کد خبر: ۷۳۲۳۹
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۱
گزارشی از وضعیت خانه های تاریخی پایتخت
خانه های تاریخی تهران هر روز پیر و پیرتر می شوند، چروكی روی سقف ها و دیوارها می افتد كه اگر هم قابل تعمیر باشد متولی ندارد ،سقف برخی از خانه ها را برای خلاصی از شرشان آب می بندند تا زودتر از بین بروند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، خانه باغ ها و عمارتهایی كه سهم بیشتری از آسمان گرفته بودند و روزگاری در آنها برو بیایی حاكم بوده را مزاحم توسعه شهر می دانند و با تخریبشان برجی بلند می سازند به این بهانه كه افراد بیشتری خانه دار شوند.
خانه هایی كه مالكان دلسوزشان را از دست داده اند را نمی توان به جایی دیگر منتقل كرد باید باشند و یا به تخریب تدریجی محكوم شوند و یا به تخریب های ناگهانی و شبانه درست مثل زمانی كه خانه صداقت را از بین بردند.
یا مثل خانه فروغ فرخزاد كه از بیخ و بن خرابش كردند تا ساختمانی ٥ طبقه جایش را بگیرد ،همه فقط نگاه كردند تا این خانه دیگر در تهران نشانه ای نداشته باشد فروغ كه نیست خانه اش برای چه كسی بماند؟!  
اینها استدلال كسانی است كه اصالت تهران را ازشهر می گیرند وقتی اثری در شهر نباشد كه نشان دهد در گذشته، تهران چه معماری داشته و چطور در خانه باغ هایش حریم ها را حفظ می كردند دیگر چگونه می توان ثابت كرد تهران چند سال دارد آیا می توان برجی را نشان داد و گفت زمانی در این محل مشاهیری زندگی می كردند كه آوازه شان در جهان پیچیده بود؟ چطور به نسلهای آینده ثابت كنیم محله ای بود به نام اتابك و ظهیرالاسلام فخرالدوله.؟ چگونه می توان گفت خانه امین الضرب كسی كه برای اولین بار برق را به ایران آورد در تهران بوده است .اگر دختری از لابه لای كند و كاوهای اداره آب و فاضلاب استخوانی را پیدا نمی كرد چه كسی می دانست در محله مولوی ٧ هزار سال پیش زنی دفن شده كه می تواند تاریخ تهران را عوض كند.
سید احمد محیط طباطبایی تهران شناس می گوید:"هر محله و هر خانه هویت دارد وقتی همه هویتها و نشانه ها از دوران های تاریخی وا از بین ببریم اصالتمان را از دست داده ایم و حرفمان برای نسلهای بعدی اعتبار ندارد اگر امروز یك قرآن قدیمی صندوقچه و یا پارچه ای قدیمی ارایه كنید همه می پذیرند كه شجره خانوادگی شما چه بوده است حالا این مثال را در شهر تهران پیاده كنید خانه ها و خیابانها با یك اتوبان فاقد هویت می شوند و جایگزینی برای آنها نیست."
درست است كه ایران و پایتختش سازمانی به نام میراث فرهنگی دارد كه زیر نظر مستقیم رییس جمهور وظیفه حفاظت از بناهای تاریخی و ارزشمند را دارد اما این سازمان به بهانه نداشتن بودجه و كارشناس وقتی وارد عمل می شود كه خانه ای همچون عامری ها را سرمایه داری  تخریب كرده تا در كنار مجتمع تجاری اش پاركینگ داشته باشد ،حتی اگر به قیمت ترك برداشتن گنبد مسجد فخرالدوله باشد و یا چشم كارشناسان سازمان میراث فرهنگی به روی تخریب ساختمان پرچم بسته شد و دیگر كسی نگران به حراج رفتن خانه پیرنیا نیست حتی اگر ساختمانی در فهرست میراث ملی به عنوان اثری ارزشمند ثبت شده باشد هستند برخی از افراد كه راهش را بلدند و با شكایت به دیوان عدالت اداری و خروج آن از فهرست میراث كشور راحت تر مجوز نابودی تاریخ تهران را می گیرند درست مثل كاری كه با خانه زند نوابی و باغ صبا و یا عمارت عصمت السلطنه كردند و در تلاشند تا خانه مینایی ها را در تهران كسی نشناسد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

نمایندگان ادیان الهی در مجلس شورای اسلامی، شامگاه امروز با حضور در اداره کل انتقال خون تهران به نمایندگی از تمامی هموطنان هم کیش خود در سراسر ایران درحرکتی نمادین دوشادوش هم با اهدای خون در نجات جان هموطنان نیازمند به خون مشارکت جستند.
ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

ضرورت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه اقتصادی حمل و نقل از ضرورتهای بیان شده در کتاب اقتصاد حمل و نقل شهری است.