کد خبر: ۷۲۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
بررسی تنشهای نرخ ارز در راهروهای مجلس
عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس دهم گفت: قیمت ارز را نمی توان دستوری تعیین کرد ، چرا که الزاماتی دارد و باید عملی و اجرایی شود.
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،  افزایش قیمت ارز به منظور جبران کسری بودجه، موضوعی مسبوق به سابقه است و همه دولت ها واکنش های کم وبیش مشابهی داشته اند اما آنچه دردولت دوازدهم، بدیع می نماید، چندصدایی شدن دولت در این رابطه و البته سکوت و انفعال دستگاه های نظارتی در رابطه با خروج ارز از کشوراست و این گمانه را تقویت می کند که افزایش قیمت ارز با مدیریت دولت شکل گرفته، هر چند در میانه راه از کنترل آن باز مانده باشد. 

حتی حسن حسینی شاهرودی، عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس دهم به اظهارات اخیر "ترکان "مشاور رییس جمهور، اشاره کرد و گفت"تناقضی که در کلام مسئولان اقتصادی دولت دیده می شود، ما را به این گمانه نزدیک می کند که دولت، خود مسبب اصلی افزایش قیمت ارز بوده و این موضوع را مدیریت کرده ولی از جایی به بعد، قادر به مهار و کنترل آن نشده است. 


" این همه در حالی است که سخنگوی دولت، هرگونه ارتباط دولت با افزایش قیمت ارز را تکذیب کرده و اظهارنظر ترکان مبنی بر خرسندی از این افزایش قیمت را دیدگاهی شخصی و برآمده از افکار خود او برشمرد. با این همه، اظهار نظر مشاور رییس جمهور، تاثیر روانی خود را بر بازار ارز برجای گذاشت، چنان که انتظار می رود استعفای ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی نیزبتواند تا حدودی فضای هیجانی حاکم را کنترل کند. رییس کل بانک مرکزی روز سه شنبه در صحن علنی مجلس حاضر شد تا توضیحاتی در این رابطه به سمع و نظر وکلای مردم در خانه ملت برساند. 


اظهارات وی البته چندان دلچسب نبود به طوری که مجلس برای دقایقی به تنش کشیده شد و فریادهای استعفا، استعفا به گوش می رسید. دراین میان حسینی شاهرودی درخصوص درخواست برخی نمایندگان مبنی بر استعفای سیف، گفت: هر چند جابه جایی آقای سیف و  روانی در جامعه ّآمدن شخص جدید، می تواند جو به وجود آورد ولی از نظر سیستمی و تشکیلاتی ، هر شخص مقتدری هم که بیاید با این قوانین و مقررات و نقشه راه بسیار ضعیف ویا حتی بدون نقشه راه، باز همان اتفاقی در آینده خواهد افتاد که الان افتاده است. 

وی ادامه داد:مشکلات کنونی ما درعرصه اقتصاد، وابسته به یک شخص خاص نیست، بلکه سیاست ها، ساختارها و رویه های غلط است که ما را دچار بحران هایی نظیر آن چه پیش آمده می کند. نماینده مردم شاهرود در مجلس دهم افزود: سیاست را یک شخص تعیین نمی کندبلکه مجلس، دولت و تیم اقتصادی 
دولت باید سیاست ها را تدوین کنند و به آن وفادار باشند که ما این را نه در این دولت و نه حتی در دولت های گذشته ندیدیم. این عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس دهم  در ادامه از عدم توفیق در ایجاد انسجام مدیریتی انتقاد کرد و اظهار داشت: متاسفانه نتوانسیتم انسجام مدیریتی را به وجود بیاوریم. اگر انسجام به وجود بیاید ، هر مدیری -که البته باید توانمندی های خاص خودش را داشته باشد- بر مرکب راهواری سوار می شود که همه چیزش آماده است ولی ما مرکب راهواری نداریم.

 زیرساخت مناسب و رویه ای نداریم که بتوانیم سیف را به چالش بکشیم که برای مثال، شما از این رویه و قاعده و نقشه راه ، تجاوز و انحراف پیدا کردید. ما فقط خروجی را می بینیم که این خروجی هم به گردن آقای سیف انداخته می شود. با این همه، شاید استعفا بتواند فضای هیجانی موجود را التیام ببخشد و به دولت دوباره فرصت مهار و کنترل اوضاعی را بدهد که به نظر می رسد خود، مدیریت آن را شروع کرده است. براساس گفته های سیف، سامانه های نظارتی دقیقی وجود دارد که می تواند به راحتی بازار ارز را کنترل کند حال سوال اینجاست که با وجود چنین سامانه ای، چرا سوداگران به راحتی مبالغ هنگفتی  ارز  را از کشور خارج می کنند و هیچ مقام مسئولی نیز در این باره واکنش نشان نمی دهد؟

 اظهارات وزیر اقتصاد که همپای سیف در مجلس حضور یافته بود و پاسخ این سوال را به دستگاه های متولی برقراری نظم و امنیت( نیروی انتظامی 
و وزارت اطلاعات) واگذار کرد ،نیز قانع کننده به نظر نمی رسید چرا که وزارت اقتصاد تولیت اقتصاد کشور را برعهده دارد و باید این موضوع را رصد و دستگاه های نظارتی را به منظور حفظ کیان اقتصادی کشور به حرکت و تکاپو وادارد. موضوع اخیر، نظر حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم را یادآور می شود که معتقد بود یقه سفیدها و دلالان صاحب رانت دولتی بیشترین سود را از نوسانات اخیر بازار ارز بردند. 


به گزارش هفته نامه توسعه بازاریابی ،حال سوال اساسی که همچنان بی پاسخ مانده این است که آیا دستگاه های نظارتی قادر به ردگیری موضوع نبودند و یا ملاحظاتی در کار بوده است؟" حسینی در پاسخ به این سوال که این نهادها آیا نتوانستند یا نخواستند که نظارتی بر بازار آشفته ارز داشته باشند، گفت که  دستگاه های نظارتی باید پاسخ دهند اما مجلس هنوز پاسخی از آنها دریافت نکرده است یعنی باید در کمیسیون اقتصادی یا امنیت حضور یابند و درباره این بحران، اطلاعات بدهند که چه میزان ناشی ازعوامل خارجی بوده و چه اقداماتی برای شناسایی و دستگیری آنها انجام شده است. 


باید اعلام کنند تا ببینیم وظیفه شان را انجام داده اند، یا کوتاهی کرده اند و یا نخواسته اند. وی ادامه داد: اواخر سال قبل و اوایل امسال، مواردی بوده که جلب  و دستگیر شده اند، ولی باید ببینیم این کنترل و نظارت تا کجابوده و تا کجا ادامه داشته است. نماینده مردم شاهرود در مجلس دهم تصریح کرد:ما سامانه هایی را 
در وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، دیگربانک ها ، صرافی ها و دستگاه های نظارتی داریم که  می توانند این موضوع را رصد کنند یعنی به راحتی می توان دریافت هر پولی که جابجا می شود ، به سمت خرید کالا می رود و یا  با آن ارز خریداری می شود . اگر رقمی که هزینه می شود برای خرید ارز باشد هم مشخص می شود به چه کسی و کجا تحویل داده شده است. 


وی افزود: چند میلیارد دلاری که به بازار تزریق شده، به دست دلال نداده اند بلکه به بانک ها و صرافی ها (و البته  تعداد خاصی صرافی) داده اند. صرافی ها هم به هر کسی ارز فروخته اند، کد ملی گرفته و ثبت کرده اند  که به راحتی قابل رصد است. همه این موضوعات به راحتی می تواند توسط دستگاه های امنیتی شناسایی شود.این وظیفه ذاتی آنهاست.

 حسینی تصریح کرد: در این اوضاع اقتصادی باید الزاماتی داشته باشیم، چون موضوع را یک جنگ می بینیم پس باید به این موضوع نگاه امنیتی داشته باشیم ولی دستگاه های امنیتی تا امروز نتوانسته اند به وظیفه اشان عمل کنند. تومانی از یک سو و اظهارات 4200اعلام قیمت سیف در صحن علنی مجلس از سوی دیگر، بازهم  از بی برنامگی دولت در  کنترل بازار ارزحکایت می کند. رییس کل بانک مرکزی در اظهارات خود  4200به طور تلویحی اشاره کرد که این قیمت ( تومان) هم دستخوش تغییرات خواهد شد و البته این پیام به جامعه القا شد که امریه دولت نیز قابل اعتنا نیست. 

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در این باره گفت: قیمت ارز را نمی توان دستوری تعیین  کرد ، چرا که الزاماتی دارد و باید عملی و اجرایی شود. با این  نظر ّهمه باید صبر کنیم. اگر آن الزاماتی که مد ما و دولت است، عملی شود، می تواند اثر گذار باشد. واقعیت این است که قبل از عید بیست و چند بند الزامات آوردند که اجرایی شود تا این التهاب فروکش کند ولی دیدیم که نه تنها این الزامات را اجرا نکردند بلکه تنش هایی هم توسط خود دولت به بازار وارد شد. 


تنش هایی مثل حذف ارز دانشجویی، حذف ارز مسافرتی ، زیارتی و .... متاسفانه  ما از این نوع تنش ها زیاد داشته ایم که توسط خود دولت به حوزه بازار وارد شده است. حسینی افزود: در کنار بحران داخلی که ایجاد شده، نباید از تلاش دشمنانمان هم غافل باشیم که اگر چه  به صورت نظامی ورود نکردند، اما جنگ اقتصادی راه انداخته اند ولی چه کنیم که بسیاری از مسئولان ما یا خوابند یا خودشان را به خواب زده اند و احساس نمی کنند درگیر جنگ شده اند و باید آرایش جنگی بگیرند، سیستم را تغییر دهند و اتاق جنگ تشکیل دهند.

گزارش از کبری آجربندیان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه طی ۲۰ سال

مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: پس از گذشت ۲۰ سال امروز شرکت بهره برداری مترو تهران با افتخار شاهد بهره برداری از ۲۰۰ کیلومتر خط با ۱۱۵ ایستگاه فعال است.
راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

راهپیمایی 22 بهمن در سراسر ایران/ تصاویر

مراسم راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روز دوشنبه با حضور پرشور مردم در سراسر کشور برگزار شد.