کد خبر: ۷۲۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
در گفتگو با شهرفردا مطرح شد
معاون سابق سازمان محیط زیست گفت : اتاق فکری متشکل از اساتید دانشگاه برای رسیدن به پوشش گیاهی همگن با خشکسالی در پایتخت تشکیل شده که تغییر پوشش گیاهی به تدریج و به سمت بلوط و زالزالک ،خزه و "یوکا"،"پمپاسگراس" را جایگزین فضای سبز موجود خواهد کرد.
فرهنگ قصریانی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به سازگاری گیاهان بومی پایتخت همگن با توسعه فضای سبز شهری گفت: سازمان پارک و فضای سبز شهرداری تهران اقدام به تشکیل اتاق فکری متشکل از اساتید دانشگاه به منظور توسعه فضای سبز همگن با محدودیت منابع آب کرده است که در این اتاق فکر، تغییر تدریجی پوش گیاهی آب‌بر موجود با گونه های مقاوم نظیر زالزالک و بلوط مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: علاوه بر پوشش گیاهی مقاوم به خشکسالی، گونه های دیرزیست که دارای عمرهای بیش از 100 سال نیز هستند در دستور کار قرار گرفته است و به مرور اجرایی خواهد شد.

این استاد دانشگاه همچنین گفت: تغییر شیوه آبیاری پارکها و فضای سبز شهری پایتخت با تمرکز بر شیوه لوکال(بازآفرینی) آبها باید با سرعت بیشتری در دستور کار قرار گیرد که اکنون طرحی در این زمینه درشهرداری تهران وجود دارد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل و مرتع همچنین خاطرنشان کرد: گونه‌هایی نظیر "گز"، "زیتون تلخ"، "زیتون"، "توت آمریکایی"،"کاج"،"درختچه ‌ های پسته" و ... از جمله گونه ‌ هایی هستند با نیاز کمِ آبی و مقاومت بیشتر به گرما و سرما مناسب‌ترین گونه‌های درختی از نظر منظر و زیبایی شهری به شمار می‌روند.

 قصریانی همچنین با اشاره به چمن کاری در کلانشهرها گفت: در شرایط کم آبی حتی برای چمن کاری هم که به آب بالایی نیاز دارد جایگزین معرفی شده، در واقع چمن کاری حذف نشده بلکه به مراتب کمتر شده و به جای آن می توان از گونه‌های مقاوم‌تری نظیر "ژونی پروس"، خرزهره"،"یوکا"،"پمپاسگراس"و "زرشک" استفاده کرد که نیاز آبی آنها نسبت به چمن بسیار کمتر است و زیبایی خاص خود را دارند.

معاون سابق سازمان محیط زیست همچنین گفت: مدیریت آبها در همه کشور به عهده وزارت نیرو است، اما در شهرداری تهران طرحی تدوین شده است که بر اساس آن با استفاده از بازآفرینی آبهای استفاده شده در سرویس های بهداشتی و تصفیه آن و قرار دادن آن در چرخه آبیاری پارکها بتوان در مصرف بهینه آب شهری گام های اساسی برداشت.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

شهردار تهران گفت: شهرداری از دولت برای خرید تجهیزات مترو و نردبان‌های آتش نشانی درخواست دلار 4200 تومانی کرده است. دولت با نربان ها موافقت کرده و در حال بررسی تجهیزات مترو است. البته معتقدم باید شرایط کشور را درک کنیم.
تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

افشانی در مراسم افتتاح تونل آرش-اسفندیار که مسیر شرق بزرگراه مدرس را به بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی متصل می‌کند، گفت: این پروژه 220 میلیارد تومان هزینه مصرف داده است.