کد خبر: ۷۳۰۲۴
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵
کارشناس شهری در گفتگو با شهرفردا
کارشناس شهری گفت : هیجانات بازار ارز و سکه به علت عدم هدایت سرمایه سرگردان شهروندان بوجود آمد ،که با مدیریت بنگاههای اقتصادی تخصصی یا تشکل های مالی شهری می توان ضمن مشارکت اقتصادی مردمی کنترل بازار سرمایه را نیزدر اختیار گرفت.

مجتبی شاکری ، کارشناس شهری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با اشاره به نقش نهادهای مالی در مشارکت اقتصادی مردمی گفت : اکنون وجود سرمایه های سرگردان که به محل مناسب خود تزریق نشده باعث بوجود آمدن هیجانات مالی در بازارهای ارز و سکه شده است که نشان دهنده وجود نقدینگی سرگردان در توده مردم است که هدایت نشده است.

وی افزود : در حالیکه شهرها به خصوص کلانشهرها نیازمند تزریق نقدینگی مردمی هستند باید سازوکاری برای هدایت سرمایه های سرگردان تدوین شود که بتواند ضمن کمک به کاهش هیجانات مالی بازار سرمایه برای توسعه پروژه های شهری نیز موثر باشد.

این عضو شورای شهر چهارم خاطر نشان کرد : بنگاهای اقتصادی تخصصی در کنار تشکل های مردمی مورد اعتماد مردم بهترین بستر برای هدایت سرمایه های سرگردان مردمی هستند.

شاکری ادامه داد: مردم به این دلیل سرمایه های خود را به بازار طلا و ارز می برند که محل سرمایه گذاری سودده با ریسک مطمءن را نمی شناسند ،بنابراین اگر یک نهاد مالی تخصصی یا تشکل مالی بتواند پروژههای شهری و یا بسترهای سرمایه گذاری شهری سودده را معرفی کند سرمایه های مردم به این محل تزریق خواهد شد.

 این پژوهشگر اجتماعی گفت : در محاسبات اقتصادی اغلب از نقدینگی مردم غفلت می شود این در حالیست که دنیا توانسته با معرفی نهادهای مالی تخصصی و توسعه یافته مشارکت اقتصادی شهروندان را در پروژ های اقتصادی به بالاترین میزان خود برساند .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
چگونه حمل و نقل ریلی کشور را بومی سازی کنیم؟

چگونه حمل و نقل ریلی کشور را بومی سازی کنیم؟

حمل و نقل ریلی یکی از بخشهای مهم حمل و نقل، در عرصه اقتصادی صنعتی و اجتماعی کشور هاست که هر چه تیراژ خرید محصولات وارداتی افزایش یابد به همان میزان بومی سازی و تولید آنها در کشور تسریع خواهد شد.
چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

چگونه حاشیه نشینی توسعه شهرها را تهدید می کند؟

کارشناسان معتقدند با افزایش گرانی و تورم رشد حاشیه نشینی در شهرها سرعت گرفته و شاخص های توسعه شهری را تهدید می کند.