کد خبر: ۷۴۰۵
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۶
مدیر پیشگیری دانشگاه علوم پزشکی مشهد:
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ورود ویروس آنفولانزا از مرز افغانستان به مشهد صحت ندارد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا، محمد جعفر صادقی با بیان اینکه تاکنون گزارشی مبنی بر انتقال ویروس آنفلولانزا از افغانستان به مشهد اعلام نشده است  اظهار داشت: مورد خاصی با عنوان آنفولانزای افغانی دیده نشده؛ به‌طور کلی سال گذشته شاهد همه‌گیر شدن آنفلولانزا در برخی استان‌ها بودیم اما امسال وضعیت بهتر است.

وی افزود: فرآیند واکسیناسیون توسط بخش خصوصی و دولتی همچنان ادامه دارد و با توجه به اینکه دوره اثر واکسن 6 تا 7 ماه است و حدود 2 هفته زمان می‌برد تا بدن را در برابر بیماری ایمن سازد، مهرماه بهترین زمان برای تزریق واکسن است.

صادقی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر را برعهده دارد، گفت: این افراد شامل کارکنان بیمارستان‌ها، محیط‌بانان و دامپزشکان می‌شود که طبق دستورالعمل کشوری واکسینه می‌شوند سایر اقشار جامعه نیز می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها واکسن آنفولانزا را تهیه کنند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: زنان باردار پرخطر که بیماری یا مشکل خاصی دارند تأکید می‌شود که واکسن آنفولانزا را دریافت کنند؛ این مسئله برای تمام زنان باردار ضروری نیست.

وی خاطرنشان کرد: واکسن باتوجه به آخرین نمونه‌های بیماری به‌روز رسانی می‌شود پس باید نسخه جدید آن که مربوط به سال 2015 است را تهیه کرد و از واکسن‌هایی که تاریخ آن مربوط به سال‌های قبل‌تر است، استفاده نکرد.

صادقی با تأکید بر اینکه آنفولانزا یک بیماری ویروسی است و به سرعت منتقل می‌شود، تصریح کرد: این بیماری از راه تنفس به دیگران انتقال می‌یابد و ترشحات پخش شده از هر عطسه تا نیم متر قابل انتقال است بنابراین گرفتن دهان هنگام عطسه و سرفه بسیار ضروری است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه دوره انتقال آنفولانزا بین یک روز تا یک هفته است، گفت: ممکن است علائم بیماری یک هفته بعد از انتقال آن در فرد دیده شود و باید از گروه‌های در معرض خطر مثل کودکان،سالمندان و زنان باردار مراقبت بیشتری شود.

وی افزود: ویروس این بیماری قابل انتقال به بافت چشم است و اثرات نامطلوبی دارد بنابراین توصیه می‌شود از مالش چشم با دست آلوده خودداری کرده و توصیه‌هایی مثل شست‌وشوی مرتب دست‌ها و انداختن دستمال کاغذی استفاده شده در سطل زباله سر بسته، جدی گرفته شود.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان عصر امروز مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

هشدار به مالکان گودهای رها شده/ تهران شهر دارا و ندارها

معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران ضمن هشدار به مالکان گودهای رها شده، گفت: شهر تهران به شهر داراها و ندارها تبدیل شده است و پروژه های کوچک مقیاس برای برهم زدن این روند ناخوشایند است .