیتهای انسانی نمی تواند روی آن اثر گذاشته باشد ،حتی طرح مسائلی نظیر هارپ که بیشتر شبیه فیلمهای علمی تخیلی است و مبنای علمی و کارشناسی ندارد.

زلزله های بوشهر ،سرپل ذهاب و کرمان و کوهبنان همگی کاملا طبیعی و در شرایط حوادث طبیعی رخ داده است و نباید فراموش کرد ایران در منطقه زلزله خیز قرار دارد.

کدام مناطق کرمان بیشتر در معرض آسیب قرار دارند؟

مناطق جمعیتی مهمترین و حساس ترین مناطق نزدیک به گسلها هستند که باید مورد ارزیابی قرار گیرند، شهر زرند با جمعیتی بالغ بر 150 هزار نفر و شهر کرمان با جمعیتی بیش از 750 هزار نفر به عنوان کانون های جمعیتی حساس به شما می روند. هرچند زلزله های اخیر در فاصله 50 تا 60 کیلومتری کرمان رخ داده است اما موجب حراس مردم شده و باید با آموزش و بالا بردن سطح تاب آوری از صدمات احتمالی زلزله کاست.

از سوی دیگر کوهبنان نیز با وجود زلزله های کوچکتر در معرض خطر زلزله  قرار داشته و با وجود یکه جمعیت ساکن در این مناطق کمتر نواحی زرند و کرمان است اما دارای سکنه است که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

متاسفانه آسیب پذیری  ساختمان های فرسوده  حتی جدید نشان دا با یک زلزله 7ریشتری باید منتظر تلفات مالی و جانی قابل توجه بود و اگر زلزله های کوهبنان و زرند منجر به تلفات نشده دلیل آن فاصله داشتن کانون زلزله با مناطق جمعیتی بوده است.

آیا زلزله های زرند از الگوی خاصی پیروی می کنند ؟

بررسی تعداد زلزله های 6 ماه گذشته منطقه نشان می‌دهد نسبت به سال گذشته تعدد زلزله 80 درصد بیشتر بوده است بنابراین علت چرایی افزایش تعداد زلزله در این منطقه تنها جبران یک دوره سکون بوده است و از الگوی خاصی پیروی نمی کند.

با توجه به زلزله‌های اخیر در کرمان چه راهکارهای می تواند از خسارت احتمالی زلزله بکاهد؟

مدیریت امکانات به گونه ای که ریسک را کاهش داده و تاب آوری را افزایش دهیم می تواند آسیب های رسیده را کاهش دهد بررسی خسارت‌های سر پل ذهاب بصورت عددی چه تلفات مالی و چه جانی نشان می‌دهد چیزی حدود 2250 میلیارد تومان خسارت به منطقه وارد شده این در حالیست که تاکنون دولت 5 هزار میلیارد به معنای 100 درصد بیشتر از میزان خسارت وارده در منطقه هزینه کرده است و هنوز اقدامات زیادی باقی مانده است چنین فرمولی به علت عدم مدیریت منابع مالی صورت گرفته است.

افزایش تاب آوری به معنای بازگشتن زندگی مردم به روال پیش از زلزله به این معنا که اگر هم اکنون صاحب امکانات عدیده ای نیستند بعد زلزله هم توقع ایجاد امکانات متعدد ندارند ،بلکه زندگی در روال عادی ادامه دارد،تاب آوری به معنای برگشت پذیری سریع است که شامل آموزش مردم ،تقویت استحکام بناها و همچنین پیش بینی و مدیریت شرایط بحرانی.

بررسی ها نشان می دهد که تاب آوری می تواند خسارتهای بعدی را از 1به 4 تا 1 به 12 کاهش دهد یعنی به ازای یک میلیون تومان هزینه برای تاب آوری 4 میلیون تومان از هزینه های بعدی خسارت کاسته می شود.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

آیا فروش متری مسکن به نیاز واقعی خانه دارشدن ایرانیها پاسخ می دهد؟

وزارت مسکن و راه شهرسازی در سبد کنترلی خود برای بازار مسکن از فروش متری مسکن خبر داده است ،طرحی که بخش خصوصی آن را در پاسخ به نیاز واقعی مسکن چندان موثر نمی داند.
حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند/ تصاویر

به هر حال در هر نقطه‌ای از زمین وقتی چشمتان به آن‌ها بیفتد حتما از تعجب خشکتان می‌زند و یا می‌ترسید و فرار را بر قرار ترجیح می‌هید.