کد خبر: ۷۲۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
یکی از شاخصه‌های مهم توسعه پایدار و به ویژه توسعه پایدار شهری عوامل زیست محیطی است که در این مورد به نقش گیاهان(چه در زیبا سازی و چه برای رفع آلودگی)و وسائل نقلیه توجه زیادی شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،گیاهان در هر مورد کاربردهای متفاوت و گاها چندگانه‌ای دارند که در ادامه به انها میپردازیم.

‍ ۱_رفع الودگی هوا
گیاهان(به ویژه درختان)در رفع الودگی هوا میتوانند نقش بسیار موثری داشته باشند و میتوان از انها برای جلوگیری از آلودگی  هرچه بیشتر هوا جلوگیری کرد.
به طور مثال در اطراف کلانشهر تهران که از آلوده ترین شهر‌های کشور به شمار میرود،پارکهای جنگلی بسیاری(سرخه حصار،پلیس،یاس و ...) احداث و بهره‌برداری شده است که نقش مثبتی در جلوگیری از آلودگی  بیشتر هوای تهران داشته است.

۲_زیبا سازی 
از دیگر استفاده‌ی گیاهان که میتواند کم هزینه نیز باشد استفاده از آنها در زیباسازی شهری است. به طور مثال در اصفهان و شیراز بافت شهری با فضاهای سبز بسیاری در آن دیده میشود به طوری که حتی اطراف اتوبان ها در اصفهان درختکاری شده و بعضا فضای سبز نیز دیده میشود،که نه تنها باعث زیباسازی شهر شده بلکه باعث طراوت و سرزندگی شهر است.

۳_جلوگیری از آلودگی صوتی
بافت گیاهی باعث ضعیف شدن امواج صوتی میشود یا به گونه‌ای با جذب آنها باعث تضعیف ان میشوند.از این رو میتوان از گیاهان برای جلوگیری از الودگی‌های صوتی نیز استفاده نمود.
به طور مثال پیشنهاد میشود خانه‌هایی که اطراف اتوبان‌ها هستند با استفاده از گیاهان در لبه‌ی خارجی پنجره‌ها آلودگی صوتی را حداقل برای خانه‌ی خود کاهش دهند.

‍ ۴_نقش های چندگانه 
در هر حال گیاهان جذب کربن‌دی‌اکسید دارند که باعث کاهش الودگی است،سر سبز و زیبا هستند که باعث زیباسازیست و همچنین بافت آنها باعث گاهش الودگی صوتی است اما در بعضی مواقع دو مورد را به طور ویژه دارند.
مثال۱: کلانشهر تهران با احداث پارک‌های جنگلی نه تنها از الودگی هوای شهر کاسته است بلکه بستری را برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح فراهم نموده است.
مثال۲: در شهرهایی مثل اصفهان درخت های کنار اتوبان نه تنها باعث زیبا سازی و طراوت شهر شده بلکه از آلودگی صوتی برای بافت مسکونی اطراف آن نیز جلوگیری میکند.
مثال۳: استفاده از گیاهان در خانه ها برای جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی ، باعث زیبا سازی شهری و ایجاد حس طراوت و سرزندگی نیز میشود و بافت شهری را از حالت یکنواختی جدا میکند.
برچسب ها: گیاهان ، شهری ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

درخواست دلار 4200 تومانی از دولت برای خرید تجهیزات مترو و آتش نشانی

شهردار تهران گفت: شهرداری از دولت برای خرید تجهیزات مترو و نردبان‌های آتش نشانی درخواست دلار 4200 تومانی کرده است. دولت با نربان ها موافقت کرده و در حال بررسی تجهیزات مترو است. البته معتقدم باید شرایط کشور را درک کنیم.
تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

تونل آرش-اسفندیار با 220 میلیارد تومان اعتبارات افتتاح شد

افشانی در مراسم افتتاح تونل آرش-اسفندیار که مسیر شرق بزرگراه مدرس را به بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی متصل می‌کند، گفت: این پروژه 220 میلیارد تومان هزینه مصرف داده است.